Θέε μου, ένας… Παππάς!

Με το Νίκο Παππά να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και ξεσπώντας στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να επιβληθεί της Ζαλγκίρις Κάουνας στην πρεμιέρα της νέας Euroleague στο ΟΑΚΑ με σκορ 84-76.

-

Με το Νίκο Παππά να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και ξεσπώντας στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να επιβληθεί της Ζαλγκίρις Κάουνας στην πρεμιέρα της νέας Euroleague στο ΟΑΚΑ με σκορ 84-76. Προβάδισμα 7 πόντων απώλεσε το “Τριφύλλι” μετά το 1ο ημίχρονο, που  “καθάρισε” εν τέλει το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο.

Αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ν. Καλάθης, Χαραλαμπόπουλος, Φελντέιν, Γκιστ
Ζαλγκίρις Κάουνας: Πάνγκος, Ουλανόβας, Καβαλιάουσκας, Γιανκούνας, Σεϊμπούτις

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

olaprasina1908

Στο +5 από την αρχή

Μουδιασμένα μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, στην πρεμιέρα της νέας Euroleague στο ΟΑΚΑ. Με τα λάθη να είναι πολλά εκατέρωθεν, χρειάστηκε να περάσουν 2 λεπτά ώστε ο Καλάθης να ανοίξει το σκορ στο ματς με ελεύθερη βολή. Μέχρι τα μέσα του 1ου δεκαλέπτου οι ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι”, με τον Καλάθη να μετρά 5 πόντους μέσα σε διάστημα 4 λεπτών (7-6, 4′). Τον γόρδιο δεσμό στα τρίποντα έλυσε ο Πάνγκος λίγο αργότερα, βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους (7-9, 6′), όμως ο Χαραλαμπόπουλος με εξαιρετική ενέργεια ισοφάρισε (9-9, 7′). Στο 8′ ήταν η σειρά του Παππά να βάλει εκ νέου μπροστά το “Τριφύλλι” με σου 3 πόντων για το 14-11, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα μετρούσε 0/4 τρίποντα. Η είσοδος του Μπουρούση στο ματς έδωσε άλλη πνοή για το 18-13 στο 9′, ενώ ο Παππάς διαμόρφωσε το 20-15 στην εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου για τον Παναθηναϊκό.

“Μίλησαν” τα τρίποντα στο τέλος

Ζεστός συνέχισε και στο 2ο δεκάλεπτο ο Παππάς, στέλνοντας τη διαφορά στο +7 για πρώτη φορά στο ματς (22-15), όμως ο Μότουμ με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 22-18 στο 12′, ενώ ο Μιλάκνις με ελεύθερο τρίποντο από την αριστερή γωνία έριξε τη διαφορά στο -1 (22-21, 12′). Παρά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πεδουλάκης, οι Λιθουανοί συνέχισαν να ευστοχούν, περνώντας μπροστά (22-27, 14′), ανατρέποντας τα δεδομένα στο ματς πολύ γρήγορα. Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν, πρώτα με τον Μπουρούση που έφτασε τους 6 πόντους και στη συνέχεια με τρίποντη “βόμβα” του Φώτση (27-27, 15′). Το μομέντουμ γύρισε και πάλι υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Φελντέιν να ευστοχεί σε τρίποντο (31-27, 18′) και τον Φώτση να τον… μιμείται για το 34-29, βελτιώνοντας έτσι τα ποσοστά των “πράσινων” από τα 6.75 (2/9, 22.2%). Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του 2ου δεκαλέπτου, ο Φελντέιν πέτυχε τρίποντο από τα 8 μέτρα (!) κι έτσι, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 37-30.

Η έμπειρη στοιχηματική ομάδα της Hellasbet.com σε στέλνει κατευθείαν… ταμείο!

