«Πάτησε» τη Μπαρτσελόνα ο «Εξάστερος»!

-

Στις ευρωπαϊκές νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με σκορ 76-70 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague, ανακόπτοντας το νικηφόρο σερί των Ισπανών, που πριν το παιχνίδι με το “Τριφύλλι” μετρούσαν 5 συνεχόμενες νίκες. Εξαιρετικός ο Τόμας από πλευράς “πράσινων”, θετικότατος και ο Μήτογλου στο 4ο δεκάλεπτο.

Παναθηναϊκός: Λάσμε, Καλάθης, Λάνγκφορντ, Μήτογλου, Παπαπέτρου
Μπαρτσελόνα: Ερτέλ, Κούριτς, Κλαβέρ, Τόμιτς, Σίνγκλετον

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70

Πραγματικό ντέρμπι εκτυλίχθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ Παναθηναϊκού και Μπαρτσελόνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι-χέρι” στο σκορ. Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” φάνηκε να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο πεντάλεπτο, αποκτώντας ισχνό προβάδισμα 2 πόντων (8-6, 5′), με το ματς να έχει εξαιρετικά αργό και κακό ρυθμό. Χαρακτηριστικό της προαναφερθείσας διαπίστωσης, το γεγονός πως από εκείνο το χρονικό σημείο χρειάστηκε να φτάσουμε στο 2′ μέχρι να σημειωθεί κάποιος πόντος από τις δύο ομάδες, με τος φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν (8-8, 8′) εκμεταλλευόμενοι τις πολλές άστοχες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων (0/4 τρίποντα). Το τάιμ άουτ που παρεμβλήθηκε στο ματς ξύπνησε το “Τριφύλλι”, με τον Πασκουάλ να δικαιώνεται ρίχνοντας στο παρκέ του Λεκαβίτσιους και Παππά, αφού αμφότεροι σκόραραν (τρίποντο-δίποντο) για το 13-8 υπέρ των “πράσινων”. Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα ήταν να μειώσει σε 13-10 πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, με το σκορ να μιλά από μόνο του για το κακό μπάσκετ που παίχτηκε στο ΟΑΚΑ στην αρχή του παιχνιδιού.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο το “Τριφύλλι”, με τον Τόμας να πετυχαίνει τρίποντο και follow δίποντο και να στέλνει για πρώτη φορά στο ματς την ομάδα του στο +8 (18-10, 11′). Ύστερα, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Αντετοκούνμπο, που μετά από μια εξαιρετική συνεργασία των “πράσινων” ευστόχησε έξω από την περιφέρεια για το 21-10 στο 12′, αναγκάζοντας τον Πέσιτς να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς έβλεπε την ομάδα του να έχει δεχθεί 8 πόντους μέσα σε μόλις 2 λεπτά. Η διακοπή φάνηκε ωστόσο να επηρεάζει τους γηπεδούχους, που χάλασαν τον επιθετικό ρυθμό τους και επέτρεψαν στη Μπαρτσελόνα να ροκανίσει λίγο τη διαφορά στο σκορ στο -6 (26-18, 15′), με τον Σεραφέν να πρωταγωνιστεί για τους “μπλαουγκράνα”, φτάνοντας τους 11 πόντους λίγο αργότερα (27-23, 17′). Πάντως, στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου ημιχρόνου η ομάδα του Πασκουάλ έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης, κάτι που εν τέλει αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ, αφού οι “πράσινοι” οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το +9 ανά χειράς (34-25) με buzzer beater καλάθι του Λάνγκφορντ.

Φουριόζος επέστρεψε στο παιχνίδι από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός στην επίθεση, αλλά και με λάθη στην άμυνα, με το τρίποντο του Παπαπέτρου ωστόσο να κάνει τη διαφορά και να στέλνει το “Τριφύλλι” στο +10 και πάλι (39-29, 22′). Ένα +10 που, παρά την άμεση προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν, διατηρήθηκε προσωρινά χάρη σε… τρίποντο του Λάσμε από την κορυφή (42-32, 23′), όμως στη συνέχεια οι εξαιρετικά επιπόλαιες επιλογές των “πράσινων” στην επίθεση, σουτάροντας συνεχώς άστοχα τρίποντα, στοίχησαν, αφού η ομάδα του Πέσιτς επέστρεψε ολοκληρωτικά στο ματς (42-40, 25′) με δύο σερί τρίποντα του Κούριτς. Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά αυτό δεν απέτρεψε τη Μπαρτσελόνα από το να ισοφαρίσει σε 42-42, γεγονός που απ’ ότι φαίνεται ταρακούνησε τους πρωταθλητές Ελλάδος, οι οποίοι σε εκείνο το χρονικό σημείο έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-0 (49-42, 27′), με τον Τόμας να βγαίνει μπροστά. Κι ενώ κανείς θα περίμενε ότι τα τελευταία τρία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου θα κυλούσαν υπέρ του “Τριφυλλιού”, συνέβη το αντίθετο. Οι “μπλαουγκράνα” μείωσαν με συνεχόμενα φάουλ και με μια τεχνική ποινή για… φλόπινγκ πάνω στον Τόμας κατάφεραν να φτάσουν ακόμη και στο -3 (53-50, 29′), για να έρθει ο Λάνγκφορντ όπως στο φινάλε του 2ου δεκαλέπτου για να κάνει το 55-50 με buzzer beater δίποντο.

Θετικότατο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Πασκουάλ με ώριμες προσπάθειες και μυαλό κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στους 11 πόντους (65-54, 33′) μέσα σε διάστημα μόλις 3 λεπτών, με τον Μήτογλου να πετυχαίνει 7 προσωπικούς πόντους, παίρνοντας πάνω του την ομάδα σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο του αγώνα. Παρά την πίεση που ασκήθηκε από πλευράς Μπαρτσελόνα στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” είχαν τις λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα να διατηρηθούν στο +10 (72-62, 38′), με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο του δίλεπτο. Τότε, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 4-0, μειώνοντας και διατηρώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες τους για ανατροπή (72-66, 39′), οι οποίες όμως έλαβαν τέλος όταν ο Παππάς ευστόχησε σε ζεύγος βολών για το 74-66. Με αυτόν τον τρόπο, ο “Εξάστερος” παρά τα κενά διαστήματα που εμφάνισε στο παρκέ, επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες μετά την ήττα από την Εφές στην Τουρκία, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με σκορ 76-70.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: ΝτεΣόν Τόμας

Εξαιρετική η εικόνα του Αμερικανού power forward. Εκείνος ενεργοποίησε την ομάδα κι αυτός βγήκε μπροστά όταν η ομάδα τον είχε ανάγκη περισσότερο από κάθε άλλη στιγμή στο ματς. Άλλωστε, το γεγονός πως αναδείχθηκε σε point leader του Παναθηναϊκού μιλά από μόνο του.