Αυτοκρατορικό… ξέσπασμα!

-

Διαστάσεις θριάμβου πήρε η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Γαλατάσαραϊ, αφού οι “πράσινοι” σκόρπισαν τους Τούρκους στο ΟΑΚΑ με σκορ 85-58, δείχνοντας ότι η βαριά ήττα στη Βαρκελώνη αποτελεί παρελθόν. Κορυφαίος ο Καλάθης, απο κοντά και οι Ρίβερς – Γκάμπριελ.

2

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Νίκολς, Φελντέιν, Γκάμπριελ, Ν. Καλάθης
Γαλατάσαραϊ: Πρέλζιτς, Τάιους, Σιλμπ, Αράρ, Γκιουλέρ

Έκπτωση Oral-B έως -40%. Αυτές τις γιορτές κάντε ένα ξεχωριστό δώρο σ’ αυτούς που αγαπάτε.

“Φουριόζος” ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο 4-0 με καλάθια των Φελντέιν και Γκάμπιρελ (4-0, 2′). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο δυνατό ξεκίνημα των “πράσινων”, ωστόσο οι γηπεδούχοι με οδηγό την καλή αμυντική λειτουργία τους απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (12-4, 4′), ενώ οι Γκάμπριελ και Καλάθης συνέχισαν να ξεχωρίζουν. Με τον τελευταίο να διατηρεί την απόδοσή του σε πολύ υψηλά επίπεδα, το “Τριφύλλι” κατάφερε να διατηρήσει το κεφάλι στο σκορ μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, αφήνοντας πισω την “Γαλατά” με 20-13.

Με διαθέσεις αντίδρασης πάτησε παρκέ στο 2ο δεκάλεπτο η Γαλατάσαραϊ, ψαλιδίζοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά στο σκορ με δύο τρίποντα του Σιλμπ (22-19, 11′), ενώ ο Παναθηναϊκός απώλεσε μια διαφορά 7 πόντων εντός 1 λεπτού. Η αντικατάσταση του Μπουρούση από τον Σίνγκλετον δεν έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους, με τον Τάιους να ρίχνει τη διαφορά στο σκορ στη μικρότερη δυνατή τιμή της (26-25, 15′) και τους “πράσινους” να δείχνουν προβληματικοί σε άμυνα κι επίθεση σε σχέση με το 1ο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, στο τέλος της περιόδου οι παίκτες του Πασκουάλ πάτησαν… γκάζι, αύξησαν ξανά το προβάδισμά τους και ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με σκορ 39-31.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

screenshot_1screenshot_1screenshot_1screenshot_1

Σαν σε επανάληψη του 1ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να τελειώσει το ματς από το 3ο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας σύντομα στο +12 (45-33, 22′), εκμεταλλευόμενος την αστοχία των Τούρκων. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για το “Τριφύλλι”, καθώς ο Γκάμπριελ σημείωσε το πρώτο του τρίποντο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, έκανε το σκορ 50-34 και ανάγκασε τον Αταμάν να ζητήσει τάιμ άουτ στο 24′. Η “Γαλατά” δεν είχε απάντηση στην υπεροχή των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να αποκτήσουν πλέον σαφές προβάδισμα για την νίκη, ολοκληρώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 64-45.

Εν τέλει, το 4ο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Τούρκοι έδειχναν να έχουν παραδοθεί στις αγωνιστικές ορέξεις των παικτών του Πασκουάλ. 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο +25 έπειτα από τρίποντο του Ρίβερς, ο οποίος με δεύτερο σερί χτύπημα από τα 6.75 δεν δίστασε να βάλει μπροστά το “Τριφύλλι” με 77-49.  Έτσι, ο “Εξάστερος” διέλυσε την ομάδα του Αταμάν, φτάνοντας σε μια σπουδαία και ευρεία νίκη με σκορ 85-58.