Ο έλεγχος των «πράσινων» κόντρα στη Μ. Βρετανία!

Η Εθνική Ελλάδος αντιμετώπισε τη Μεγάλη Βρετανία σε φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει δύσκολα τη νίκη με σκορ 72-68, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη της τον Νίκο Παππά με 26 πόντους.

-

? Νίκος Παππάς

Δίχως καμία απολύτως αμφιβολία, ήταν ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής στο παιχνίδι, δίνοντας συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις του με το εθνόσημο στο στήθος. Σε 27 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 26 πόντους με 6/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

? Νικ Καλάθης

Δεν εντυπωσίασε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μ. Βρετανία, παρόλο που παρέμεινε στο παρκέ για περίπου 16 λεπτά. Συγκεκριμένα, σημείωσε 4 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, όντας απελπιστικά άστοχος με 1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Σίγουρα, ο Κώστας Μίσσας περιμένει πολλά περισσότερα από τον παίκτη.

? Θανάσης Αντετοκούνμπο

Φειδωλός στο σκοράρισμα, αλλά εκπληκτικός στον τομέα των ριμπάουντ, δη των αμυντικών, αποδείχθηκε ο small forward του Παναθηναϊκού κατά τη διάρκεια του ματς. Αγωνίστηκε περίπου 15 λεπτά και σημείωσε 4 πόντους, με 2/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα και 7 ριμπάουντ (τα 6 αμυντικά), έγινε εμφανές πως “πάτησε” παρκέ για να βοηθήσει στον τομέα της άμυνας.

? Κωνσταντίνος Μήτογλου

Σύντομη η παρουσία του νεαρού παίκτη του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, ο οποίος δεν μπόρεσε να συμμετέχει ενεργά στα 10 λεπτά που παρέμεινε στο παρκέ. Ευστόχησε μόλις σε 1  δίποντο (1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 1 ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 13-14, 31-30, 45-55, 68-72

Απόκτησε το ολοκαίνουργιο t-shirt του Νίκου Παππά αποκλειστικά από το PAO SHOP!