Τσάμπα ήττα στο Μόναχο!

-

Παρουσιάζοντας πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι του, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μπάγερν στο Μόναχο, καθώς ηττήθηκε με σκορ 80-79 στο Audi Dome για την 2η αγωνιστική της Euroleague. Πάλεψε μόνος του ο Λάνγκφορντ στο τέλος, ολέθριο λάθος από τον Γκιστ στο φινάλε.

Μπάγερν Μονάχου: Γιόβιτς, Λούτσιτς, Ντζέντοβιτς, Μπάρτελ και Μπούκερ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Γκιστ

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα που έκαναν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο Audi Dome, έχοντας τη στήριξη περίπου 500 οπαδών του. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα σερί 7-0, χάρη σε 4 πόντους του Μήτογλου και εύστοχο ζεύγος βολών του Λάνγκφορντ, με τον Ράντονιτς να καλεί γρήγορα τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια μείωσαν τη διαφορά και επανήλθαν δυναμικά στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (10-11, 7′) και παίρνοντας πόντους από πληθώρα παικτών, για να φτάσουμε στο φινάλε του 1ου δεκάλεπτου, το οποίο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες για πρώτη φορά μετά το 0-0. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Λο απέφυγε το μπλοκ του Καλάθη και ευστόχησε από μέση απόσταση για να διαμορφώσει το 20-20, ενώ νωρίτερα η είσοδος του νεοαποκτηθέντα Ουίλιαμς είχε αλλάξει την εικόνα των Γερμανών.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε εντελώς “βραχυκυκλωμένος” στο πρώτο δίλεπτο της 2ης περιόδου, υποπίπτοντας σε πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να φτάσει ακόμη και στο +4 (26-22, 22′) μετά από “φονικό” τρίποντο του Κόπονεν. Με τον Πασκουάλ να ανακατεύει την “τράπουλα”, οι “πράσινοι” έδειξαν να συνέρχονται, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ. Οι Βαυαροί συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τις βιαστικές επιθέσεις και την αμυντική ανισορροπία των φιλοξενούμενων, που έφτασαν τα 5 λάθη μόλις σε 15 λεπτά παιχνιδιού, διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμά τους (32-26, 15′) χάρη στους Λούυσιτς, Μπαρτέλ και Μπούκερ. Τη στιγμή που όλα έδειχναν να δυσκολεύουν με βάση την εικόνα του ματς, ο Παππάς βγήκε μπροστά, ευστόχησε σε τρίποντο, έγινε point leader του Παναθηναϊκού μέσα σε δυόμιση λεπτά και μείωσε σε 34-31, για να έρθει ο Γκιστ λίγο αργότερα για να διαμορφώσει το 34-33 (16′). Η εικόνα των “πράσινων” ήταν εμφανές πως άλλαξε, κάτι που αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ, ο οποίος έγραψε 36-40 περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντο του Λάνγκφορντ και lay up μετά από κλέψιμο του φορμαρισμένου “Λέκα”, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με τον “Εξάστερο” μπροστά με 40-41.

Με κορυφαίους τους Καλάθη και Μήτογλου, οι πρωταθλητές Ελλάδος έδειχναν να μην έχουν να φοβηθούν τίποτα στο πρώτο τρίλεπτο του 2ου ημιχρόνου (42-47, 23′), όμως το γεγονός πως οι δύο παίκτες των “πράσινων” δεν είχαν ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες τους επέφερε ύστερε ένα σερί 5-0 για τη Μπάγερν Μονάχου, που δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει (47-47, 35′). Οι φιλοξενούμενοι κατανόησαν ότι μόνο με δύο παίκτες σε πρωταγωνιστικό ρόλο δουλειά… δεν γινόταν. Έτσι, άπαντες ανέβασαν την απόδοσή τους και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 48-53 (38′) με Μήτογλου και Αντετοκούμπο, ενώ το έμμεσο τρίποντο του Καλάθη έστειλε το “Τριφύλλι” στο +6 μετά από πάρα πολύ ώρα στο ματς (50-56, 38′). Παρόλα αυτά, για μια ακόμη φορά οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν τη μεγάλη ευκαιρία που τους δόθηκε να ξεφύγουν κι άλλο στο σκορ, υπέστησαν νέα καθίζηση και τελικά το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με βραχεία κεφαλή, στο 56-58.

Ο Κόπονεν φρόντισε να υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο 4ο δεκάλεπτο με ένα ακόμη “ψυχρό” τρίποντο, φτάνοντας τα 2/3 σουτ έξω από τα 6.75 μ. και δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (59-58, 31′). Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι δια χειρός Λάνγκφορντ βρήκαν λύση στο πρόβλημα που παρουσίαζαν στο περιφερειακό σουτ (64-66, 35′), με το παιχνίδι πλέον να εξελίσσεται σε “ροντέο”, λαμβάνοντας πολύ γρήγορο ρυθμό και διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Με τον χρόνο να κυλά προς το τέλος της αναμέτρησης, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν εξαιρετικά δυσλειτουργικοί, προκαλώντας την οργή του Πασκουάλ, ο οποίος κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του στο -5 (73-68, 37′), με μόλις 3 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Με τη συμπλήρωση 38 λεπτών αγώνα, ο Ισπανός τεχνικός είδε τον Παπαπέτρου να αποβάλλεται από το παιχνίδι με 5 φάουλ, ενώ η Μπάγερν συνέχιζε να βρίσκεται μπροστά (76-72, 39′). Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο “Εξάστερος” έφτασε στο -2 με 4 σερί πόντους του Λάνγκφορντ (76-74, 39′), όμως ο Ντέντοβιτς με εύστοχο ζευγάρι βολών επανέφερε τη Μπάγερν στο +4 (78-74, 39′), με περίπου 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Αμερικανός γκαρντ των πρωταθλητών Ελλάδος συνέχιζε να πληγώνει το γερμανικό καλάθι στις πιο κρίσιμες στιγμές του ματς, πετυχαίνοντας γκολ – φάουλ για το 78-77 με περίπου 20 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, ωστόσο ο Λούτσιτς στα 9 πέτυχε δίποντο (80-77), με τον Μπούκερ παράλληλα να φαίνεται να ρίχνει κάτω τον Παππά στην ίδια φάση, χωρίς να δίνεται φάουλ. Ο Λάνγκφορντ σκόραρε ξανά και ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να αρπάξει τη νίκη στο τέλος, όμως μια λάθος πάσα του Γκιστ μετά από αμυντικό ριμπάουντ 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη χάρισε την κατοχή και το ροζ φύλλο αγώνα στους Γερμανούς, με το σκορ να μένει στο 80-79.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κιθ Λάνγκφορντ

Παρότι δεν πρόσφερε σε εντυπωσιακό βαθμό στο δημιουργικό κομμάτι, ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικά εύστοχος έξω από την περιφέρεια, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό και όρθιο τον Παναθηναϊκό όταν η μπάλα “έκαιγε”, πετυχαίνοντας 8 διαδοχικούς πόντους.