Πήρε την πρόκριση, έκανε το χρέος του!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε το Παγκράτι στο κλειστό του Μετς με σκορ 66-100, κάνοντας το χρέος του. Τον Προμηθέα Πατρών θα συναντήσει στους “8” το “Τριφύλλι”.

-

Παγκράτι: Τζιβελέκας, Ροδοστόγλου, Λυτόπουλος, Μπένος, Αρμάος
Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Παππάς, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννης (εκτός αποστολής οι Λάνγκφορντ, Καλάθης και Λάσμε)

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-52, 49-75, 66-100

Παρά την τεράστια και ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι δεν δίστασαν να μπουν δυνατά στο ματς και μετατρέψουν το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σε… επιστροφή στη δεκαετία του ’90, τότε που το Παγκράτι ήταν στην Α1 και αντιμετώπιζε τις μεγαλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος με αξιοπρέπεια. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι οι “πράσινοι” βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι το 6′ (10-8), καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Πασκουάλ χωρίς να εντυπωσιάσουν πέρασαν μπροστά και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με κύριους πυλώνες τους Τόμας, Παππά και Παπαγιάννη άνοιξαν τη διαφορά στο σκορ στο +8 (15-23), ενώ από πλευράς Παγκρατίου εντυπωσίασε ο Λυτόπουλος με το παιχνίδι του μέσα στην “πράσινη” ρακέτα, αντιμετωπίζοντας τον Γκιστ και όχι μόνο.

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά πόντων (15-25, 11′) χάρη σε καλάθι του Γκιστ, ενώ λίγο αργότερα ο Λοτζέσκι με τρίποντο έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +11 (17-28, 12′), με τον Λυτόπουλο στο μεταξύ να πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι για το Παγκράτι, κάνοντας το 4/4 εντός πεδιάς. Μετά τα μέσα της περιόδου, το “Τριφύλλι” έδειξε διάθεση να πατήσει… “γκάζι”, ξεφεύγοντας σε πρώτη φάση στο +12 (23-35, 15′) με κάρφωμα του Γκιστ και σε δεύτερη φάση στο +15 (23-38, 16′) με τον Λεκαβίτσιους, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Συγκεκριμένα, εκμεταλλευόμενοι τα αρκετά λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, οι παίκτες του Λιόγα ψαλίδισαν τη διαφορά και από το -15 έφτασαν και πάλι στο -9 (39-48, 18′), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιβελέκα, που σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους. Από τη δική τους πλευρά, οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν σε καλή μέρα τον Τόμας, ο οποίος με δύο δικές του προσωπικές ενέργειες έκλεισε το 1ο ημίχρονο στο 39-52 για τους φιλοξενούμενους.

Με βάση τα όσα είχαμε δει στο 1ο ημίχρονο στον πάγκο του Παναθηναϊκού, ήταν εμφανές ότι ο Πασκουάλ μόνο ευχαριστημένος δεν ήταν από την εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του στο παρκέ, φροντίζοντας να το δείξει στους “πράσινους” ενόψει επανάληψης. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο 3ο δεκάλεπτο και “καθάρισαν” μια και καλή το ματς. Παίρνοντας συνεχείς πόντους από Παππά και Μήτογλου, αλλά και ενίοτε από Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός εκτοξεύθηκε πολύ σύντομα στο +28 (41-69, 26′), τρέχοντας ουσιαστικά ένα επιμέρους σερί 2-17 σε βάρος του Παγκρατίου, που δεν μπορούσε πια να ακολουθήσει τον ρυθμό των “πράσινων”. Λίγο αργότερα, στη εξίσωση του “Τριφυλλιού” μπήκε και ο Παπαγιάννης, ο οποίος βοήθησε ώστε το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τον “Εξάστερο” πρωτοπόρο με σκορ 49-75.

Όπως ήταν φανερό, η τελευταία περίοδος του ματς θα ήταν διαδικαστική, με την εξέλιξη στο φινάλε της αναμέτρησης να δικαιώνει απόλυτα αυτή τη διαπίστωση. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει έχοντας στο παρκέ τους Βουγιούκα, Καλαϊτζάκη, Σακελλαρίου, Τόμας και Αντετοκούνμπο, με τους τέσσερις πρώτους να συνεισφέρουν επιθετικά και τον τελευταίο να επικεντρώνεται στα αμυντικά του καθήκοντα. Ως εκ τούτου, η διαφορά στο σκορ άνοιγε ολοένα και περισσότερο όσο περνούσε ο χρόνος, με αποτέλεσμα στο 36′ οι “πράσινοι” να βρίσκονται μπροστά με 58-94. Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με τον “Εξάστερο” να κάνει το χρέος του κόντρα στο Παγκράτι και να προκρίνεται στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος νικώντας με σκορ 66-100.

Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (2), Μαγιτόμπε 2, Κούτρας, Κατωπόδης 2, Λυτόπουλος 11 (1), Φωτίου 8 (2), Τζάτζας 7 (1), Δερμιτζάκης 9, Δόξας 4, Ροδοστόγλου 3 (1), Μπένος 6, Αρμάος.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 22 (6ρ.), Παπαγιάννης 14 (7/8διπ., 11ρ.), Σακελλαρίου 5 (1), Παπαπέτρου 10 (6ρ.), Παππάς 8 (1τρ., 4ρ., 6ασ.), Γκιστ 5, 8 (6/6βολ.), Καλαϊτζάκης 7, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 6 (2), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 9 (5ρ.)