Γλίτωσε το… κάζο!

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Παναθηναϊκός από την Πάτρα, νικώντας τον μαχητικό Προμηθέα με σκορ 72-69 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

-

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Παναθηναϊκός από την Πάτρα, νικώντας τον μαχητικό Προμηθέα με σκορ 72-69 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League. Παρόλο που οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι “πράσινοι” με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση, Τζέιμς και Παππά κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Προμηθέας Πατρών: Κλαρκ, Φαγιέ, Ντίκερσον, Τζόουνς, Μουρ
Παναθηναϊκός: Ρίβερς, Φώτσης, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης, Καλάθης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Προμηθέας Πατρών, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 6-0, ενώ χρειάστηκε να περάσουν περίπου 3 λεπτά ώστε ο Παναθηναϊκός να σκοράρει τους πρώτους πόντους του χάρη σε τρίποντο του Ρίβερς (6-3, 3′). Ο Κλαρκ ήταν “καυτός” για τους γηπεδούχους και με 8 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του στο +7 (13-6, 4′), ενώ οι “πράσινοι” έδειξαν να αφυπνίζονται μόνο όταν το σκορ έφτασε στο 16-8. Τότε, με ένα επιμέρους σερί 8-0, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν έπειτα από τρίποντο του Φελντέιν, ωστόσο ο Τόντιτς απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με το 1ο δεκάλεπτο να βρίσκει πίσω τον Παναθηναϊκό με σκορ 19-16.

Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε όπως ακριβώς τέλειωσε το 1ο, δηλαδή με τρίποντο του Προμηθέα Πατρών, αυτή τη φορά όμως ο δράστης ήταν ο Κλαρκ (22-16, 10′). Στο 13′ το “Τριφύλλι” κατάφερε να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι έπειτα από εύστοχο δίποντο του Τζεντίλε (22-23, 13′), ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +2 χάρη σε προσπάθεια του Φελντέιν (24-26, 14′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Αγγέλου δεν τα παράτησε και πραγματοποίησε την δική της αντεπίθεση για να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ. Σε πρώτο χρόνο ο Φαγιέ ισοφάρισε (28-28, 16′) και σε δεύτερο ο ο Τζόουνς με τρίποντο έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +3 υπέρ του Προμηθέα (31-28, 17′). Ύστερα, ήταν η σειρά του Γκίκα να αναλάβει δράση προς το καλάθι του Παναθηναϊκού και με 2/2 βολές κι ένα τρίποντο έκανε το 36-28 στο 18′. Οι παίκτες του Πασκουάλ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά δίχως να τα καταφέρουν, με τις δύο ομάδες να οδεύουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-33 υπέρ του Προμηθέα Πατρών.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908

Η Νο 1 εταιρεία οπαδικού ρουχισμού στην Ελλάδα – ORIGINAL ULTRA CLOTHES

Διψήφιες διαστάσεις πήρε η διαφορά στο σκορ μεταξύ Προμηθέα και Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, Κλαρκ, αποχώρησε τραυματισμένος από το παρκέ με θλάση (44-33, 21′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Μπουρούσης μείωσε για τους “πράσινους” πετυχαίνοντας 5 συνεχόμενους πόντους (44-38, 23′), όμως ο Φαγιέ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +9 για τους Πατρινούς (47-38, 24′). Στα επόμενα 2 λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες πέτυχαν αμφότερες από 1 πόντο, με αποτέλεσμα να μεταβληθεί το σκορ αλλά όχι η διαφορά των 9 πόντων (48-39, 26′), ενώ το αντιαθλητικό φάουλ του Τζεντίλε πάνω στον Φαγιέ είχε ως αποτέλεσμα το (50-39, 27′). Στο τέλος της 3ης περιόδου και με τον Παππά να έχει περάσει στο παρκέ για πρώτη φορά στο ματς, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, κατορθώνοντας να μειώσει στο -5 για το 54-49.

Με την πίεση πλέον να είναι πολύ μεγάλη στις πλάτες των παικτών του Παναθηναϊκού, το 4ο δεκάλεπτο έμελλε να ξεκινήσει με τον Παπαντωνίου να πετυχαίνει καλάθι (56-49, 31′), στέλνοντας τη διαφορά εκ νέου στο +7. Οι “πράσινοι” έδειξαν να βγάζουν αντίδραση λίγο αργότερα, με τον Παππά να ηγείται της προσπάθειας που έφερε το “Τριφύλλι” στο -2 από τον Προμηθέα (58-56, 34′), με τον Γκίκα όμως να σκοράρει τρίποντο δίνοντας ακόμη μια δόση αυτοπεποίθησης στους γηπεδούχους (61-56, 35′). Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά με τον ίδιο τρόπο, όμως ο Παππάς απάντησε με έμμεσο τρίποντο έπειτα από καλάθι και κερδισμένο φάουλ (64-60, 36′). Στην επόμενη φάση οι “πράσινοι” έβγαλαν την άμυνα και ο Τζέιμς αποφάσισε να μιμηθεί τον συμπαίκτη του, πετυχαίνοντας γκολ-φάουλ για να στείλει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (64-63, 37′), ενώ παρά το δίποντο του Παπαντωνίου, ο Αμερικανός κατάφερε να ευστοχήσει από τα 6.75 μ. και να ισοφαρίσει (66-66, 38′).

Ο γκαρντ του “Τριφυλλιού” ήταν αναμφίβολα το πρόσωπο του 4ου δεκαλέπτου, καθώς έπειτα από καλή άμυνα πέτυχε κάρφωμα στο transition βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό έπειτα από αρκετή ώρα (66-68, 39′). Ο Αγγέλου κάλεσε τάιμ άουτ και όπως αποδείχθηκε, οι Πατρινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ο Γκίκας “πυροβόλησε” για μια ακόμη φορά από την περιφέρεια, μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ (69-68, 39′) μόλις 1 λεπτό και 24 δεύτερα πριν το φινάλε. Πάντως, ο Τζέιμς δεν έδειχνε διατεθειμένος να παραιτηθεί, καταφέρνοντας να πετύχει ένα δύσκολο καλάθι για το 69-70, με το χρονόμετρο να κυλά αντίστροφα. Τελικά, το παιχνίδι “καθάρισε” έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Παππά (68-72, 39′). Τα 25 δευτερόλεπτα που απέμειναν δεν ήταν αρκετά για τους Πατρινούς, ο Τζεντίλε έκλεψε και έτσι οι “πράσινοι” κατάφεραν να φύγουν νικητές από το “Δ. Τόφαλος” με 69-72 έπειτα από μια εμφάνιση που έμοιαζε περισσότερο σε… αγγαρεία.

Τα στατιστικά του παιχνιδιού

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-33, 54-49, 69-73

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Γιάννης Μπουρούσης

mvpbourousis

Ο μοναδικός παίκτης των “πράσινων” – εκτός Παππά και Τζέιμς – που θύμισε κάτι από… Παναθηναϊκό στην Πάτρα. Ήταν ιδιαίτερα μαχητικός στις μονομαχίες για τα ριμπάουντ, ενώ αποτέλεσε την κύρια πηγή απειλής για το “Τριφύλλι” ειδικά στην περίοδο. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά συμμετοχής.