Τους “κέρασε” ο… “καρυδάτος” Παππάς!

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επανέφερε την… τάξη στους τελικούς της Basket League νικώντας τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 84-80 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Εκπληκτικός ο Μπουρούσης, καταλυτικοί οι Τζέιμς και Ρίβερς για το “Τριφύλλι”.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Φελντέιν, Ρίβερς, Σίνγκλετον, Μπουρούσης
Ολυμπιακός: Πρίντεζης, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Γκριν, Μιλουτίνοφ

? Το παιχνίδι

Φουριόζος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, με τον Φελντέιν να ευστοχεί σε δύσκολο τρίποντο με το “καλημέρα”, με τον Μάντζαρη, ωστόσο, να ισοφαρίζει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (3-3, 1′). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να σκοράρουν από τα 6.75 μ, καθώς ο Σίνγκλετον πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, προτού ο Πρίντεζης μειώσει με διπλή προσπάθεια (6-5, 2′). Λίγο αργότερα, ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να χάνουν για λίγο το ρυθμό τους, ο Φελντέιν έπειτα από εξαιρετική συνεργασία πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4 (11-7, 5′), με τον Ολυμπιακό όμως να μένει κοντά στο σκορ (13-11, 7′) και εν τέλει να ισοφαρίζει με 2/2 βολές του Παπανικολάου (13-13, 8′). Παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” έδειχναν καλύτεροι στο 1ο δεκάλεπτο, στη λήξη του χαλάρωσαν επικίνδυνα και βρέθηκαν πίσω στο -3, έπειτα από εύστοχο καλάθι του Παπανικολάου για το 17-20.

Απόκτησε πρωτοποριακά προϊόντα P&G με κέρδος έως και 68€!

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ σύντομα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ιδιαίτερα διατεθειμένοι να δώσουν το προβάδισμα στο “Τριφύλλι”, με τον Ρίβερς να μειώνει στο -2 με τρίποντο (23-25, 12′), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και ενώ είχε μεσολαβήσει καλάθι του Παπανικολάου, ο Γκάμπριελ έστειλε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, ξανά με τρίποντο (26-27, 13′). Τελικά, οι “πράσινοι” απέκτησαν ξανά κεφάλι στο σκορ έπειτα από ένα εντυπωσιακό alley oop του Γκιστ (28-27, 13′), με τον Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες ισόπαλες (30-30, 16′), ο Τζέιμς πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ – φάουλ, ενώ ύστερα ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο ματς στο +5 έπειτα από κλέψιμο και lay up του Ρίβερς (35-30, 17′), με τους γηπεδούχους να αποκτούν ξανά το μομέντουμ. Στα 3 τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου, οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν εκ νέου σημάδια χαλάρωσης, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ισοφαρίσει, όμως ο Καλάθης με lay up στα 2″ έστειλε στα αποδυτήρια το “Τριφύλλι” προπορευόμενο με 41-39.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Ευεργετική αποδείχθηκε η είσοδος του Γκριν για τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, με τον Αμερικανό γκαρντ να μειώνει στο -1 για τους φιλοξενούμενους (43-42, 22′), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πρίντεζης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 2/2 βολές (43-44, 23′). Ο Παναθηναϊκός δεν ξύπνησε μετά τον επιθετικό μονόλογο ούτε από το τρίποντο του Σίνγκλετον, τη στιγμή που ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 46-48, με τον Μπουρούση να ισοφαρίζει για το “Τριφύλλι” (48-48, 25′). Αυτό τελικά έμελλε να συμβεί για τους γηπεδούχους λίγο αργότερα, όταν ο Ρίβερς στην εκπνοή του χρόνου της “πράσινης” επίθεσης ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων (51-48, 26′), ενώ ο Μπουρούσης έγινε διψήφιος με ωραία ενέργεια για το 55-50 στο 27′. Το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου αποδείχθηκε ιδανικό για το “Τριφύλλι”, καθώς με 3/3 εύστοχες βολές από τον Τζέιμς έπειτα από καθαρό φάουλ του Γουότερς οδηγήθηκε στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με 59-53.

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός στο 4ο μπήκε δυναμικά στο παρκέ απ΄την αρχή, με τον Παππά να ξεσηκώνει με τρίποντο το ΟΑΚΑ δίνοντας προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (62-55, 32′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, οι “ερυθρόλευκοι” με δύο πολύ δύσκολα τρίποντα δια χειρός Πρίντεζη και Γκριν μείωσαν στο -1 (64-63, 34′), αλλά τόσο ο Παππάς, όσο και ο Γκάμπριελ είχαν τις απαντήσεις, δίνοντας εκ νέου ανάσα στο “Τριφύλλι” (68-63, 35′). Μετά το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε για μια ακόμη φορά δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς ο Γκριν συνέχιζε να “πληγώνει” την ομάδα του Πασκουάλ από την περιφέρεια, ενώ ο Παππάς κρατούσε με… “νύχια” και με “δόντια” τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (73-69, 37′). Ο ίδιος γνώρισε την αποθέωση όταν με ένα εκπληκτικό γκολ – φάουλ έκανε το 78-71 στο 38′, με τους γηπεδούχους να κατορθώνουν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους, νικώντας τον “αιώνιο” αντίπαλο με σκορ 84-80 και ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

? Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς

Με 12 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, ο Έλληνας γκαρντ έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πίεζε ασφυκτικά για την ανατροπή. Βγήκε μπροστά στα δύσκολα και δικαιώθηκε τόσο ο ίδιος, όσο και οι “πράσινοι”. Σημείωσε 16 πόντους και 1 ασίστ σε 15:38 λεπτά συμμετοχής, αστοχώντας σε μόλις 1 (!) σουτ.