Νικ, το μεγαλείο σου!

Ο Παναθηναϊκός “άλωσε” τη Μόσχα! Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μια ώριμη εμφάνιση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, έβαλαν πολύ δύσκολα στους Ρώσους, διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα και εν τέλει πήραν ένα μεγαλειώδες “διπλό” στη Ρωσία μετά από 8 χρόνια με σκορ 77-78! Ασύλληπτο τρίποντο στο φινάλε από τον Καλάθη από απόσταση 8 μέτρων, λανθασμένες αποφάσεις από τους διαιτητές σε βάρος των φιλοξενούμενων σε καίρια σημεία.

-

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι, Χίγκινς, Χάκετ, Κουρμπάνοφ, Χάντερ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78

Θετικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, αγωνιζόμενος σε μια έδρα όπου έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από το… 2011. Οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Τόμας και μετρώντας 2/4 σουτ έξω από την περιφέρεια, αλλά μόλις 1/6 σουτ διπόντων, βρέθηκαν στο -4 στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου (14-10, 5′), ενώ διατηρώντας το 50% από το τρίποντο λίγο αργότερα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της με τον Γκιστ (14-13, 7′). Λίγο μετά την είσοδό του στο παρκέ,  Λάνγκφορντ έμελλε να αναλάβει δράση, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του μετά το αρχικό 0-3 με καλάθι και φάουλ (14-16, 7′), όμως οι Ρώσοι με ένα σερί 4-0 ανάκτησαν τα σκήπτρα, τα οποία και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (20-18).

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” στάθηκαν στο ύψος τους στο μεγαλύτερο μέρος του, βάζοντας… δύσκολα στον Ιτούδη και στους παίκτες του. Πιο συγκεκριμένα, με το που ξεκίνησε η 2η περίοδος ο Καλάθης με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό (20-21, 11′), όμως ο Ροντρίγκες βρισκόταν σε δαιμονιώδη φόρμα, απαντώντας σε κάθε λύση που έβρισκαν οι παίκτες του Πιτίνο, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να βρεθούν στο +6 για πρώτη φορά στο ματς (30-24, 16′). Ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” δεν το έβαλε κάτι σε αυτή την… άτυπη κόντρα και μοιράζοντας 3 ασίστ μέσα σε 1 λεπτό βοήθησε την ομάδα του να φτάσει ξανά στο -2 (35-33, 18′), προτού δύο σερί τρίποντα για την ΤΣΣΚΑ από Αντόνοφ και Ροντρίγκες ανοίξουν την ψαλίδα στο +8 (41-33, 19′). Τελικά, οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με μικρότερη διαφορά στο σκορ, αφού το buzzer beater καλάθι του Τόμας διαμόρφωσε το 41-35 του 1ου ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ιδανικά για το “Τριφύλλι” στην αρχή της επανάληψης, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τρίποντο του “καυτού” Ροντρίγκες ξέφυγε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά στο σκορ (49-39, 23′), όμως ο ώριμος Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον Παπαπέτρου (49-42, 24′). Παρά τη συνεχή επιθετική πίεση των γηπεδούχων και τα λάθη που έγιναν από πλευράς φιλοξενούμενων στην άμυνα, η ομάδα του Πιτίνο με μεθοδική δουλειά και σκεπτόμενο μπάσκετ πλησίασε ακόμη πιο κοντά στους Ρώσους, με τον Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει 5 σερί πόντους για το 55-51 στο 27′. Αργότερα, τη σκυτάλη από τον Λεκαβίτσιους πήρε ο Αντετοκούνμπο, που με 5 δικούς του σερί πόντους έριξε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, επιτρέποντας μετά στον Λάνγκφορντ να δώσει το προβάδισμα στον “Εξάστερο” (57-58, 29′), προκαλώντας πολλούς πονοκεφάλους στον Ιτούδη και στους παίκτες του. Τελικά, ένα buzzer beater καλάθι του Κουρμπάνοφ έστειλε την ΤΣΣΚΑ στο 4ο δεκάλεπτο όντας προπορευόμενη στο σκορ (59-58), ωστόσο οι “πράσινοι” έδειξαν πως έχουν αλλάξει πολλά στο παιχνίδι τους σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν.

Στο 4ο δεκάλεπτο η νευρικότητα κι από τις δύο ομάδες ήταν εμφανής, καθώς χρειάστηκε να περάσουν 2 λεπτά παιχνιδιού μέχρι να σημειωθούν οι πρώτοι πόντοι της περιόδου δια χειρός αρχικά Ροντρίγκες (62-58, 32′). Παρά το τρίποντο του Ισπανού “φονιά” και το δίποντο του ίδιου στη συνέχεια , ο Γκιστ με 4 σερί πόντους ισοφάρισε (62-62, 33′), ενώ αμέσως μετά ο Λάνγκφορντ με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια χάρισε ξανά στους “πράσινους” κεφάλι στο σκορ (64-65, 34′). Μετά το +1, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μεγάλη ολιγωρία στο αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτούδη να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που της δόθηκε για να φτάσει εκείνη στο +3 και στο 70-67 στο 37′, με το παιχνίδι πλέον να κρέμεται από μία κλωστή. Μια παράβαση τριών δευτερολέπτων στην ρακέτα και ένα ανόητο αντιαθλητικό φάουλ του Παπαγιάννη 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αύξησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της (74-67, 38′), όμως το σύνολο του Πιτίνο αρνήθηκε να παραιτηθεί από την προσπάθεια. Με σερί 4-0 και εκπληκτικό Τόμας, οι “πράσινοι” μείωσαν ξανά στο τρίποντο στο 39′ (74-71), ενώ με τρομερό τρίποντο του ίδιου παίκτη ισοφάρισε σε 74-74 μόλις 1 λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού! Ύστερα, οι διαιτητές προσέλκυσαν τα βλέμματα επάνω τους για τους λάθος λόγους, καθώς έδωσαν ένα ακατανόητο φάουλ υπέρ του Κλάιμπερν, ο οποίος έκανε το 76-74, με τον Γκιστ να σημειώνει 1/2 βολές στα 22″ και να κάνει το 76-75, προτού ο Τόμας σπεύσει να κάνει φάουλ. Ο Κλάιμπερν μιμήθηκε τον Γκιστ από την γραμμή των βολών και ο Καλάθης στο… 0.3″ πέτυχε ένα ασύλληπτο τρίποντο από τα 8 μέτρα με ταμπλό, γράφοντας το τελικό 77-78 και χαρίζοντας στον “Εξάστερο” ένα μεγαλειώδες “διπλό” για πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια!

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης