«Σκότωσε» τον Προμηθέα!

-

Παρουσιάζοντας ορισμένα κενά διαστήματα, αλλά και κάποιους επιθετικούς μονολόγους, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύθηκε να επικρατήσει του Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ με σκορ 96-64, για την 4η αγωνιστική της Basket League. Εξαιρετικός με double – double ο Καλάθης, δυναμική η παρουσία του Γκιστ στο επιθετικό κομμάτι.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Γκίκας, Χολ, Σαλούστρος, Φαγιέ και Τουντζιαράκης
Προμηθέας Πατρών: Λεκαβίτσιους, Ντένμον, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον και Βουγιούκας

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 54-32, 65-52, 96-64

? Το παιχνίδι

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, επιβάλλοντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα τον δικό του ρυθμό και παίζοντας παράλληλα καλή άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι “πράσινοι” κράτησαν άποντους τους φιλοξενούμενους μέχρι το 4′, ενώ παράλληλα “έτρεξαν” ένα σερί 11-0, με το σκορ να γίνεται 16-3 στο 5′ έπειτα από τρίποντο και δίποντο των Λεκαβίτσιους και Λοτζέσκι. Λίγο αργότερα, η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να μειώσει το σκορ, έπειτα από ένα δικό της επιμέρους σερί 5-0 (16-8, 6′), με ον Πασκουάλ να διαμαρτύρεται προς τους παίκτες του, οι οποίοι στη συνέχεια παρότι έφτασαν στο +11 (24-13, 7′), παρουσίασαν ακόμη ένα κενό διάστημα, με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να βρει τους “πράσινους” μπροστά με 29-22.

Ο Πασκουάλ έβαλε τις φωνές στους παίκτες του για την χαλαρότητα που επέδειξαν στα τελευταία λεπτά του 1ου δεκάλεπτου, αφυπνίζοντάς τους ενόψει της συνέχειας του ματς. Έτσι, με Γκιστ, Καλάθη και Ρίβερς, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (38-2614′). Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τον “Εξάστερο”, ο οποίος με τρίποντο του Παππά, που πρωταγωνίστησε σε μια όμορφη φάση fair play, και με ωραία προσπάθεια του Ρίβερς για δύο, έκανε το 45-28 στο 15′. Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων διήρκεσε μέχρι και το 18′, με ένα μεγάλο επιμέρους σερί 19-2 (52-28, 18′), εκτοξεύοντας έτσι τη διαφορά στο +24. Μέχρι το τέλος του 2ου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 54-32.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παρκέ, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας Πατρών να ψαλιδίσει σταδιακά τη διαφορά στο σκορ και εν τέλει να μειώσει αρκετά μέχρι το τέλος της περιόδου. Συγκεκριμένα, οι “πράσινοι” επιχειρούσαν άστοχες προσπάθειες τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με Μιλόσεβιτς, Λίποβι και Σαλούστρο έκαναν το 56-43 στο 25′, με το “Τριφύλλι” να έχει σημειώσει μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο μόλις… 2 πόντους. Οι νέες φωνές του Πασκουάλ φάνηκε πως ξύπνησαν ξανά τους παίκτες του, οι οποίοι βρήκαν λύση στο σκοράρισμα, δίχως να συμβεί όμως το ίδιο στα ριμπάουντ και στον περιορισμό του Μιλόσεβιτς, που μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου είχε σημειώσει 17 πόντους. Με αυτόν τον τρόπο, η εν λόγω περίοδος ολοκληρώθηκε με τον “Εξάστερο” να βρίσκεται μπροστά μεν με 65-52, αλλά με τον Προμηθέα δε να έχει μειώσει στο -13.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των 13 πόντων μέχρι και τα μέσα της περιόδου, ωστόσο στη συνέχεια ο Γκιστ, τροφοδοτούμενος από τους Καλάθη και Παππά, έδωσε συνέχεια στον επιθετικό οργασμό του, εκτοξεύοντας ξανά το προβάδισμα του “Τριφυλλιού” στο +20 (80-60, 35′), “καθαρίζοντας” οριστικά την υπόθεση “νίκη” για την ομάδα του και εξανεμίζοντας τις όποιες λιγοστές ελπίδες των φιλοξενούμενων να επανέλθουν στο παιχνίδι. Έτσι, η ομάδα του κόουτς Γιατρά φάνηκε να αποδέχεται την ήττα της, με τον Πασκουάλ να ρίχνει ξανά στο παρκέ τον Μήτογλου για τα τελευταία λεπτά, αφού ο νεαρός power forward είχε αποσυρθεί στον πάγκο από νωρίς εξαιτίας των γρήγορων 3 φάουλ στα οποία είχε υποπέσει. Οι Πατρινοί έμειναν κολλημένοι στους 60 πόντους μέχρι το 39′, με τον Έβανς να καρφώνει και να δίνει τέλος στην επιθετική ανομβρία της ομάδας του, όμως στο μεσοδιάστημα ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να σκοράρει κατά ριπάς, τελειώνοντας το ματς με 96-64.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Παρότι η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν προσφέρεται για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων, ο Νικ Καλάθης ήταν “μαγικός” σε ένα ακόμη παιχνίδι, φτάνοντας για μια ακόμη φορά σε double – double. Φυσικά, στην άμυνα θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα, όμως η οργανωτική του παρουσία τον καθιστά ως τον πολυτιμότερο του Παναθηναϊκού και της αναμέτρησης.