Παντός καιρού… “Εξοχικό”!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Basket League της νέας αγωνιστικής περιόδου ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε του Ολυμπιακού στο άδειο ΣΕΦ με σκορ 71-68 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής. Εκπληκτικός ο Καλάθης, καθοριστικός ο Ρίβερς, με τους “πράσινους” να επιστρέφουν από το -9 στο 4ο δεκάλεπτο.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Παπανικολάου, Μάντζαρης, Τόμσον, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ.
Παναθηναϊκός: Γκιστ, Σίνγκλετον, Αντετοκούνμπο, Καλαθης, Λοτζέσκι.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

? Το παιχνίδι

Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να αποκτήσει σαφές προβάδισμα στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στο +5 μόλις στο 2′ με 2-7, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες του Καλάθη και τρίποντο του Λοτζέσκι, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να επιστρέψει πλήρως στο ματς πολύ γρήγορα χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου και δίποντο του Πρίντεζη (7-7, 3′). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά, “τρέχοντας” ένα επιμέρους σερί 9-0, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +4 δια χειρός Μιλουτίνοφ (11-7, 4′). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι τη λήξη της περιόδου, με το “Τριφύλλι” να περνά ξανά μπροστά στο 8′ με 11-15 χάρη σε προσπάθεια του Καλάθη, όμως οι “πράσινοι” έμειναν δίχως καλάθι για 2 λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στους “ερυθρόλευκους” να ανακτήσουν το προβάδισμα (16-15).

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι στο 2ο δεκάλεπτο, αφού ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αποφύγει τα κενά διαστήματα που παρουσίασε και στο ξεκίνημα του ματς. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρέθηκε στο +3 χάρη σε 1/2 βολές του νεοεισελθόντα Τολιόπουλου και καλάθι του Μιλουτίνοφ (22-19, 12′), ενώ ο Ρίβερς ισοφάρισε με τρίποντη “βόμβα” (22-22, 13′). Έπειτα από 5 λεπτά παιχνιδιού στη 2η περιόδου οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Παππά για το 26-27, όμως η συγκεκριμένη συνθήκη δεν κράτησε αρκετά, αφού ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον έφτασε πάλι στο +4 (33-29, 17′). Το μόνο που κατάφερε να κάνει μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο “Εξάστερος” ήταν να ανατρέψει ξανά την κατάσταση λίγο πριν την κόρνα της λήξης (33-34, 18′), μιας και οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σερί 7-2 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 40-36.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Αισθητά βελτιωμένος εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο 3ο δεκάλεπτο, με την είσοδο του Αντετοκούνμπο στο παρκέ να αλλάζει τόσο την επιθετική,όσο και την αμυντική παρουσία της ομάδας στο ΣΕΦ. Συγκεκριμένα, το “Τριφύλλι” “έτρεξε” ένα επιμέρους σερί 7-0 με τον Έλληνα διεθνή small forward να πετυχαίνει 5 σερί πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρεθούν και πάλι μπροστά στο σκορ (41-43, 23′). Με καλάθια των Παπανικολάου και Μακλίν, η ομάδα του Σφαιρόπουλου προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στους “πράσινους” και τα κατάφερε ως έναν βαθμό, ωστόσο η κυριαρχία του “Εξάστερου” κράτησε μέχρι το 28′, όταν και βρέθηκε στο +4 (47-51, 28′). Έκτοτε, οι “πράσινοι” για μια ακόμη φορά παρουσίασαν κενό διάστημα, με τον Μακλίν να ευστοχεί σε συνεχόμενες προσπάθειες, βάζοντας μπροστά τον Ολυμπιακό με 54-52 και προκαλώντας την οργή του Πασκουάλ, ο οποίος είδε την ομάδα του στα κρίσιμα σημεία να προβληματίζει.

Όσο καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 3ο δεκάλεπτο, άλλο τόσο… αρνητικό ήταν αυτό του 4ου δεκαλέπτου, αφού οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο δίχως ρυθμό και χωρίς να αποφύγουν τα εύκολα λάθη. Με δίποντο και τρίποντο του Τόμπσον, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ολιγωρία του “Τριφυλλιού” (59-52, 32′), ενώ ο Μακλίν με νέο καλάθι διεύρυνε περαιτέρω το προβάδισμα των γηπεδούχων, που για πρώτη φορά στο ματς άγγιξε τους 9 πόντους (61-52, 33′). Οι “πράσινοι”, μετά από τάιμ άουτ του Πασκουάλ, αποφάσισαν να… ξυπνήσουν και να επανέλθουν πολύ δυναμικά τόσο στο ματς, όσο και στη διεκδίκηση της νίκης. Χαρακτηριστικά, ο Παναθηναϊκός “ροκάνισε” σταδιακά τη διαφορά και με… τρεις σερί τρίποντες “βόμβες” από Σίνγκλετον και Ρίβερς (2) πέρασε μπροστά με 66-67 στο 38′, μεταφέροντας το άγχος στο σύνολο του Σφαιρόπουλου. Στη συνέχεια κι ενώ είχαν απομείνει 20″ στο ρολόι, ο Γκιστ σημείωσε καλάθι έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Νικ, κάνοντας το 66-69, ενώ μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, ο Μακλίν έκανε το 68-69. Στο τέλος, ο Γκιστ οδηγήθηκε στις βολές, έκανε το 2/2 και έτσι σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με σκορ 68-71.

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Παρότι δεν κατάφερε να μείνει μακριά από τα λάθη, η συνολική εικόνα του Έλληνα διεθνή γκαρντ του Παναθηναϊκού κρίνεται θετική. Μπορεί να ήταν άστοχος από τα 6.75 μ., ωστόσο λειτούργησε εξαιρετικά σε αμυντικό επίπεδο, ενώ είχε σημαντική συνεισφορά τόσο στα ριμπάουντ, όσο και στη δημιουργία του παιχνιδιού των “πράσινων”.