Ξέσπασμα… έξι αστέρων!

-

Ο ΠΑΟΚ έβαλε… δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης, ωστόσο οι “πράσινοι” αποφάσισαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι πατώντας “γκάζι” στο 3ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να κάνουν το 2/2 στη Basket League με σκορ 89-74. Εξαιρετικοί για το “Τριφύλλι” οι Ντένμον, Λοτζέσκι, Καλάθης και Βουγιούκας.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον, Βουγιούκας
ΠΑΟΚ: Κατσίβελης, Ντίλαρντ, Τζόουνς, Μαργαρίτης, Κλάσεν

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50,  89-74

? Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός, αγωνιζόμενος με μια ανανεωμένη πεντάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μπαρτσελόνα, δεν κατάφερε να αποκτήσει σαφές προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς μέχρι το 4′ η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε δεν ξεπέρασε τους 4 πόντους (8-4, 4′). Αυτό έμελλε να αλλάξει μετά από ένα κλέψιμο του Καλάθη που υποχρέωσε σε αντιαθλητικό φάουλ τον Κατσίβελη, με τον πρώτο να κάνει το 1/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ αμέσως μετά το τρίποντο του Λοτζέσκι (το πρώτο εύστοχο του αγώνα) έδωσε “φτερά” στους “πράσινους” (12-4, 5′). Το τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου αφύπνισε τους παίκτες του, καθώς ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Ντίλαρντ μείωσε στο -2 (12-10, 6′), ενώ 1 λεπτό μετά το -2 έγινε -1 έπειτα από 1/2 βολές του Τζόουνς (15-14, 8′). Τελικά, ενώ όλα έδειχναν πως οι “πράσινοι” θα ολοκληρώσουν το 1ο δεκάλεπτο στο +3, ήρθε το τυχερό buzzer beater τρίποντο του Τρις για να κάνει το 19-19.

Με 1/2 βολές του Παππά και τρίποντο του Ρίβερς άρχισε το 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ώστε ο Παναθηναϊκός να ανακτήσει το προβάδισμά των 4 πόντων (23-19, 12′). Ωστόσο, η εν λόγω συνθήκη δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι φιλοξενούμενοι μετά από νέο τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 1-6 για να βρεθούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (24-25, 14′), ενώ το “Τριφύλλι” διατήρησε την ψυχραιμία του κι επέστρεψε δριμύτερο για το 31-26 στο 16′ χάρη σε τρίποντο του Γκάμπριελ κι ένα νέο “πράσινο” επιμέρους σερί 6-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν ξανά την δική τους ανατροπή, πλησιάζοντας πάλι στον πόντο (33-32, 17′), όμως το τρίποντο του Ντένμον και το καλάθι του Βουγιούκα διαμόρφωσαν το 38-32 στο 18′. Μέχρι και το τέλος του 2ου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά στο σκορ, καθώς ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό (43-39), δίχως να του επιτρέψει να αποκτήσει σαφές προβάδισμα και να… ησυχάσει.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μπήκε ορεξάτος στο παρκέ στο 2ο ημίχρονο, με τον Ντένμον να ευστοχεί σε τρίποντο, ωστόσο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να δυσκολεύει τους “πράσινους”, καθώς ο Τρις απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με αποτέλεσμα στο 23′ να χωρίζουν τις δύο ομάδες μόλις 5 πόντοι (47-42, 23). Λίγο αργότερα, το “Τριφύλλι” αποφάσισε να πατήσει επιτέλους… “γκάζι” και να “σπάσει” το φράγμα των διψήφιων διαφορών για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, όταν αφενός ο Βουγιούκας σημείωσε έμμεσο τρίποντο σε μια άκρως θεαματική φάση και αφετέρου ο Λοτζέσκι αποφάσισε να πράξει το ίδιο… δις, αλλά από τα 6.75 μ. (59-45, 26′). Το τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου αυτή τη φορά δεν απέφερε καρπούς, καθώς ο επιθετικός οργασμός του “Εξάστερου” είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει το ματς από τα χέρια του “Δικεφάλου του Βορρά” (66-47, 28′), ενώ στο 29′ η διαφορά στο σκορ ξεπέρασε και τους 22 πόντους χάρη σε δύο τρίποντα του Μήτογλου από τη γωνία (72-50, 29′).

Όπως ήταν αναμενόμενο, με τη διαφορά σε τέτοια έκταση, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ντένμον όμως να μη δείχνει διατεθειμένος να “πυροβολεί” από τα 6.75 μ. (75-52, 32′). Ύστερα, ήταν η ώρα του Αντετοκούνμπο να πατήσει παρκέ και να πρωταγωνιστήσει, ξεσηκώνοντας τους περίπου 2.500 φίλους του “Τριφυλλιού” που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, τόσο με ένα άκρως θεαματικό κάρφωμα, όσο και με εκπληκτικές άμυνες με μπλοκ, τη στιγμή που το σκορ είχε λάβει διαστάσεις θριάμβου για τους γηπεδούχους (81-64, 36′). Έως την κόρνα της λήξης της αναμέτρησης δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, εκτός από το ύψος του σκορ, με τον Παναθηναϊκό να “καθαρίζει” ουσιαστικά το ματς στο 3ο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με το εμφατικό 89-74.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Παρότι νιώθουμε ότι ίσως αδικούνται παίκτες όπως ο Μάρκους Ντένμον ή ο Ματ Λοτζέσκι, όταν ένας παίκτης όπως ο Νικ Καλάθης κάνει double double, τότε οφείλει να ανακηρυχθεί πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Σίγουρα δεν ήταν εύστοχος, ωστόσο η συνεισφορά του στο παιχνίδι ήταν καθολική και ολοκληρωτική, με τη στατιστική του να μιλά από μόνη της. Σημείωσε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 λάθη και 2 κλεψίματα σε 26:16 λεπτά συμμετοχής.