Αυτός δεν είναι Παναθηναϊκός…

-

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε ήττα… εκτός προγράμματος από τον Ερυθρό Αστέρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 63-74. Κακός επιθετικά ο “Εξάστερος”, απαράδεκτη η εικόνα των περισσότερων παικτών.

feldeine

Πριν την έναρξη της αποψινής αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έψαχνε νίκη με… θέαμα για να “ανέβει” στο 2-1 και να “φτιάξει” την ψυχολογία του μετά τις κακές εμφανίσεις απέναντι σε Μάλαγα και Κηφισιά. Οι “πράσινοι” όχι μόνο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ, αλλά πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και ηττήθηκαν με 11 (!) πόντους διαφορά από τους Σέρβους.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι “ερυθρόλευκοι” έπιασαν το “Τριφύλλι” στον όμιλο (και οι δύο έχουν ρεκόρ 1-2 πλέον), ενώ για τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς η επόμενη μέρα είναι εξαιρετική δύσκολη με το “διπλό” στο Κράσνονταρ την επόμενη αγωνιστική να φαντάζει… ζωτικής σημασίας.

Το ματς

Παναθηναϊκός και Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησαν τον αγώνα δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στις άμυνές του. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να περιορίσουν τους Σέρβους επιθετικά, ωστόσο στην άλλη άκρη του παρκέ αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα να ακουμπήσουν την μπάλα στο καλάθι με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-16.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι άμυνες παρέμειναν σκληρές, οι δύο ομάδες είχαν “θέματα” επιθετικά και η διαφορά παρέμεινε σε σχετικά ίδια επίπεδα με τον Ερυθρό Αστέρα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 4 πόντους (34-38) και τον “Εξάστερο” να ψάχνει το “φάρμακο” για να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Παναθηναϊκού όχι μόνο δεν βελτιώθηκε, αλλά οι “πράσινοι” ήταν… μια απ’ τα ίδια. Ανήμποροι να βρουν εύκολα καλάθια στην επίθεση, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς “εγκλωβίστηκαν”, πέτυχαν μόλις 14 πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο και τα πράγματα στο ΟΑΚΑ γίνονταν όλο και χειρότερα.

Στην τελευταία περίοδο ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έδωσε λίγη ελπίδα στους συμπαίκτες του και τους φίλους του Παναθηναϊκού δίνοντας ενέργεια με την είσοδό του και πετυχαίνοντας κάποιους συνεχόμενους πόντους, ωστόσο η βελτίωση της απόδοσης του “Τριφυλλιού” κράτησε… ελάχιστα. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να βρίσκουν σκορ στην επίθεση, πέτυχαν 20 πόντους (!) στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να “αλώσουν” το ΟΑΚΑ επικρατώντας με 63-74.