Η κριτική των “πράσινων” με Ολυμπιακό! (poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 70-62 για την 6η αγωνιστική της Euroleague και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Ο παλιός (Γκιστ) και ο νέος (Λεκαβίτσιους).

Επιθετικά έδωσε λύσεις (όχι επιθετικές). Επαιξε και ως 5άρι ενώ όταν αγωνιζόταν ως 4άρι έδινε βοήθειες στον εκάστοτε ψηλό της ομάδας (είτε ήταν ο Γκιστ είτε ήταν ο Βουγιούκας). Βοήθησε στον τομέα των ριμπάουντ. Σημείωσε 5 πόντους με 1/6 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα σε 31 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ όταν βλέπει ΣΕΦ κάτι παθαίνει. Ηταν απολαυστικός! Εβγαλε ενέργεια, έδωσε λύσεις μετά από σκριν, έβαλε το κορμί του και η συνεισφορά του ήταν σημαντική προτού αναλάβει ο Λεκαβίτσιους. Σημείωσε 12 πόντους με 5/7 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά.

Βαθμολογία: 9.5/10

Ο 27χρονος γκαρντ έπαιξε μαζί με τον Καλάθη και τον Λεκαβίτσιους, αλλά δεν ήταν στην μέρα του. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο ήθελε και δεν είχε την σπιρτάδα που μας είχε συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια, ειδικά στην επίθεση. Σημείωσε 2 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς με 2 ριμπάουντ σε 16 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Εκανε τα πάντα! Ηταν τρομερός, απολαυστικός, απροσπέλαστος! Ηταν μια ομάδα μόνος του. Η απουσία του φάνηκε όταν έκατσε στον πάγκο με 3 φάουλ με αποτέλεσμα να βρουν διαδρόμους οι «ερυθρόλευκοι». Ηταν το… φόβητρο για τους αντιπάλους. Σταμάτησε τον Μιλουτίνοφ, το ποστ του Ολυμπιακού και φυσικά έβαλε την υπογραφή του στην επίθεση. Σημείωσε 15 πόντους με 5/8 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 6 ριμπάουντ σε 18 λεπτά.

Βαθμολογία: 10/10

Προτιμήθηκε αντί του Ογκαστ στο κομμάτι του βαρύ σέντερ. Δεν ήταν κακός. «Κέρδισε» «μάχες», έκλεισε τους διαδρόμους στο καλάθι και έκανε δύσκολη την ζωή των ψηλών του Ολυμπιακού. Η πάσα στον Λοτζέσκι έξω (έβαλε το τρίποντο και έκανε το 61-54 στο 35′) ήταν σημαντική. Σημείωσε 2 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 16 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Ηταν ο παίκτης… αποκάλυψη. Ο Πασκουάλ προτίμησε να αφήσει για αρκετή ώρα τον Λιθουανό στο παρκέ και ελλείψει του Καλάθη έκανε τα πάντα! Ενιωσε την ψήφο εμπιστοσύνης του Καταλανού και έκανε εκπληκτική δουλειά. Σε οργάνωση, σε άμυνα, σε ρυθμό, σε εκτέλεση. Σημείωσε 14 πόντους με 6/10 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 20 λεπτά.

Ηταν… φιλότιμος. Ηταν «μαχητικός». Πήρε ριμπάουντ έβαλε ένα εντυπωσιακό καλάθι-κάρφωμα. Εβγαλε ενέργεια στην άμυνα, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 5 πόντους με 1/3 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 6,5/10

Μπήκε φορτσάτος κόντρα στην πρώην ομάδα του. Δεν πτοήθηκε από τις αποδοκιμασίες. Εβαλε πόντους-ψυχολογίας στην αρχή. Μετά είχε τα προβλήματα του, αλλά στο 35′ έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο (61-54). Σημείωσε 9 πόντους με 4/6 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 1 ασίστ σε 22 λεπτά.

Δεν ήταν ο Νικ των ντέρμπι, αλλά δεν χρειάστηκε καθώς την δουλειά την έκανε ο Λιθουανός. Ο φυσικός αρχηγός της ομάδας έδωσε το σύνθημα στην αρχή, μετά έπεσε στην… παγίδα του μακρινού σουτ που του έδωσαν. Σημείωσε 6 πόντους με 3/11 σουτ εντός παιδιάς με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα και έβαλε εκτός… ρυθμού τον Παπανικολάου. Οταν έκανε… ζημιές ο Στρέλνιεκς, έδωσε το παρών και τον σταμάτησε. Εβγαλε ενέργεια και έκοψε την φόρα στον Λετονό. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν άποντος με 0/1 δίποντο, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 16 λεπτά.