Η κριτική των “πράσινων” με Προμηθέα! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ με σκορ 96-64 για την 4η αγωνιστική της Basket League και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ο απολαυστικός Νικ και ο «τρομερός» Τζέιμς!

Μπήκε φουριόζος στο ξεκίνημα και ήταν γεμάτος ενέργεια στο επιθετικό κομμάτι. Βέβαια, αμυντικά είχε θεματάκια κυρίως με τα επιθετικά ριμπάουντ των Πατρινών. Ο Αμερικανός ψηλός σημείωσε 9 πόντους με 3/5 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 16 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έδωσε λύσεις σε σημεία που οι «πράσινοι» είχαν κολλήσει στην επίθεση. Με μακρινά σουτ, αλλά και με μπουκαρίσματα. Σημείωσε 14 πόντους με 6/7 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 25 λεπτά.

Ο διεθνής γκαρντ έδωσε χείρα βοηθείας στο τρανζίσιον της ομάδας και συνεργάστηκε καλά με τον Καλάθη. Φυσικά μπορεί και καλύτερα. Σημείωσε 7 πόντους με 3/6 σουτ εντός παιδιάς ενώ μοίρασε 2 ασίστ σε 20 λεπτά.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, αλλά δεν έδωσε λύσεις. Ούτε οργανωτικά, ούτε εκτελεστικά. Ο Αμερικανός γκαρντ οφείλει σε αυτά τα ματς τουλάχιστον να δείχνει ένα καλύτερο πρόσωπο. Ηταν άποντος με 0/2 σουτ εντός παιδιάς ενώ υπέπεσε σε 2 λάθη σε 14 λεπτά.

Βαθμολογία: 2/10

Ηταν από τις μονάδες που ξεχώρισαν βάσει της διάρκειας που είχε. Βέβαια, είχε και αυτός θεματάκια στην άμυνα κόντρα σε Φαγέ ή στον Μιλόσεβιτς (αναλόγως τις αλλαγές στην άμυνα). Όμως ο Αμερικανός ψηλός έβγαλε μπόλικη ενέργεια σε επίθεση και σε ριμπάουντ. Σημείωσε 19 πόντους με 7/8 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα σε 27 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Ηταν «μαχητικός» στα ριμπάουντ και σε μερικές φάσεις, ειδικά στην τελευταία περίοδο έδωσε μερικές ανάσες στην ομάδα. Σημείωσε 8 πόντους με 3/9 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 17 λεπτά.

Ο «Λότζο» δεν πήρε πολλές προσπάθειες. Είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Εκανε πάντως οικονομία στα σουτ. Σημείωσε 8 πόντους με 3/5 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 1 ασίστ σε 13 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Ο ομογενής σέντερ των «πρασίνων» ήταν κινητικός, ήταν δραστήριος, αλλά είχε και τα προβλήματά του. Πάντως σημείωσε 4 πόντους με 2/2 δίποντα, μάζεψε 1 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 12 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Εδωσε πάλι ρεσιτάλ. Οργανωτικά, δημιουργικά, βοήθησε στο τρανζίσιον και στην επίθεση. Εβαλε πάλι την υπογραφή του και είχε διάρκεια στο παιχνίδι του. Στην δεύτερη περίοδο, «ξελάσπωσε» την ομάδα και το ίδιο έπραξε και στην τέταρτη μέχρι να περάσει στον πάγκο. Εκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους (6/13 σουτ εντός παιδιάς) και 10 ασίστ ενώ έκλεψε 3 φορές τη μπάλα σε 25 λεπτά.

Βαθμολογία: 9.5/10

Ο διεθνής φόργουορντ είχε ενθουσιασμό στο παιχνίδι του, αλλά κινήθηκε σε… ρηχά νερά. Σημείωσε 4 πόντους με 2/4 δίποντα και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 7 λεπτά.

Ο λιθουανός γκαρντ ήταν στην αρχική πεντάδα των «πρασίνων» και έβγαλε πνοή στο ξεκίνημα. Πίεσε στην άμυνα και βοήθησε στο τρανζίσιον. Φυσικά έχει παρουσιάσει και καλύτερο πρόσωπο. Σημείωσε 7 πόντους με 3/5 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε 4 φορές τη μπάλα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Ο νεαρός πάουερ φόργουορντ πάτησε ξανά παρκέ (στην Ευρωλίγκα είναι εκτός δωδεκάδας), αλλά δεν μπόρεσε να ξεδιπλώσει το ταλέντο του. Εκανε μαζεμένα 3 φάουλ, πέρασε στο φινάλε ξανά στο παρκέ, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 2 πόντους με 0/1 δίποντο και έκλεψε 1 φορά τη μπάλα σε 7 λεπτά.