Δια πυρός και σιδήρου!

-

Δια πυρός και σιδήρου ξεπέρασε ο Παναθηναϊκός το εμπόδιο της Ουνικάχα Μάλαγα, νικώντας δύσκολα τους Ισπανούς με σκορ 68-66. Σωτήριο τρίποντο του Φελντέιν στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού έδωσε τη νίκη στους “πράσινους”, σε ρηχά νερά κυμάνθηκε η απόδοση των περισσότερων παικτών του Εξάστερου.

190534_heroa

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Γκιστ και Κούζμιτς στο παρκέ, με τον κόσμο να υποδέχεται θερμά την παρουσία του νεαρού Έλληνα στην 5άδα του “Τριφυλλιού”. Οι “πράσινοι” δεν άρχισαν καλά το παιχνίδι, ωστόσο ούτε η Μάλαγα φαινόταν ικανή να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες που εμφάνιζε ο Παναθηναϊκός. Έτσι, η ομάδα του “Σάλε” κατάφερε να ολοκληρώσει το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 21-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξαν πολλά στον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονταν οι “πράσινοι”. Παρόλο που δεν μπορούσαν να αφήσουν τα λάθη και τις κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κατόρθωσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο σκορ με τη συμβολή του Δημήτρη Διαμαντίδη. Στα μέσα της περιόδου, έκανε την είσοδό του στο παρκέ και ο Γιώργος Παπαγιάννης αντικαθιστώντας τον “άχρωμο” Όγκνιεν Κούζμιτς, με τον νεαρό σέντερ να ξεσηκώνει όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, ολοκληρώνοντας ένα θεαματικό “alley oop” έπειτα από πάσα του Δημήτρη Διαμαντίδη. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 37-33 και την ομάδα του Πλάθα να δείχνει ανήμπορη να απειλήσει.

Η εικόνα του Εξάστερου στο 3ο δεκάλεπτο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο έμελλε να είναι διαφορετική. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς… “έσφιξαν” την άμυνά τους, ενώ συγχρόνως με ένα σερί τριπόντων κατάφεραν να χτίσουν διαφορά (47-39, 24′). Παρόλα αυτά, στα εναπομείναντα 6 λεπτά της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός υπέστη καθίζηση, δίνοντας το δικαίωμα στη Μάλαγα και τον εκπληκτικό Σμιθ να ροκανίσουν τη διαφορά (58-55).

Και κάπου εκεί… το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ. Το “Τριφύλλι” κόλλησε επιθετικά, ο Πλάθα ενεργοποίησε τη ζώνη και ο Παναθηναϊκός “βραχυκύκλωσε”. Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά έπειτα από ένα 7-8 στην αρχή του ματς, με τον κλοιό της πίεσης να σφίγγει ολοένα και περισσότερο τους “πράσινους”. Μια εκπληκτική άμυνα του Γκιστ πάνω στον Νέλσον και ένα τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού επέτρεψαν στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να ανατρέψει της εις βάρος της κατάσταση και να πάρει μια αγχωτική, όπως αποδείχθηκε εν τέλει, νίκη κόντρα στη Μάλαγα με σκορ 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-17,37-33,58-55,68-66

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4, Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3, Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάθκεθ 4, Νέλσον 4.

Παναθηναϊκός (στατιστικά): 68 πόντοι, 15/27δ-53%, 7/20τρ-35%, 17/26-65%, 34 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 18 ασίστ.

Μάλαγα (στατιστικά): 66 πόντοι, 17/34δ-50%, 7/21τρ-33%, 11/19β-57%, 32 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 13 ασίστ.