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

olaprasina1908olaprasina1908olaprasina1908 olaprasina1908

“Πληγή” το αμυντικό ριμπάουντ

Με δυστοκία στο σκοράρισμα εμφανίστηκε στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους να ξαναμπεί στο παιχνίδι (37-35, 23′), με τον Ουλανόβας με κάρφωμα στο transition να ισοφαρίζει και το “Τριφύλλι” να μένει χωρίς πόντο στα 3 πρώτα λεπτά της περιόδου. Ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Γιστ με ωραία προσπάθεια έδωσε ισχνό προβάδισμα στους γηπεδούχους (39-37, 24′), όμως ο Γιαβτόκας απάντησε για το 39-39. Αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, οι “πράσινοι” βρέθηκαν ξανά πίσω με 39-41 χάρη σε καλάθι του Μιλάκνις έπειτα από 3 σερί επιθετικά ριμπάουντ των Λιθουανών. Ύστερα, ένα δύσκολο τρίποντο του Σίνγκλετον και 2 εύστοχες βολές του Γκιστ έστειλαν τη διαφορά στο +3, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “αγκαζέ” στο σκορ (46-43, 27′). Ενώ η Ζαλγκίρις είχε περάσει μπροστά με 48-52, οι “πράσινοι” στο τελευταίο λεπτό της περιόδου σούταραν 3 συνεχόμενα άστοχα ελεύθερα τρίποντα, με τον Σίνγκλετον να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, κερδίζοντας φάουλ και ευστοχώντας σε 1/2 βολές για το 49-52. Κάπως έτσι, κι ενώ ο Παππάς ευστόχησε σε 2 βολές, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απωλέσει το προβάδισμα των 7 πόντων που είχε προίκα από το 1ο ημίχρονο, οδηγούμενος στο 4ο και κρισιμότερο δεκάλεπτο όντας πίσω με 51-52.

Υπόθεση… Παππά!

Με άγριες διαθέσεις πάτησαν παρκέ στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, καθώς μέσα σε μόλις 2 λεπτά ο δείκτης του σκορ εκτινάχθηκε στο 59-57 υπέρ του Παναθηναϊκού έπειτα  τρίποντα των Μότουμ για τη Ζαλγκίρις και Σίνγκλετον για το “Τριφύλλι”, μεταξύ άλλων. Κι ενώ ο Μότουμ σημείωσε ακόμη 2 πόντους για τους Λιθουανούς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (59-59, 33′), ήταν η σειρά του Παππά να μιλήσει ξανά με τρίποντο (62-59, 33′), παίζοντας παράλληλα εκπληκτική άμυνα στη συνέχεια σε κρίσιμο σημείο του ματς. Ο ίδιος παίκτης είχε αποφασίσει να τα κάνει όλα… μόνος του, καθώς πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο από την κορυφή για το 65-59. Ο Μότουμ μείωσε προσωρινά με νέο τρίποντο, όμως ξανά ο 26χρονος γκαρντ έδωσε στον Γκιστ, εκείνος κέρδισε καλάθι και φάουλ, αστόχησε στη βολή και ο Σίνγκλετον σαν τρέιλερ διαμόρφωσε το 69-62 στο 35′. Πάνω που άπαντες πίστεψαν ότι οι “πράσινοι” πραγματοποιούσαν το δικό τους ξέσπασμα στο παιχνίδι, ο Μιλάκνις από τα 6.75 έριξε τη διαφορά στο -2 (69-67, 36′), μετατρέποντας πλέον το ματς για τα καλά σε θρίλερ. Ο Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Παππάς ξεκίνησε να κάνει πάλι τα… δικά του (73-67, 37′), αφού ο Μπουρούσης είχε καρφώσει πριν με δύναμη για το 71-67. Πλέον, η ζυγαριά είχε γύρει υπέρ των γηπεδούχων, αφού ο Καλάθης έκανε το 77-68 με τρίποντο, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους στο 38′. Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός “έπαιξε” με το χρονόμετρο και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague με σκορ 84-76.

Τα στατιστικά του αγώνα

olaprasina1908 olaprasina1908 olaprasina1908olaprasina1908

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-30, 51-52, 84-76

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς

mvppappas

Φουριόζος ξεκίνησε στη νέα Euroleague o Νίκος Παππάς, που ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση στα κρισιμότερα σημεία της αναμέτρησης! Τη στιγμή που οι “πράσινοι” σούταραν με αρνητικό ποσοστό από τη γραμμή των 6.75, εκείνος με 3/4 έδειξε το δρόμο για τη νίκη, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στη Ζαλγκίρις Κάουνας. Ηγετική εμφάνιση, με 19 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.