«Τριφύλλι»… φάντασμα στη Μόσχα!

-

Ήττα – συντριβή με σκορ 81-63 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague, υποχωρώντας στο 1-2 στη διοργάνωση. Κακή η αγωνιστική εικόνα των “πράσινων” στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ρίβερς να ξεχωρίζει και τον Σίνγκλετον να βοηθά, δίχως αντίκρισμα.

? Οι αρχικές πεντάδες

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό, Ροντρίγκες, Κουρμπάνοφ, Βοροντσέβιτς, Χάινς
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ντένμον, Βουγιούκας, Λοτζέσκι, Καλάθης

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 43-33, 60-51, 81-63

? Το παιχνίδι

Αρνητικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό δέχθηκε δύο πολύ γρήγορα καλάθια από Χάινς και Ροντρίγκες, ενώ ο Ντε Κολό διεύρυνε το σερί των Ρώσων για το 6-0 στο 2′. Το μόνο που κατάφερε το “Τριφύλλι” ήταν να σημειώσει μία βολή με τον Καλάθη, με τον Χάινς να καρφώνει ξανά (8-1, 3′) και τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Οι φωνές του Ισπανού προπονητή ξύπνησε τους παίκτες του, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να πραγματοποιήσουν τη δική τους αντεπίθεση και να επιστρέψουν στο -2 έπειτα από δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και 2/2 βολές του Λεκαβίτσιους, ενώ ο Αμερικανός λίγο αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με δύσκολο καλάθι (11-11, 5′). Έπειτα, ήταν η σειρά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει το δικό της επιμέρους σερί και με τρίποντο του Ροντρίγκες έφτασε στο +10 (23-13, 9′), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός εμφάνιζε για μια ακόμη φορά κενά διαστήματα. Έτσι, στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” βρίσκονταν πίσω με 27-15.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο 2ο δεκάλεπτο δεν διέφερε πολύ από αυτό του 1ου δεκαλέπτου, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκμεταλλεύτηκε το “μούδιασμα” του “Τριφυλλιού” και διεύρυνε το προβάδισμά της ακόμη και στους 17 πόντους (34-17, 13′), με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν προβλήματα τόσο σε άμυνα, όσο κι επίθεση. Σταδιακά, η εικόνα των φιλοξενούμενων στο παρκέ βελτιώθηκε, με την ομάδα του Πασκουάλ να καταφέρνει να ψαλιδίσει τη αθόρυβα τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στο -13 λίγη ώρα πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου. Εκεί, ήταν η σειρά του Λοτζέσκι να “μιλήσει”, καθώς ο Αμερικανοβέλγος πέτυχε τρίποντο στην εκπνοή και μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε 43-33, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Το 3ο δεκάλεπτο δε επιφύλασσε πολλές εκπλήξεις στους προπονητές των δύο ομάδων, οι οποίες πάτησαν ξανά παρκέ στην επανάληψη δίχως να μπορούν να μείνουν μακριά από τα λάθη. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η διαφορά στο σκορ παρέμενε στους 10 πόντους (47-37, 25′), καθώς τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να απαντούν στις επιθετικές λύσεις της καθεμιάς. Με μπροστάρηδες τους Σίνγκλετον, Αντετοκούνμπο και Ρίβερς, οι “πράσινοι” παρά τα πολλά τρίποντα των Ρώσων, μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο ματς και εν τέλει, σαν σε επανάληψη του 2ου δεκαλέπτου, ο Λοτζέσκι ευστόχησε από τα 6.75 μ. λίγο πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης, ρίχνοντας μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιες διαστάσεις. Ως εκ τούτου, το “Τριφύλλι” ολοκλήρωσε την εν λόγω περίοδο όντας πίσω με 60-51.

Παρά την καλή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού, η ομάδα του Ιτούδη βρήκε τον τρόπο να “πληγώσει” γρήγορα στο 3ο δεκάλεπτο τους “πράσινους” δια χειρός Χάινς και Κλάιμπερν (δίποντο και τρίποντο), με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να ξεφύγουν εκ νέου με 65-51 στο 32′, προβληματίζοντας τον Πασκουάλ. Η αμφισβητούμενη τεχνική ποινή που υπέδειξαν οι διαιτητές στο 34′ έκανα ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον “Εξάστερό” (69-54, 34′), ωστόσο το τρίποντο του θετικού Λεκαβίτσιους διατήρησε τους φιλοξενούμενους σε μια διαφορά 12 πόντων (69-57, 35′). Οι ελπίδες του “Τριφυλλιού” για ανατροπή εξανεμίστηκαν εντελώς λίγο αργότερα, όταν ο Ροντρίγκες απέδειξε τον λόγο για τον οποίο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δαπάνησε αρκετά εκατομμύρια ευρώ για να τον φέρει στα παρκέ της “Γηραιάς Ηπείρου” από το ΝΒΑ. Ο Ισπανός γκαρντ πέτυχε δύο σερί τρίποντα (το δεύτερο συνδυάστηκε με φάουλ και συμπληρωματική βολή), έκανε το 76-57 στο 36′ και με βάση την εικόνα του ματς, οι “πράσινοι” δεν θα μπορούσαν να επιστρέψουν με αξιώσεις. Μάλιστα, η διαφαινόμενη νίκη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έλαβε διαστάσεις θριάμβου προς το τέλος του παιχνιδιού, καθώς επικράτησαν με σκορ 81-63, προκαλώντας προβληματισμό στο “πράσινο” στρατόπεδο.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? «Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Κέι Σι Ρίβερς

Σε καλή ημέρα βρέθηκε ο Αμερικανός small forward στη Μόσχα, τόσο επιθετικά, όσο κι αμυντικά, κάτι που αντικατοπτρίζεται πλήρως και στη στατιστική του, αν κρίνει κανείς από την ευστοχία του από τα 6.75 μ., αλλά και από τα ριμπάουντ που μάζεψε. Δυστυχώς, δεν είχε την αναμενόμενη βοήθεια από τους περισσότερους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να γνωρίσει την ήττα.