Ιδανικός “αυτόχειρας”…

-

Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε στο +10 στα τέλη της τρίτης περιόδου, έχασε τελικά από τη Βαλένθια με σκορ 67-63, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον, Γκιστ
Βαλένθια: Τόμας, Βαν Ρόσομ, Μαρτίνες, Πλάις, Ντόμπερκαμπ

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι, με τον Λοτζέσκι να παίρνει πρωτοβουλίες επιθετικά και τον Σίνγκλετον να σκεπάζει τα καλάθια στην άμυνα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με σκορ 0-7, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10 με τρίποντο γκολ-φάουλ του Γκριν στα 3’:30” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Λοτζέσκι όμως ήταν «καυτός» στην επίθεση και φτάνοντας τους 11 πόντους μόλις στην πρώτη περίοδο, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 με την ολοκλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών (12-17).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Βουγιούκα να σκοράρει 2/2 δίποντα και τον Όγκαστ να ευστοχεί σε φόλοου, κατάφεραν να πάρουν διαφορά διψήφιων πόντων (12-23) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Σ’ εκείνο το σημείο όμως, οι γηπεδούχοι άρχισαν να “ροκανίζουν” τη διαφορά, καταφέρνοντας να κυριαρχήσουν μέσα κι έξω από το ζωγραφιστό, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πλάις και Γκριν. Περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γκριν με τρίποντο ισοφάρισε μετά από ώρα σε 28-28, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Από’ κει και πέρα, οι δύο ομάδες πορεύθηκαν μαζί στο σκορ, με την ανάπαυλα να τις βρίσκει ισόπαλες με σκορ 32-32.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και την τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει εκ νέου διαφορά 10 πόντους λίγο μετά τα μέσα της, όταν και ο Κρις Σίνγκλετον ευστόχησε σε μακρινό τρίποντο, για να γράψει το 36-46. Ωστόσο, ένα γρήγορο 10-0 των γηπεδούχων έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα (46-46), με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να οδεύουν από κοινή αφετηρία στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο (48-48).

Η ομάδα του Πασκουάλ ξεκίνησε με καλάθι το τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο η Βαλένθια απάντησε με με τους Ντούμπλιεβιτς και Αλμπάδε να της δίνουν μετά από ώρα το προβάδισμα (53-50). Κι ενώ το παιχνίδι άρχισε να εξελίσσεται σε θρίλερ (57-57) περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Ντόνερκαμπ έδωσε και πάλι αέρα 3 πόντων στην ομάδα του, κάνοντας το 60-57. Ο Παππάς ισοφάρισε σε 60-60 με δικό του τρίποντο, με τον Ντόνερκαμπ όμως να απαντάει εκ νέου με καθοριστικό σουτ έξω από τα 6.75 και να κάνει το 63-60. Ο Λοτζέσκι, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκό με 17 πόντους, συνέχισε τον… διαγωνισμό τριπόντων, ισοφαρίζοντας σε 63-63 στο 1′:44″ πριν το φινάλε.

Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο χαμένες φάσεις για Βαλένθια και Παναθηναϊκό, με τον Ντούβλιεβιτς τελικά να κάνει το 65-63 για τις “νυχτερίδες” στα 36″ πριν το τέλος. Ο Ντένμον αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, ενώ ο Ρίβερς δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε δύσκολο λέι απ μετά από κλέψιμο στα 4”, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει στην πλευρά των γηπεδούχων και το παιχνίδι ουσιαστικά να κριθεί με δύο βολές του Γκριν (67-63).

Ήταν μια οδυνηρή ήττα για τον Παναθηναϊκό, όχι μόνο επειδή έχασε από την Βαλένθια των 10 συνεχόμενων ηττών, αλλά κι επειδή είχε το παιχνίδι στα χέρια του καθ’ όλη τη διάρκεια του. Έτσι, οι “πράσινοι” έκλεισαν τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης στο 10-5, συγκατοικώντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ζαλγκίρις Κάουνας.