Έχει… κόμπλεξ!

Δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να γνωρίζουν την ήττα με 77-69. Οι Κέι Σι Ρίβερς και Μάικ Τζέιμς αποτέλεσαν τους μοναδικούς διασωθέντες για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

-

Δεν τα κατάφερε στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός, με τους “πράσινους” να γνωρίζουν την ήττα με 77-69. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρουσιάστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατώτερη των περιστάσεων, με τους Κέι Σι Ρίβερς και Μάικ Τζέιμς να αποτελούν τους μοναδικούς διασωθέντες. Έτσι, ο Ολυμπιακός πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη του σε ντέρμπι “αιωνίων”, ενώ αντίθετα ο “Εξάστερος” υποχώρησε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία της Euroleague.

212

Ολυμπιακός: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μπιρτς
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Τζεντίλε, Φώτσης, Σίνγκλετον

Το σκορ του παιχνιδιού “άνοιξε” από τον Παναθηναϊκό και δη από τον Καλάθη, με τον ομογενή πλέι μέικερ να κάνει, μάλιστα, στη συνέχεια το 0-4. Ο Ολυμπιακός, που υπέπεσε σε πολλά λάθη στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ευστόχησε στους πρώτους του πόντους από τη γραμμή των βολών, ενώ με τους Σίνγκλετον και Μπιρτς να σκοράρουν με τον ίδιο τρόπο, το σκορ έγινε 3-5 (3′). Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να πετύχουν κάποιο καλάθι, με τον Τζεντίλε να φανερώνει από την αρχή του αγώνα την πρόθεσή του να ποστάρει τον εκάστοτε αντίπαλό του. Παρά την εξαιρετική του άμυνα, αλλά και το νωχελικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να διευρύνει το προβάδισμά του και τελικά οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν με δύο εύστοχα δίποντα του Μπιρτς να περάσουν (7-5, 6′) για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με ακόμα δύο καλάθια από τον Μπιρτς, με τους “πράσινους” να δείχνουν, από την πλευρά τους, ανήμποροι να αντιδράσουν. Το 8-0 του Ολυμπιακού “έσπασε”, τελικά, ο Τζέιμς, για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Σπανούλης, με τον αρχηγό των “ερυθρόλευκων” να “γράφει” το 13-7 (8′). Ακολούθησε ακόμα ένα ζευγάρι εύστοχων βολών, από τον Παπαπέτρου αυτή τη φορά, πριν ο Τζέιμς σκοράρει εκ νέου, μειώνοντας σε 15-9. Το σκορ της 1ης περιόδου διαμορφώθηκε από τις 2/2 και τις 2/3 βολές του Σπανούλη και του Τζέιμς, αντίστοιχα.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μιλουτίνοφ να κάνει το 19-11, για να μειώσει και πάλι με τον Τζέιμς ο Παναθηναϊκός. Μάλιστα, ο Ρίβερς, πετυχαίνοντας το πρώτο τρίποντο του αγώνα και ευστοχώντας στη συνέχεια σε δίποντο, έφερε τον “Εξάστερο” στο -3 (21-18, 13′). Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ολυμπιακό, με τον Γκριν να κάνει το σκορ 24-18. Ο Λοτζέσκι δεν μπορούσε, όμως, να σταματήσει τον Ρίβερς, με τον τελευταίο να πετυχαίνει ακόμα δύο σουτ, μειώνοντας τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στην ελάχιστη τιμή της (24-23, 15′). Ο Παπανικολάου έδωσε με καλάθι και φάουλ ανάσα στον Ολυμπιακό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε με τρίποντο το 30-23 (16′). Ακολούθησαν αλλεπάλληλα καλάθια από τους Τζέιμς και Γιανγκ, πριν ο Μπουρούσης ευστοχήσει σε ένα μεγάλο σουτ έξω από τα 6.75, “σημειώνοντας ” το 32-28. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να… σουτάρουν βολές και ο Γιανγκ έκανε το σκορ 34-28 (17′), αλλά οι Τζέιμς και Σίνγκλετον ευστόχησαν σε δίποντα, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό σε απόσταση… αναπνοής από τον Ολυμπιακό (34-32, 19′). Ο Μπιρτς διεύρυνε προσωρινά το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα, για να πετύχει ακόμα ένα τρίποντο ο Ρίβερς, κάνοντας το 36-35. Οι Πρίντεζης και Τζέιμς διατήρησαν την τιμή της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων στα ίδια επίπεδα και οι “αιώνιοι” αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να βρίσκεται στο 38-37.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

