Γιόρτασε με… “100άρα”!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ με 116-83, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται χάρη στην εντυπωσιακή 3η περίοδο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ.

-

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ με 116-83, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται χάρη στην εντυπωσιακή 3η περίοδο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Κακή αμυντική λειτουργία στο 1ο ημίχρονο, αλλά εξαιρετική εμφάνιση σε όλους τους τομείς στο 2ο, με τον “Εξάστερο” να μη δυσκολεύεται, τελικά, να φτάσει στη νίκη. Ξεχώρισαν σε απόδοση οι Καλάθης και Μπουρούσης.

2screenshot_2

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

Παναθηναϊκός: Ν. Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Νίκολς, Σίνγκλετον

Ρέθυμνο: Άρνολντ, Φιτζπάτρικ, Τάλτον, Γιαννόπουλος, Κράβιτς

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στο – πάντα μαχητικό – Ρέθυμνο ο Παναθηναϊκός, με τους Νίκολς, Σίνγκλετον και Φελντέιν να διαμορφώνουν το αρχικό 8-0. Η ομάδα από την Κρήτη, όμως, απάντησε με ένα δικό της σερί, μειώνοντας σε 8-7 (3′), πριν ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” κάνει το σκορ 10-7. Στη συνέχεια ο Άρνολντ ισοφάρισε σε 10-10, για να ακολουθήσει ένα διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Ο – εξαιρετικός στους τελευταίους αγώνες – Φελντέιν “έγραψε” το 15-12 (6′), ενώ ο Τάλτον με 2/2 βολές μείωσε σε 15-14. Με τον ίδιο τρόπο ο Καλάθης “σημείωσε” το 17-14, με τον Κρις Σίνγκλετον να διευρύνει περαιτέρω το “πράσινο” προβάδισμα (19-14, 7′). Με καλάθι από κοντά ο Φιτζπάτρικ έφερε την ομάδα του στο -3, αλλά, παρά την αστοχία (1/2) του Σίνγκλετον από τις βολές, τα λάθη του Κράβιτς δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν περισσότερο. Ο Μπουρούσης έκανε από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” το σκορ 22-16, με τον Καμπερίδη να ευστοχεί, με τη σειρά του, σε ακόμα δύο βολές. Ο… διαγωνισμός στις βολές έλαβε τέλος με το δίποντο του Τζέιμς, με τον Αμερικανό να διαμορφώνει το σκορ του 1ου δεκαλέπτου (24-18).

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον Καμπερίδη να “γράφει” το 24-20, πριν ο Αλεσάντρο Τζεντίλε περάσει στο παρκέ του ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας, όπως αναμενόταν, την αποθέωση από τον παρευρισκόμενο κόσμο. Με αλλεπάλληλα καλάθια των Τζέιμς και Γιαννόπουλου η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (26-22, 11′), για να ακολουθήσει το δίποντο του – ιδιαιτέρως απειλητικού – Καμπερίδη. Ο Γιάννης Μπουρούσης, που μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, “σημείωσε” το 28-24, γεγονός το οποίο ανάγκασε τον προπονητή του Ρεθύμνου να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα, με τους φιλοξενούμενους να “τρέχουν” ένα μικρό σερί 4-0 το σκορ έγινε ισόπαλο, ενώ στη συνέχεια οι Μπουρούσης και Τζέιμς έβαλαν και πάλι τον “Εξάστερο” σε θέση οδηγού (33-28, 14′). Ο αλάνθαστος – μέχρι εκείνη τη στιγμή – Καμπερίδης μείωσε σε 33-31, αλλά οι Τζέιμς, Παππάς και Πατ Καλάθης “ανέβασαν” στους 9 πόντους τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Με τους παίκτες αμφότερων των συλλόγων να συνεχίζουν να ευστοχούν σε κάθε τους προσπάθεια το σκορ έγινε 42-35, ενώ με καλάθι και φάουλ του Φιτζπάτρικ το Ρέθυμνο βρέθηκε στο -4 (42-38, 17′). Οι 2/2 βολές του Έντουαρτς, αλλά και το δίποντο του Φελντέιν έκαναν το σκορ 44-40, με τον Φιτζπάτρικ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του 1ου ημιχρόνου (46-44).

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

5

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος στο 2ο ημίχρονο, με τον Νικ Καλάθη να ευστοχεί σε δίποντο, πριν ο ίδιος διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του “Τριφυλλιού”. Μάλιστα, ακολούθησαν 2/2 βολές από τον Σίνγκλετον και καλάθι από τον Νίκολς, με τον “Εξάστερο” να ξεκινάει το 3ο δεκάλεπτο ακριβώς όπως και το 1ο· με σερί 8-0. Ο Κράβιτς μείωσε προσωρινά σε 54-46, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το σκορ 57-46 (23′). Το… κρεσέντο τριπόντων του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με τους Σίνγκλετον και Φελντέιν να “εκτοξεύουν” τη διαφορά στους 17 πόντους (63-46). Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαφορά στη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου δεν έφτασε ποτέ σε διψήφιο νούμερο. Ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν “πατήσει γκάζι”, καθώς με ακόμα ένα τρίποντο από τον Σίνγκλετον, το σκορ έγινε 66-46 (25′). Ακολούθησαν δύο σερί καλάθια από τον αρχηγό του “Τριφυλλιού” (70-46), με τον “Εξάστερο” να “τρέχει” ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-2! Η συνέχεια στο 3ο δεκάλεπτο ήταν ανάλογη και η διαφορά ολοένα και αυξανόταν. Ο Τάλτον σταμάτησε αρχικά το “πράσινο” σερί, αλλά στη συνέχεια οι Καλάθης, Νίκολς και Φελντέιν “έγραψαν” το 77-48 (28′). Τελικά, με τρίποντο του Φώτση που προήλθε από ασίστ του Τζεντίλε, το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος ήταν 83-52.

Καμπερίδης και Μπουρούσης διαμόρφωσαν το 85-54, ενώ στη συνέχεια με αλλεπάλληλα καλάθια από τις δύο ομάδες το σκορ έγινε 92-61. Ο νικητής της αναμέτρησης είχε πια κριθεί και οι παίκτες των δύο συλλόγων αγωνίζονταν με μεγαλύτερη χαλαρότητα, γεγονός το οποίο επέτρεψε την υψηλή ευστοχία στο μεγαλύτερο διάστημα της τελευταίας περιόδου. Ο Τζεντίλε σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, “γράφοντας” το 97-61 (34′), πριν οι Μπουρούσης και Χαραλαμπόπουλος δώσουν με τρίποντα διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη του “Εξάστερου”. Ο Τάλτον μείωσε σε 105-70 (37′), για να ακολουθήσουν συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Παππά και Γιαννόπουλο. Ο… ασταμάτητος Γιάννης Μπουρούσης “έγραψε” το 112-76, ενώ ο Έντουαρτς έκανε με 2/2 βολές το σκορ 112-78 (39′). Το τελικό αποτέλεσμα (116-83), σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε… σόου από τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, διαμορφώθηκε από τον Χριστοδούλου.