Μακάμπι προσκύνα, εδώ είναι Αθήνα!

Δίχως να έχει τον Νικ Καλάθη στη σύνθεσή του, ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως το ΟΑΚΑ αποτελεί την πιο ισχυρή έδρα της Ευρώπης, νικώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 89-76 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague. Εξαιρετικές οι εμφανίσεις των Γκιστ, Ρίβερς, Λεκαβίτσιους και Παππά, θετικοί οι Λοτζέσκι και Ντένμον.

-

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Θανάσης, Σίνγκλετον, Γκιστ
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ρολ, Τάιους, Μπόλντεν, Ζούσμαν, Τζάκσον

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-43, 67-56, 89-76

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Το παιχνίδι

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων μετά την ενός λεπτού σιγή που τηρήθηκε στο ΟΑΚΑ εις μνήμη του Τάσσου Στεφάνου, που έφυγε από τη ζωή. Οι “πράσινοι”, με πρωταγωνιστή τον Λεκαβίτσιους, που ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, βρέθηκαν στο +3 (9-6, 3′), ενώ ο ίδιος παίκτης με ωραία “μπομπίτα” έκανε το 11-6, δίνοντας “φτερά” στο “Τριφύλλι”. Παρόλα αυτά, οι Ισραηλινοί βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν μετά το τάιμ άουτ και να πλησιάσουν εκ νέου στο -3 (16-13, 6′), “χτυπώντας” τον Παναθηναϊκό κυρίως στο transition, ενώ στο 8′ ήρθε η ισοφάριση δια χειρός ρολ (18-18), με αποτέλεσμα ο Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ άουτ. Μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να “τρέξουν” ένα επιμέρους 7-3, με τον Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει τρίποντο και να φτάνει μέχρι εκείνο το σημείο τους 11 πόντους για το 25-21.

Ο Λεκαβίτσιους ήταν το πρόσωπο του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Γκιστ με 5 διαδοχικούς πόντους θέλησε να βάλει το δικό του όνομα φαρδύ πλατύ στο 2ο δεκάλεπτο, κάνοντας το 30-23 στο 11′, ενώ παράλληλα ο Ρίβερς που μόλις είχε πατήσει παρκέ άρχισε τα… δικά του από την περιφέρεια (35-26, 13′) δίνοντας “αέρα” 9 πόντων στο “Τριφύλλι”. Ωστόσο, σε εκείνο το χρονικό σημείο οι “πράσινοι” εμφάνισαν σημάδια αδυναμίας και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να φτάσει γρήγορα στο -4 (35-31, 15′) και στη συνέχεια στο -1 (39-38, 17′), στέλνοντας τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της. Ο Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ, μίλησε στους παίκτες του και αυτοί μπήκαν ξανά στο ματς αποφασισμένοι να επαναφέρουν την κατάσταση που επικρατούσε λίγα λεπτά πριν. Με τον Ρίβερς να σημειώνει τρίποντο, τον Γκιστ να καρφώνει θεαματικά και τον Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει δίποντο από τα 5 μέτρα στην εκπνοή, το 2ο δεκάλεπτο έληξε με το “Τριφύλλι” προπορευόμενο με 49-43.

Έχοντας τη φόρα από το 1ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σερί 4-0 (53-43, 23′), αφήνοντας ουσιαστικά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ δίχως πόντο για περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά, ενώ ο Λοτζέσκι με τρίποντο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς πέρα από το φράγμα των 10 πόντων (56-45, 24′). Από τη στιγμή που το προβάδισμα των “πράσινων” έλαβε διψήφιες διαστάσεις, τόσο ο οι Γκιστ και Λοτζέσκι, όσο και οι Ρίβερς και Παππάς, βάλθηκαν να κρατήσουν τη διαφορά σε ανάλογα επίπεδα, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 65-53 στο 28′ και τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί το πιο μυαλωμένο αμυντικά δεκάλεπτό του στο παιχνίδι. Με αυτόν τον τρόπο, το “Τριφύλλι” έκλεισε την 3η περίοδο όντας στο +11 (67-56) και δείχνοντας ότι τελικά μπορεί να τα καταφέρει και δίχως τον Καλάθη στο παρκέ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο “Εξάστερος” έδειξε τη διάθεση να τελειώσει το ματς, με τον Παππά να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών και τον Σίνγκλετον να ολοκληρώνει από τα 6.75 μ. ένα επιμέρους σερί 5-0 (72-56, 31′), προκαλώντας ενθουσιασμό στον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Σπάχια φάνηκε να αφυπνίζει εν μέρει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 4-0 (72-60, 32′), όμως ο Παππάς έβαλε τέλος στις επιδιώξεις των Ισραηλινών με ωραίο lay up (74-60, 33′). Παρόλα αυτά, μια ανεξήγητη ολιγωρία των “πράσινων” επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να “τρέξουν” ένα επιμέρους 0-7 για το 74-67 στο 34′, προκαλώντας την οργή του Πασκουάλ, που κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φωνές του Ισπανού τεχνικού φάνηκε να πιάνουν τόπο, καθώς με την επανέναρξη του ματς ο “Εξάστερος” εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στους 13 πόντους (80-67, 35′), με τον Ντένμον να πετυχαίνει τρίποντο και εύστοχο ζεύγος βολών. Ο Αμερικανός γκαρντ θέλησε να βάλει τέλος στο παιχνίδι περίπου 4 λεπτά πριν την… τυπική λήξη του, αφού με νέο τρίποντο έκανε το 83-69 και ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση “νίκη” για το “Τριφύλλι”. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι σε μεγάλο βαθμό κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ, υποτάσσοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 89-76.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζέιμς Γκιστ