89

1011

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Ρίβερς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους “πράσινους”. Με τον Πρίντεζη να ευστοχεί, ο Ολυμπιακός πέρασε εκ νέου μπροστά, ενώ ο… ασταμάτητος Ρίβερς ισοφάρισε στη συνέχεια για τον Παναθηναϊκό σε 41-41. Μάλιστα, ο εξίσου εντυπωσιακός Τζέιμς έκανε με τρίποντο το 43-46 (24′), πριν ο Σπανούλης συνεχίσει να ευστοχεί από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο -1. Οι δύο ομάδες πέρασαν εκ νέου μία χρονική περίοδο στην οποία δεν μπορούσαν να σκοράρουν, με το 45-46 να παραμένει μέχρι το 26ο λεπτό. Η “αφλογιστία” των παικτών διακόπηκε από τον Τζέιμς, με τον Αμερικανό γκαρντ να στέλνει τον “Εξάστερο” στο +3 (45-48, 27′), αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον… αγαπημένο του τρόπο, μειώνοντας σε 47-48, για να κάνει στη συνέχεια το 50-48 (29′) ο Παπαπέτρου. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 10-0, με τους Λοτζέσκι και Γκριν να διαμορφώνουν το 55-48 (30′). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Τζέιμς να πετυχαίνει ένα φοβερό δίποντο, “γράφοντας” το 55-50.

Ο Γκριν έκανε, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, το 57-50, αλλά ο Φελντέιν, πετυχαίνοντας τρίποντο στον αιφνιδιασμό, έφερε τον Παναθηναϊκό στο -4. Ο Γιανγκ έδωσε ξανά απόσταση ασφαλείας στους γηπεδούχους, πριν ο Γκριν διαμορφώσει με 2/2 βολές το 61-53 (33′). Μάλιστα, ο Ουότερς ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Τζέιμς “σημείωσε” το 64-55 (34′) και στη συνέχεια οι Ρίβερς και Φελντέιν μείωσαν ακόμα περισσότερο, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό στο -6 (65-59, 35′). Τα δεδομένα του αγώνα είχαν πια διαφοροποιηθεί και ο “Εξάστερος”, με τον Σίνγκλετον να σκοράρει έξω από τα 6.75, βρέθηκε σε απόσταση… τριπόντου από τον Ολυμπιακό. Ακολούθησε μία κακή επίθεση από τους φιλοξενούμενος, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο κομβικός Παπαπέτρου, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έστειλε στο +9 τους “ερυθρόλευκους”. Ο Σπανούλης ευστόχησε, στη συνέχεια, σε δύο μεγάλα σουτ, “κλειδώνοντας” τη νίκη για τον Ολυμπιακό. Το 77-69 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι των “αιωνίων”.

Τα στατιστικά του αγώνα

88

109

Πεινάς; Deliveras! Παράγγειλε τώρα ότι τραβάει η… όρεξή σου!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάικ Τζέιμς

mvpjames

Συνέχισε τις εκπληκτικές του εμφανίσεις ο Μάικ Τζέιμς και μαζί με τον Κέι Σι Ρίβερς, προσπάθησαν να διατηρήσουν τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε εξαιρετική απόδοση, πετυχαίνοντας 24 πόντους (9/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), ενώ είχε παράλληλα 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ στο ενεργητικό του.