Ήττα που… πονάει!

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 79-77, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

-

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 79-77, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Εξαιρετική η παρουσία του Κρις Σίνγκλετον, όπως και του Νικ Καλάθη, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Παππά και Ρίβερς.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ρίβερς, Φώτσης, Φελντέιν, Ν. Καλάθης
Ολυμπιακός: Μπιρτς, Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης

Με 4-0 προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στα 2 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 2.5 λεπτά, όταν και ο Σίνγκλετον μείωσε (2-4, 3′). Παρότι οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Ρίβερς, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν εκ νέου ένα επιμέρους σερί 7-0 (4-11, 5′). Κάπου εκεί, οι “πράσινοι” αποφάσισαν να αντιδράσουν, μειώνοντας στο -2 (11-13, 8′), ενώ ο Φελντέιν έβαλε μπροστά στο ματς το “Τριφύλλι” για πρώτη φορά με τρίποντο (14-16, 8′). Μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα ο πίνακας του σκορ να γράψει 23-23.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 εκτίναξε τη διαφορά στο +7, αναγκάζοντας άμεσα τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ (23-30, 11′). Παρά το τάιμ άουτ, ο Χάκετ έκανε το 23-32, με τον Μπουρούση να μειώνει γρήγορα και πάλι στο -7 (25-32, 13′). Η διαφορά έπεσε στους 6 προσωρινά, καθώς ο Σπανούλης την επανέφερε στο +9 για τους “ερυθρόλευκους” (28-37, 16′), ενώ ο Μπουρούσης λίγο αργότερα “έσπασε” το “ρόδι” από τα 6.75 για το 34-39 στο 17′. Η συνέχεια δεν ήταν καλή για το “Τριφύλλι”, αφού ο Σπανούλης με 2 σερί τρίποντα “πλήγωσε” το καλάθι των γηπεδούχων (35-45, 18′), με τους “πράσινους” να μένουν στο -10. Τελικά, το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου ήταν να μειώσει σε 39-47.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

olaprasina1908olaprasina1908 olaprasina1908olaprasina1908

Όντας εξαιρετικός στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ο Καλάθης με 4 δικούς του πόντους στα πρώτα 2 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 43-49, με τον Παπανικολάου όμως να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά λάθη των “πράσινων” φτάνοντας μέχρι το καλάθι (43-51, 23′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η ομάδα του Πασκουάλ έδειξε διαθέσεις αντεπίθεσης μειώνοντας πολύ γρήγορα στο -3 (48-51, 23′), με πρωταγωνιστές Ρίβερς και Σίνγκλετον. Ο πρώτος αποφάσισε να σημειώσει ένα ακόμη τρίποντο για το 53-55, βάζοντας για τα καλά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, με τον Πρίντεζη όμως να απαντά με τον ίδιο τρόπο (53-58, 27′). Με αλλεπάλληλα τρίποντα από Χάκετ και Καλάθη, η διαφορά παρέμενε στο -3 μεταξύ των δύο ομάδων (58-61, 29′), όμως ο Φώτσης με 3 εύστοχες βολές ισοφάρισε μετά από ώρα για τους “πράσινους” (για πρώτη φορά μετά το 23-23 της 1ης περιόδου). Το καλύτερο για το “Τριφύλλι” ήρθε στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου, όταν ο Παππάς νίκησε το χρονόμετρο με εύστοχο λέι απ, βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 63-61.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι άρχισε με τρίποντο του Λοτζέσκι για το 63-64, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Παπαπέτρου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +4 (63-67, 33′). Μετά από τάιμ άουτ του Πασκουάλ, οι “πράσινοι” ξύπνησαν και έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-0 για την ισοφάριση (67-67, 34′) δια χειρός Παππά. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Σφαιρόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 67-71 στο 36′. Ο Ρίβερς ήταν “καυτός” από την περιφέρεια, απαντώντας στο σερί του Ολυμπιακού και μείωσε στη μικρότερη δυνατή διαφορά (70-71, 37′), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα “σκότωσε” ξανά από τα 6.75 για το 70-73 μέσα σε κλίμα αποθέωσης. Στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ, οι “ερυθρόλευκοι” πρόλαβαν να σημειώσουν 2 βολές, πριν ο Φώτσης πετύχει το 300ο του τρίποντο σε επίπεδο Euroleague για το 76-72. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 76-76 μόλις 82 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ο Καλάθης ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 77-76. Ωστόσο, το τέλος δεν ήταν θετικό για το “Τριφύλλι”, αφού ο Πρίντεζης πέτυχε καλάθι, πήρε και το φάουλ, αφήνοντας μόλις 3 δευτερόλεπτα στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει (76-78). Στον εναπομείναντα χρόνο ο Φώτσης δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε τρίποντο κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 77-79.