Η κριτική των “πράσινων” με ΤΣΣΚΑ! (poll)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 81-63 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και το «Όλα Πράσινα» περνάει από το… μικροσκόπιο τους 12 παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον διασωθέντα του “Τριφυλλιού”.

-

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Μπήκε …φουριόζος στο επιθετικό κομμάτι, αλλά στην άμυνα υπήρχε πρόβλημα επικοινωνίας. Κάτι που ίσχυε για όλους τους παίκτες μέχρι και το 12’ του αγώνα. Μετά και την αποβολή του Γκιστ έπαιξε αρκετά για να ματσάρει στην ενέργεια τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ. Δεν ήταν κακός, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 10 πόντους με 3/8 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη σε 34 λεπτά.

Βαθμολογία: 7.5/10

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έδωσε πνοή με τα μακρινά του σουτ, ήταν από τις μονάδες που ζωήρεψαν την επίθεση των «πρασίνων», αλλά αμυντικά είχε και αυτός τα θέματά του. Σημείωσε 17 πόντους με 7/13 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 32 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Αγωνίστηκε μόλις 4 λεπτά και είχε 0/2 σουτ εντός παιδιάς. Δεν πρόλαβε να βοηθήσει και ο κόουτς Τσάβι τον άφησε στον πάγκο.

Βαθμολογία: 3/10

Χρειάζεται χρόνο για να μπορέσει να αποκτήσει σταθερότητα. Τι να… κάνουμε; Ηταν εκτός πνεύματος αγώνα και έκανε λάθη απειρίας. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν άποντος με 0/2 δίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 2 λάθη σε 12 λεπτά.

Βαθμολογία: 2/10

Όταν πέρασε στο παρκέ απελευθέρωσε τον Σίνγκλετον που έβαλε 8 μαζεμένους πόντους, αλλά αμυντικά ήταν κακός. Ηρθε και η αποβολή και έδεσε το… γλυκό. Ο Αμερικανός ήταν άποντος (0/1 δίποντο) και μοίρασε 1 ασίστ σε 10 λεπτά.

Ηταν στην αρχική πεντάδα και είχε προβλήματα με τον Χάινς. Γενικά δεν του… πήγαινε ο τρόπος παιχνιδιού της ΤΣΣΚΑ και έτσι αποσύρθηκε στον πάγκο. Ηταν άποντος σε 3 λεπτά.

Εβγαλε ζωηράδα σε μερικές φάσεις και προσπάθησε να δώσει λύσεις στην αδύνατη πλευρά. Σίγουρα ήταν μια εμφάνιση που θα την ξεχάσει… χθες. Σημείωσε 6 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 4/10

Εννοείται ότι ο κόουτς Πασκουάλ ξέρει καλύτερα από τον καθένα τι πρέπει να γίνει, αλλά μήπως έφτασε η ώρα ο Μήτογλου να πάρει μια θέση στην δωδεκάδα της Ευρωλίγκας; Ο Αμερικανός φόργουορντ είναι μακριά από τον περσινό καλό του εαυτό.

Ένα από τα «κέρδη» (αν μπορούμε να αναφέρουμε την λέξη) της ήττας ήταν η ενθαρρυντική εμφάνιση του ομογενή σέντερ. Ηταν δραστήριος έδωσε λύσεις σε καταστάσεις 1vs1, «έφαγε» καλάθια, αλλά έδειξε ότι αρχίζει να ανεβάζει στροφές. Σημείωσε 8 πόντους με 4/6 δίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και έκανε 2 λάθη.

Βαθμολογία: 6.5/10

Κολύμπησε σε… ρηχά νερά. Δεν μπόρεσε να δώσει το στίγμα του στην οργάνωση και έκανε λάθη σε επίθεση και σε άμυνα. Σε 2-3 φάσεις έβγαλε την ποιότητά του. Μια και το ματς είχε κριθεί και ενόψει Φενέρ, ο κόουτς Τσάβι τον άφησε για αρκετή ώρα στον πάγκο. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 7 πόντους με 3/7 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 4 ασίστ, αλλά έκανε και 4 λάθη σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Πάτησε παρκέ και οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι. Μπήκε μέσα με σκοπό αρχικά να περιορίσει την δράση του Ροντρίγκεθ και έπαιξε άμυνα παντού. Είτε ως 3άρι, είτε ως 4άρι. Ηταν «μαχητικός» και είχε θετικό πρόσημο. Σημείωσε 6 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 6 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Στην αρχή τα βρήκε… σκούρα και έκανε 2 μαζεμένα λάθη, αλλά στην συνέχεια ανέβασε αυτοπεποίθηση και βοήθησε ώστε να πέσει ο ρυθμός της ΤΣΣΚΑ και να μείνει η ομάδα στο… κόλπο. Σαφώς και μπορεί καλύτερα, αλλά η εμφάνισή του ήταν ενθαρρυντική. Σημείωσε 9 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.