Σήκω Παυλάρα, να δεις την «Τριφυλλάρα»!

Πρωταθλητής Ελλάδος στέφθηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, νικώντας τον Ολυμπιακό στον 5ο τελικό της Basket League με σκορ 84-70. Στο καναβάτσο οι “ερυθρόλευκοι”, που επιχείρησαν να κλέψουν το ματς αποχωρώντας από το παρκέ λίγο πριν την έναρξη του 2ου ημιχρόνου.

-

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον,Ρίβερς, Γκιστ, Λοτζέσκι, Καλάθης
Ολυμπιακός: ΜακΛίν, Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Με δύο σερί και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε ο 5ος τελικός της σειράς στο ΟΑΚΑ, καθώς ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε με 0-4, ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε άμεσα τις απαντήσεις και με 10 συνεχόμενους πόντους ξέφυγε στο +6 (10-4, 5′), ανατρέποντας πλήρως την αρχική κατάσταση που είχε διαμορφωθεί. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Πασκουάλ απέτυχαν να διατηρήσουν τη συγκέντρωσή τους σε ένα χρονικό σημείο όπου θα μπορούσαν να ανοίξουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα στο σκορ, με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στους “ερυθρόλευκους”, όχι μόνο να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν, αλλά και να περάσουν ξανά μπροστά (10-13, 8′), με πρωταγωνιστές τους ΠρίντεζηΜακΛίν. Στα τελευταία 2 λεπτά του 1ου δεκαλέπτου, ο “Εξάστερος” έδειχνε έτοιμος να σημειώσει εκ νέου ανατροπή (14-13, 9′) με Καλάθη και Βουγιούκα να σκοράρουν, όμως ένα φάουλ στον Μπόγρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου έδωσε το δικαίωμα στον Έλληνα σέντερ των Πειραωτών να διαμορφώσει το 14-15.

Με το “καλημέρα” στο 2ο δεκάλεπτο, ο Καλάθης κατόρθωσε να βάλει εν τέλει τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού με εύστοχο lay up (16-15, 11′), ενώ ο Τζέιμς με τη σειρά του διεύρυνε το “πράσινο” προβάδισμα περαιτέρω με ωραίο jump shot (18-15, 11′). Η εν λόγω συνθήκη, ωστόσο, δεν διατηρήθηκε για πολύ, μιας και το τρίποντο του Ρόμπερτς έφερε για μια ακόμη φορά το ματς στα ίσια (18-18, 12′). Οι δύο “αιώνιοι” πορεύθηκαν μαζί στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου δεκαλέπτου, ωστόσο από το 17′ και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +5 (25-30, 18′), με τους “πράσινους” πλέον να κυνηγούν για πολλοστή φορά στο παιχνίδι μια ανατροπή, λίγη μόλις ώρα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τελικά, παρόλο που οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +1 έπειτα από εύστοχο ζευγάρι βολών του Παππά (31-30, 19′), ένα αναπάντητο επιμέρους σερί 5-0 από τους Πειραιώτες στα τελευταία 30″ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε το 31-35.

Με “παρατράγουδα” και προσωρινή αποχώρηση της αποστολής του Ολυμπιακού από τον πάγκο των φιλοξενούμενων ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, οι “ερυθρόλευκοι” αποσύρθηκαν στα ενδότερα του ΟΑΚΑ, ισχυριζόμενοι πως πραγματοποιήθηκε ρίψη μπουκαλιών στον πάγκο, ωστόσο ο κομισάριος Βιδάλης ξεκαθάρισε πως εάν οι Πειραιώτες δεν ξαναβγούν στο παρκέ, τότε θα μηδενιστούν. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά τα όσα συνέβησαν ο Ρίβερς φάνηκε να είναι ετοιμοπόλεμος, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 34-35, όμως ο Πρίντεζης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να επαναφέρει τη διαφορά στους 4 πόντους (34-38, 21′). Διατηρώντας τη πίεση σε υψηλά επίπεδα, οι “πράσινοι” λίγο αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 1/2 βολές του Λοτζέσκι (38-38, 23′) και σε δεύτερο χρόνο να φτάσουν μετά από ώρα στο +3 (42-39, 25′), χάρη σε ενέργειες των Σίνγκλετον και Γκιστ. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα πάντα για να παραμείνουν κοντά στο σκορ, μειώνοντας διαρκώς τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της μέχρι το 28′. Τότε, ένα δίποντο από τον Αντετοκούνμπο και ένα τρίποντο του Λοτζέσκι έδωσαν αέρα 6 πόντων στο “Τριφύλλι” που μετά από πάρα πολύ ώρα βρισκόταν σε θέση ισχύος. Στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, αυτή η θέση ισχύος έμελλε να εδραιωθεί ακόμη περισσότερο, καθώς οι Σίνγκλετον και Παππάς “μίλησαν” και εκτόξευσαν για πρώτη φορά στο ματς τον “Εξάστερο” στο +10 (57-47, 29′). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι και τη λήξη της περιόδου, με τον Σπανούλη να μειώνει με τρίποντο σε 57-50 και τον Τζέιμς να απαντά με buzzer beater σουτ από τα 6.75 μ. για το 60-50.

Η κεκτημένη ταχύτητα του “Τριφυλλιού” από το 3ο δεκάλεπτο είχε συνέχεια και στο ξεκίνημα του κρισιμότερου και τελευταίου 4ου δεκαλέπτου. Πιο συγκεκριμένα, ο Παππάς με κάρφωμα και τρίποντο, αλλά και ο Τζέιμς με lay up και συμπληρωματική βολή, έστειλαν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο ματς στο +16 (68-52, 31′), δίνοντας μεγάλη… αβάντα τίτλου στην ομάδα τους. Με τη διαφορά να διατηρείται σε υψηλότατα επίπεδα, ο Ρίβερς επιχείρησε να δώσει την χαριστική βολή στους “ερυθρόλευκους” με τρίποντο (72-55, 34′), ωστόσο ο Ουίλτζερ αμέσως μετά απάντησε με τον ίδιο τρόπο (72-58, 34′), διατηρώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή. Τελικά, οι ελπίδες αυτές φάνηκε να εξανεμίζονται οριστικά στο 36′, όταν ο Γκιστ ευστόχησε εις διπλούν από τη γραμμή των βολών και ο Τζέιμς πέτυχε lay up για το +18 του Παναθηναϊκού (78-60, 36′). Στα εναπομείναντα λεπτά του 5ου τελικού δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με τον “Εξάστερο” να στέφεται πρωταθλητής Ελλάδος για μια ακόμη χρονιά, νικώντας τους “ερυθρόλευκους” με σκορ 84-70.