«Πάτησε» τον «Δικέφαλο» για το 2-0!

-

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ σε διάστημα 3 ημερών (84-67), έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League και πλέον ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για το απόλυτο. Κορυφαίος ο Παππάς σε άμυνα κι επίθεση, που σημείωσε 17 πόντους.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ρίβερς, Τζέιμς, Γκιστ, Καλάθης
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι, Κόνιαρης, Χαραλαμπόπουλος, Γκος

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

Το παιχνίδι

Ιδανικά με υπογραφή Σίνγκλετον ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Αμερικανός power forward διαμόρφωσε με το “καλημέρα” το 6-0, πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα, ενώ μετά από ένα… δίλεπτο διάλειμμα σκοραρίσματος, ο Τζέιμς μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και έβαλε ακόμη πιο μπροστά το “Τριφύλλι” (9-0, 3′). Παρόλα αυτά, σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ΠΑΟΚ θέλησε να αντιδράσει, αμύνθηκε καλά και εν τέλει κατάφερε με ένα σερί 6-0 να μειώσει στο -3 (9-6, 5′) χάρη σε προσπάθειες των Κρουμπάλι (4) και Κόνιαρη (2), με τον “Εξάστερο” να δείχνει χαλαρός και τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Αρχικά, οι φωνές του Ισπανού τεχνικού δεν φάνηκαν να πιάνουν τόπο, μιας και στην επανέναρξη του ματς ο Χαραλαμπόπουλος έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο από την αριστερή γωνία (9-9, 6′). Ωστόσο, στη συνέχεια βγήκε μπροστά ο Καλάθης, ο οποίος με εύστοχο ζευγάρι ελεύθερων βολών, αλλά και εύστοχο τρίποντο, άνοιξε εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς στο σκορ (14-9, 7′), ενώ ο Σίνγκλετον διεύρυνε το “πράσινο” σερί στο 9-0 με 2/2 βολές για το 16-9. Ακόμη, η είσοδος του Παππά στο παιχνίδι έδωσε νέα επιθετική πνοή στον Παναθηναϊκό κι έτσι σε συνεργασία με τους Καλάθη και Ρίβερς βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι νταμπλούχοι Ελλάδος να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 24-13.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ στη 2η περίοδο μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και Πέτεουεϊ και Κατσίβελη έριξε τη διαφορά στο σκορ υπό διψήφιων διαστάσεων (24-17, 11′), όμως οι “πράσινοι” βρήκαν τις απαντήσεις τους, όταν ο Βουγιούκας σημείωσε 1/2 βολές και ο Λεκαβίτσιους πέτυχε ωραίο δίποντο με “μπομπίτα” (27-17, 12′). Οι συνεχείς διακυμάνσεις στη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Μία τεχνική ποινή στον Βουγιούκα επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν ξανά ρυθμό και να φτάσουν στο -4 (27-23, 14′), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εκ νέου στο +8 λίγο αργότερα χάρη σε δίποντο Μήτογλου, 1/2 βολές Βουγιούκα και δίποντο Λεκαβίτσιους (31-23, 15′). Οι “πράσινοι” δεν σταμάτησαν εκεί και με συνεχόμενους πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έφτασαν αρχικά στο +12 (37-25, 17′) και ύστερα στο +16, κλείνοντας έτσι το 1ο ημίχρονο με τον πλέον εμφατικό τρόπο, καθότι ο πίνακας του σκορ έγραφε 46-30 υπέρ τους.

Έχοντας τους Καλάθη και Παππά σε καλή κατάσταση, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια ορεξάτος, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κρατηθεί εντός παιχνιδιού αλλά να τα βρίσκει σκούρα (54-37, 24′). Λίγο αργότερα, ο Μαργαρίτης επιχείρησε να δώσει το δικό του σύνθημα αντεπίθεσης για τους φιλοξενούμενους με εύστοχο τρίποντο, όμως ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκοψε με απότομο τρόπο τη φόρα των “μελανόλευκων”, καθώς απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 57-40 στο 25′. Πλέον, ήταν σαφές ότι τίποτα δεν θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στο δρόμο του “Τριφυλλιού” προς τη νίκη, με τον Γκιστ να διαμορφώνει τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων στο ματς (59-40, 36′). Μάλιστα, το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις στους φίλους του “Τριφυλλιού” που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, καθώς οι γηπεδούχοι έκλεισαν την εν λόγω περίοδο στο +18 (62-44).

Παρότι ο Παναθηναϊκός είχε “κλειδώσει” τη νίκη, στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου δεν παρατηρήθηκαν σημάδια χαλάρωσης, με τους Βουγιούκα και Τζέιμς πρωτίστως να διατηρείται η απόσταση των 20 πόντων από τον “Δικέφαλο του Βορρά” (76-55, 35′), με περισσή άνεση και ευκολία. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Παπαθεοδώρου μέχρι και την κόρνα της λήξης του ματς ήταν να μειώσουν σε 84-67, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του δεύτερου ημιτελικού του πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νίκος Παππάς