Η κριτική των «πράσινων» με ΑΕΚ! (poll)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα της ΑΕΚ στην δεύτερη παράταση με 106-87 και ο Κωνσταντίνος Πανάς σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίσετε τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

-

Από άλλο πλανήτη ο Αμερικανός. Ο τίτλος «ανανέωση… χθες» είναι λίγος για να προσδιορίσει την αξία του συγκεκριμένου παίκτη. Η αυτοπεποίθηση που τον πλημμυρίζει είναι αξιέπαινη. Έβγαλε απίστευτη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, έχοντας πολύ δυνατές μάχες στη ρακέτα με Ελονού, Λουκά και Μαυροειδή. Παρόλα αυτά, κατάφερε να κερδίσει τους πάντες με το φαρμακερό του σουτ και την δυναμικότητα στα ριμπάουντ, ενώ ήταν πολύ σημαντικός και στην οργάνωση του παιχνιδιού με ωραίες συνεργασίες. Είχε 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 10/10

Παλιός… καλός Ρίβερς. Ήταν καταλυτικός για να κλειδώσει το παιχνίδι και κυρίως για να μην ξεφύγει το σκορ υπέρ της ΑΕΚ. Είχε πολλούς τρόπους να συνδεθεί με το καλάθι και σημαντικό είναι ότι πήρε περισσότερες προσπάθειες διπόντων. Ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από την περιφέρεια, ενώ φόρτωσε με φάουλ τους παίκτες της ΑΕΚ με ευκολία. Αμυντικά έβγαλε πολλή ενέργεια με ασταμάτητο κυνηγητό, όσο αγωνίστηκε. Επίσης, φαίνεται πόσο καλή φυσική κατάσταση απέκτησε από τα λεπτά που αγωνίστηκε. Μέτρησε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε περίπου 45 λεπτά συμεμτοχής!

Βαθμολογία: 9/10

Δεν ήταν σε καλή κατάσταση απόψε. Πήρε ορισμένες τραβηγμένες προσπάθειες, σε ένα παιχνίδι όπου ο ρυθμός του δεν τον ευνόησε. Παρόλα αυτά, όταν χρειάστηκε και το παιχνίδι έγινε κλειστό, ήταν εκεί. Ευστόχησε σε πολύ δύσκολες προσπάθειες και φόρτωσε με φάουλ τους ψηλούς της “Ένωσης”. Αμυντικά ασκούσε πολλή πίεση στα αντίπαλα γκαρντ, ενώ βοήθησε ιδιαίτερα οργανωτικά. Τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 7/10

Κακό παιχνίδι επιθετικά από τον Έλληνα γκαρντ, καθώς δεν τον βοήθησε η ροή της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα, και στην πίεση και στο pick-n-roll. Βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ, ενώ ήταν αυτός ο οποίος έδωσε “φτερά” στην ομάδα στην τελευταία παράταση με την ενέργεια και τους πόντους του. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 6/10

Καλός σε γενικές γραμμές ο Δομινικανός, αν και ήταν αρκετά άστοχος από την περιφέρεια. Έβγαλε αρκετή ενέργεια στην άμυνα, κυρίως μέσα από την πίεση που άσκησε, ενώ είχε μερικές εξαιρετικές φάσεις. Φόρτωσε με φάουλ τους αντιπάλους του και ήταν πολύ επιθετικός στα drive του. Παράλληλα, έδωσε πολύτιμες βοήθειες μέσα από την οργάνωση του παιχνιδιού. Είχε 10 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασσίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Δεν θέλησε και δεν πήρε πολλές προσπάθειες επιθετικά. Έβγαλε όλη του την ενέργεια στην άμυνα και ήταν καταλυτικός στα ριμπάουντ. Έδωσε τιτάνιες μάχες με τους ψηλούς της ΑΕΚ, ενώ με τον όγκο και την δύναμη του φόρτωσε πολλά φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς, κερδίζοντας βολές τις οποίες μετουσίωσε σε πόντους. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 8/10

Σίγουρα ο πιο απαθής απ’ όσους αγωνίστηκαν. Η παρουσία του πέρασε τελείως απαρατήρητη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, γι’ αυτό και η μικρή χρησιμοποίησή του από τον Πασκουάλ. Δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες και παρότι προσπάθησε στα ριμπάουντ, δεν κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω, όσο αγωνίστηκε. Αντιθέτως, εκτέθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο. Είχε 2 ριμπάουντ και 1 ασσίστ σε 12 λεπτά συμμετοχής.

Βαθμολογία: 4/10

Κρατούσε μόνος του τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο. Πραγματικά, δεν είχε αντίπαλο επιθετικά. Μπορούσε να σκοράρει με κάθε τρόπο, ενώ έφθειρε τους αντιπάλους του με φάουλ. Αμυντικά, παρόλα αυτά, δυσκολεύτηκε κυρίως απέναντι στον Λουκά. Έδωσε πολύτιμη βοήθεια στο ριμπάουντ, ενώ προσπάθησε να οργανώσει το παιχνίδι από το χαμηλό ποστ, αλλά δεν του βγήκε. Μέτρησε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Εξαιρετικό ματς για τον αρχηγό. Ωστόσο, έπαιρνε και αυτός με την σειρά του παρατραβηγμένες προσπάθειες ορισμένες φορές. Δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ούκιτς, κυρίως. Ήταν, όμως, καθοριστικός όταν το παιχνίδι έγινε κλειστό και χρειαζόταν καθαρό μυαλό. Ήταν πολύ πιεστικός στην άμυνα, αλλά φάνηκε από ένα σημείο και μετά ότι έχασε δυνάμεις. Βοήθησε τα μέγιστα στα ριμπάουντ, ενώ το παιχνίδι οργανωτικά δεν κύλησε όπως θα περίμενε. Ακόμη, ξεχώρισε η “μπομπίτα” με την οποία έστειλε το ματς σε 2η παράταση. Τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 2 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής.