Με Παύλο, δεν έχασες ΠΟΤΕ!

Υπό το… βλέμμα του εκλιπόντα Παύλου Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του και νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 73-58, στο πλαίσιο του Game 2 της σειράς των τελικών της Basket League. Άκρως συγκινησιακή η ατμόσφαιρα τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια του ματς.

-

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Ρίβερς, Καλάθης, Λοτζέσκι, Ρίβερς
Ολυμπιακός: Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μάντζαρης

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58

Με το παιχνίδι να ξεκινά υπό έντονη συναισθηματική φόρτιση λόγω της αναπάντεχης απώλειας του Παύλου Γιαννακόπουλου, οι δύο ομάδες πορεύθηκαν μαζί στο σκορ (8-9, 4′) μέχρι και το 6′, καθώς τότε ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ξεφύγει στο +7 (16-9, 6′) χάρη σε τρίποντα των Ρίβερς και Σίνγκλετον, αλλά και κάρφωμα του Γκιστ. Η καλή αμυντική λειτουργία του “Τριφυλλιού” διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ενώ στο μεταξύ ο Καλάθης είχε διαμορφώσει το 18-9. Μοναδικό μελανό σημείο, η ολιγωρία στην εκπνοή της 1ης περιόδου, η οποία επέτρεψε σε Ουίλτζερ και Σπανούλη να σκοράρουν δύο τρίποντα (18-15, 9′). Τελικά, το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με σκορ 19-15, χάρη στην τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Παπανικολάου.

Με το “καλημέρα” στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της χάρη σε έμμεσο τρίποντο του ΜακΛίν (19-18, 11′). Οι “πράσινοι” χρειάστηκαν περίπου 2 λεπτά ώστε να βρουν στόχο μέσω βολών (1/2 Σίνγκλετον, 20-18, 12′), για να έρθει εκ νέου ο σέντερ των “ερυθρόλευκων” και με δίποντο να φέρει το ματς στα ίσια μετά από αρκετή ώρα (20-20, 13′). Στη συνέχεια, παίζοντας ξανά καλή άμυνα οι παίκτες του Πασκουάλ δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν παραπάνω από 2 πόντους σε διάστημα περίπου 2 λεπτών, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να βρεθεί εκ νέου μπροστά με +7 (29-22, 15′). Από την πλευρά τους, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι “πράσινοι” είχαν πάρει φόρα, η οποία απ’ ότι φάνηκε δεν μπορούσε να κοπεί, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια με τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο +10 (38-28). Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Καλάθη μετά από ασίστ του Παππά.

Νωθρή ήταν η επανεκκίνηση της αναμέτρησης, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να διευρύνει σύντομα ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του, έστω και λίγο (42-31, 23′), με τον Σπανούλη να σημειώνει με τρίποντο τους μοναδικούς πόντους των φιλοξενούμενων μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν εμφανίστηκε ιδιαίτερα καλή στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο -7 (46-37, 25′). Από εκείνο το χρονικό σημείο και για τα 3 επόμενα λεπτά, αμφότερες οι δύο ομάδες έμειναν άποντες, βγάζοντας δυναμικές άμυνες, με τους ΜακΛίν και Τζέιμς να δίνουν τέλος στο… “άγονο” διάστημα (48-39, 28′) και το “Τριφύλλι” να διατηρεί τη θέση του οδηγού στο σκορ μέχρι και το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου δίχως ιδιαίτερη δυσκολία (54-42). Θα πρέπει να αναφερθεί ότι η διαφορά των 14 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη που απέκτησαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα 30 λεπτά του ματς.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση “νίκη” μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Πασκουάλ, διατηρώντας σε πρώτη φάση το προβάδισμα του +14 (56-44, 32′) και διευρύνοντάς ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, φτάνοντας μέχρι και στο +16 (60-44, 33′), με τον Τζέιμς να πρωταγωνιστεί. Παρόλα αυτά, όλα τα προαναφερθέντα δεν έφταναν στους “πράσινους”, οι οποίοι με μεγάλο τρίποντο του Καλάθη εκτοξεύθηκαν στο +19 (63-44, 33′) και ουσιαστικά απέκτησαν τον πρώτο λόγο για ακόμη μια νίκη στη σειρά των τελικών της Basket League. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη.  Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων και σε μικρό χρονικό διάστημα έριξαν τη διαφορά στο σκορ σε μονοψήφιες διαστάσεις (64-55, 37′), έπειτα από τρίποντο του Παπανικολάου. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πασκουάλ αφύπνισε τους παίκτες του ξανά, με τον Τζέιμς να βγαίνει μπροστά και με τρίποντο και δίποντο να επιβάλλει και πάλι τον… “νόμο” του Παναθηναϊκού για το 69-58 στο 39′. Με αυτόν τον τρόπο, ο “Εξάστερος” νίκησε τον Ολυμπιακό με 73-58, διπλασίασε τις νίκες του στους τελικούς του πρωταθλήματος και πλέον οδεύει προς το ΣΕΦ, με στόχο την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου στο Φάληρο.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον