«Πληγώθηκε» από τον Ματσιούλις!

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη ημέρα τον Λάνγκφορντ, ωστόσο αυτό δεν έφτανε εν τέλει για να καμφθεί η αντίσταση της ΑΕΚ, που με μεγάλο τρίποντο του Ματσιούλις στο φινάλε πήρε τη νίκη στο φιλικό ματς με σκορ 81-82.

-

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης, Σακελλαρίου, Λάνγκφορντ, Γκιστ, Λάσμε

ΑΕΚ: Μωραϊτης, Τσαλμπούρης, Γκρίφιν, Ματσιούλις, Χάντερ

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-42, 69-64, 81-82

Ο Παναθηναϊκός των έξι απουσιών στο 1ο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στο παρκέ, δίνοντας με αυτον τον τρόπο την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ελέγξει το ματς στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Εχοντας τον Λάνγκφορντ ως τον πιο κινητικό παίκτη τους, οι “πράσινοι” δεν άργησαν να βρεθούν πίσω στο σκορ ακόμη και με 8 πόντους (7-15, η μεγαλύτερη διαφορά του δεκαλέπτου), με τους “κιτρινόμαυρους” να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά προσόντα των Σάκοτα και Ματσιούλις στο έπακρο. Στη συνέχεια οι “πράσινοι” ισορρόπησαν το παιχνίδι και με αργά και σταθερά βήματα κατάφεραν να ψαλιδίσουν σημαντικά τη διαφορά σε βάρος τους, για να φτάσουν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου να είναι πίσω με σκορ 21-22.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει ανεβάσει στροφές, άπαντες περίμεναν πως το 2ο δεκάλεπτο θα ήταν εντελώς διαφορετικό από όλα όσα είδαμε στο 1ο. Ετσι κι έγινε. Ο Λοτζέσκι ξεκίνησε να… “βομβαρδίζει” το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75 μ., ο Λάνγκφορντ συνέχιζε το… δικό του χαβά και ο Παππάς βγήκε μπροστά για να πλαισιώσει ιδανικά στο σκοράρισμα τους δυο προαναφερθέντες συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα το “Τριφύλλι” να πάρει κεφάλι στο σκορ και να πάει ακόμη και στο +5 (35-30). Παρόλα αυτά, ο,τι συνέβαινε στο επιθετικό κομμάτι δεν φαινόταν να αντικατοπτρίζεται και στο αμυντικό, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπάνκι να διατηρείται διαρκώς κοντά στον Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδες σταμάτησαν στο 42-42 όταν ήχησε η κόρνα της λήξης του 1ου ημιχρόνου κι έτσι Παναθηναϊκός και ΑΕΚ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ επιχείρησε να ανακτήσει το προβάδισμα που είχε απωλέσει στο 2ο δεκάλεπτο και εν μέρει τα κατάφερε, έχοντας τους Σάκοτα, Ματσιούλις και Μωραϊτη σε άριστη κατάσταση. Πιο συγκεκριμένα, ο “Δικέφαλος” έφτασε μέχρι και στο -6 (55-61), με τον Πασκουάλ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, αφού είχε πολλά παράπονα από τον τρόπο με τον οποίο αυτοί πάτησαν παρκέ μετά την ανάπαυλα. Οι φωνές του Ισπανού τεχνικού, αν κρίνει κανείς από την εξέλιξη του ματς, έπιασαν τόπο και ο “Εξάστερος” κατάφερε να τα… φέρει τούμπα για μια ακόμη φορά στην αναμέτρηση. Με τον Τόμας αυτή τη φορά να μπαίνει στην εξίσωση των Λοτζεσκι, Παππά και Λάνγκφορντ, οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ και έτσι μπόρεσαν να φτάσουν στο 64-69 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Μέχρι και το 33′, οι πρωταθλητές Ελλάδος κρατούσαν σταθερά την ΑΕΚ στο -5. Από πλευράς “κιτρινόμαυρων”, ο Ματσιούλις έδειχνε την ποιότητά του κόντρα στην πρώην του ομάδα, ενώ ο Μπάνκι είχε ρίξει στο παρκέ τον Ρογκαβόπουλο, το μεγαλύτερο ταλέντο από τους πολύ πιτσιρικάδες. Η κίνηση του Ιταλού κόουτς έπιασε τόπο, μιας και η Κυπελλούχος Ελλάδος βρήκε τον τρόπο να φτάσει από το 72-67 στο 72-72, φέρνοντας το ματς ξανά στην απόλυτη ισορροπία, μόλις 5 λεπτά πριν τη λήξη του. Αμέσως μετά, ο Λιθουανός πρωταγωνιστής της ΑΕΚ με τρίποντο έκανε το 72-75, με τους “πράσινους” ωστόσο να απαντούν άμεσα και να επαναφέρουν το παιχνίδι στα ίσια με 77-77 με τεράστιο τρίποντο δια χειρός Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ ηταν ξεκάθαρα το πρόσωπο του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο ίδιος θέλησε να καθαρίσει και την υπόθεση της νίκης για τους “πράσινους” κάνοντας στην εκπνοή το 81-79, όμως ο Ματσίουλις είχε την τελευταία λέξη… Με τρίποντο 4″ πριν το τέλος έκανε το 81-82 και υποχρέωσε σε ήττα τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Σακελλαρίου 3, Λάνγκφορντ 17 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λάσμε 10, Γκιστ 2, Τόμας 16 (7/11 σουτ), Παππάς 11 (5 ασίστ), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 20 (6/7 τρίποντα), Παπαντωνίου.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 8 (6 ασίστ), Τσαλμπούρης 5, Γκρίφιν 4, Ματσιούλις 22 (8/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάντερ 14, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6, Αγραβάνης, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 14 (6/10 σουτ), Ρόμπερσον 9 (4/5 σουτ).