Τον λένε Παππά και… «γλεντά» τον Πειραιά!

-

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, ο Παναθηναϊκός “τέλειωσε” για δεύτερη σερί φορά τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ μέσα σε διάστημα 10 ημερών (79-70) και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας για τους τελικούς της Basket League.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου, Καλάθης, Λάσμε, Τομας, Λάνγκφορντ
Ολυμπιακός: Πρίντεζης, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Ουίλιαμ – Γκος

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

Το παιχνίδι

Πραγματικό… ντέρμπι είδαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού όσοι παρακολούθησαν το ματς, με τους “πράσινους” και τους “ερυθρόλευκους” να πηγαίνουν “χέρι-χέρι” στο σκορ μέχρι και το 7′. Τότε, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +4 (12-8), με τον Λάνγκφορντ μάλιστα να πετυχαίνει 4 πόντους, δείχνοντας να συνέρχεται μετά το παρατεταμένο ντεφορμάρισμά του. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Πασκουάλ δεν εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί, προκειμένου να αποκτήσουν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Απεναντίας, με κακές επιλογές στην επίθεση και με χαμένες βολές έδωσαν τη δυνατότητα στον κακό Ολυμπιακό να προηγηθεί με 13-14, ενώ το γεγονός πως ο “Εξάστερος” τελικά έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 15-14 οφείλεται σε μια τρομερή συνεργασία Καλάθη και Γκιστ για alley oop στην εκπνοή.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αν και μπήκε πολύ νωθρά και βρέθηκε ακόμη και στο -6 (20-26, 14′) δίνοντας ελεύθερα τρίποντα στον Ολυμπιακό, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με τον Παππά να πρωταγωνιστεί και να οδηγεί το “Τριφύλλι” στο 26-26 με 5 προσωπικούς πόντους (26-26, 16′). Τα επόμενα 2 λεπτά της περιόδου ήταν εξαιρετικά… στείρα όσον αφορά το σκοράρισμα, με τους “αιώνιους” να παραμένουν ισόπαλοι, έχοντας πετύχει αμφότεροι από έναν πόντο (27-27, 18′), για να έρθουν  στο 19′ ο πρωταγωνιστής Παππάς με τρίποντο κι ο πάντοτε αξιόπιστος Βουγιούκας με ποστάρισμα στον Μπόγρη για το 32-27 υπέρ των “πράσινων”. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου ήταν να μειώσει σε 32-29 με καλή κίνηση του Πρίντεζη κάτω από το καλάθι.

Με καλό ρυθμό και γρήγορα καλάθια ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό να φέρνει το ματς στα ίσια, ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση μέσα σε μόλις 1 λεπτό (34-34, 21′). Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα από Παπαπέτρου και Λάνγκφορντ και ένα δίποντο από Τόμας κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 (42-34, 23) και να αναγκάσει τον Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και μείωσαν σταδιακά στο -4 (46-42, 25′), παραμένοντας έτσι μέσα στο ματς, τη στιγμή που το “Τριφύλλι” θα μπορούσε να είχε ξεφύγει και να “καθαρίσει” την υπόθεση “νίκη”. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα του Παναθηναϊκού, μειώνοντας τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (51-50, 29′), προτού ο Παππάς αναλάβει και πάλι δράση, διαμορφώνοντας το 55-51 του 3ου δεκαλέπτου.

Έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από το 3ο δεκάλεπτο, ο Παππάς μπήκε ορεξάτος και στο 4ο, σημειώνοντας τρίποντο με το “καλημέρα” (58-51, 31′) ξεσηκώνοντας τον κόσμο του Παναθηναϊκού, ενώ αμέσως μετά έλαβε χώρα και ένα… γραφικό σόου του Μπόγρη, ο οποίος όταν σημείωσε δίποντο μειώνοντας σε 58-53 έκανε διάφορες χειρονομίες, πανηγυρίζοντας έξαλλα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει το comeback και εν μέρει τα κατάφερε, πλησιάζοντας τον Παναθηναϊκό και πάλι στο -1 (58-57, 33′), όμως ο αποψινός “φύλακας άγγελος” του “Τριφυλλιού”, Παππάς, δήλωσε και πάλι βροντερό “παρών” με ένα ακόμη εύστοχο τρίποντο, με τη διαφορά να φτάνει ξανά το +7 υπέρ του “Εξάστερου” έπειτα από καλάθι του Λάσμε και ωραίο lay up του Καλάθη (66-59, 34′). Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, Τόμας και Παππάς έστειλαν τους πρωταθλητές Ελλάδος στο +9 (72-63, 38′), αναγκάζοντας για μια ακόμη φορά τον Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ, αφού πλέον η πλάστιγγα είχε γύρει για τα καλά υπέρ του Παναθηναϊκού. Από την πλευρά τους οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν” ανήμποροι να επιστρέψουν ξανά στο ματς με αξιώσεις, με την απίστευτη τάπα του Λάσμε στον Τίμα στο 39′ να σφραγίζει ουσιαστικά τη νίκη του “Τριφυλλιού” επί του Ολυμπιακού με σκορ 79-70, με το ΟΑΚΑ να παίρνει κυριολεκτικά “φωτιά” και τον κόσμο της ομάδας να αποθεώνει παίκτες και τεχνικό επιτελείο για το δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο σε διάστημα 10 ημερών.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς

Ηγετική εμφάνιση από τον Νίκο Παππά, που την χρειαζόταν πολύ τόσο η ομάδα, όσο κι ο ίδιος. Καθοριστικά τα τρίποντα του Έλληνα γκαρντ του “Τριφυλλιού”, ενώ εκπληκτική ήταν και η εικόνα που επέδειξε στην άμυνα.