Νίκησε μεν, τα… χρειάστηκε δε!

-

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε το μαχητικό Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 80-75 και συνέχισε αήττητος την πορεία του εντός των συνόρων. Κορυφαίοι για το “Τριφύλλι” οι Νικ Καλάθης και Νίκος Παππάς.

Παναθηναϊκός: Παππάς, Λάσμε, Μήτογλου, Λεκαβίτσιους, Τόμας
Περιστέρι: Βασιλόπουλος, Χάροου, Γκρέι, Σίρκο, Ντάνιελ

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75

Με όλα του τα «3άρια» στα «πιτς», ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε απέναντι στο Περιστέρι με τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Μήτογλου, Λάσμε και τον Τόμας στη θέση του small forward. Το «Τριφύλλι» ξεκίνησε πιο δυνατά και δίνοντας έμφαση στην άμυνα, βρέθηκε να προηγείται με 7-1 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αργυρη Πεδουλάκη συνέχισε να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ο «Εξάστερος» έβρισκε λύσεις στην επίθεση με Παππα και Τόμας και περίπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ο Έλληνας τεχνικός αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει το πρώτο του τάιμ άουτ (14-5). Η πρώτη διακοπή απέφερε καρπούς και 2’ πριν το τέλος, το Περιστέρι μείωσε στους 4 (14-18) και αργότερα στους 2, με τον Τσάβι Πασκουάλ να ρίχνει ενδιάμεσα τα βαριά πυροβολικά του, Νικ Καλάθη και Κιθ Λάνγκφορντ και εν συνέχεια να φωνάζει τους παίκτες του στον πάγκο για την δεύτερη διακοπή στο ματς. Στο υπόλοιπο της περιόδου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-18. Ιστορική στιγμή σημειώθηκε 1.5 λεπτό πριν ηχήσει η κόρνα, με τον Βαγγέλη Σακελλαρίου να εισέρχεται στο παρκέ πραγματοποιώντας το επίσημο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Μαζί στο σκορ πορεύθηκαν η δύο ομάδες και στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ισχνό προβάδισμα μέχρι και το 15′, αφού σε εκείνο το χρονικό σημείο το Περιστέρι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς έπειτα από προσπάθεια του πρώην “πράσινου” Σκορδίλη για 2 πόντους (30-31). Οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές τους Παππά, Βουγιούκα και Καλάθη δεν τα πήγαιναν άσχημα επιθετικά, ωστόσο σε αμυντικό επίπεδο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν ευκαιρίες και χώρους, με αποτέλεσμα Παναθηναϊκός και Περιστέρι να οδηγηθούν στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου, όντας ισόπαλες με 37-37. Τελικά, η ομάδα του Πασκουάλ ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με χαμόγελα, καθώς με ένα επί μέρους σκορ 6-2 υπέρ του “Τριφυλλιού” διαμορφώθηκε το 43-39 του πρώτου μέρους.

Με κεκτημένη ταχύτητα πάτησε παρκέ ο Παππάς στο 2ο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό με τη βοήθεια του Καλάθη στους 51 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο της επανάληψης, με το Περιστέρι του Πεδουλάκη ωστόσο να βρίσκει διαρκείς λύσεις κάτω από το καλάθι των “πράσινων” (51-50, 23′). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ανεβάσουν “στροφές” και με δίποντο από Καλάθη και τρίποντο από Τόμας έφτασαν στο +6 (56-50, 24′) μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι και παρά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο τεχνικός της ομάδας των Δυτικών Προαστίων, το “πράσινο” κρεσέντο συνεχίστηκε. Συγκεκριμένα, με Γκιστ, Καλάθη και Τόμας, αλλά και καλή αμυντική λειτουργία, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να καθαρίζει το ματς φτάνοντας στο εμφατικό +15 (65-50, 26′) , με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται προς όφελος του συνόλου του Πασκουάλ (69-56).

Στο 4ο δεκάλεπτο κι ενώ όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί όσον αφορά τον νικητή του αγώνα, το Περιστέρι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να διατηρηθεί σε απόσταση που να του δίνει ελπίδες για ανατροπή, μειώνοντας αργά και σταδιακά το σκορ και φτάνοντας σε απόσταση 8 πόντων 3 λεπτά πριν τη λήξη του ματς (76-68, 37′), ενώ λίγο αργότερα μείωσε και στο -6 με πρωταγωνιστή τον Σκορδίλη (76-70, 38′). Ο Πασκουάλ έβαλε τις φωνές στους παίκτες του, καθώς τους είδε μέσα σε περίπου 10 λεπτά να φτάνουν το +6 από το +15 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, με τους πρωταθλητές Ελλάδος τελικά να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος του αγώνα, υποχρεώνοντας το μαχητικό σύνολο του Πεδουλάκη στην πρώτη του ήττα στη σεζόν με σκορ 80-75.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης