Η κριτική των “πράσινων” με Ολυμπιακό! (poll)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 71-68 του Ολυμπιακού στο άδειο ΣΕΦ για την 1η αγωνιστική της Basket League και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ο Νικ και ο «καυτός» Κέι Σι!

Ο Παναθηναϊκός έγινε με το… καλημέρα το «αφεντικό», καθώς ο Ρίβερς συνέχισε από εκεί που τελείωσε ενώ ο Καλάθης ήταν ηγετικός στα κρίσιμα σημεία.

Συνέβαλλε στην ενέργεια της ομάδας και κυρίως στην τελευταία περίοδο. Οσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε στροφές. Εβαλε ένα σημαντικό τρίποντο και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Ηταν μαχητικός στα ριμπάουντ. Σημείωσε 9 πόντους με 2/10 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη σε 24 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Του πάει το… ΣΕΦ! Οπως και να το κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα. Οταν είναι… ζεστός, γίνεται… καυτός. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της απόδρασης. Εβαλε τρίποντα, έχοντας ακόμα και τον Μιλουτίνοφ απέναντί του. Σημείωσε 13 πόντους με 5/9 σουτ εντός παιδιάς και φυσικά 3/5 τρίποντα ενώ είχε 1 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα σε 23 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Το πάλεψε, αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Δεν ήταν καλός στην άμυνα των αντιπάλων ψηλών, αλλά είναι σίγουρο ότι στην συνέχεια θα ανεβάσει στροφές. Σημείωσε 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός παιδιάς, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Δεν κατάφερε να μπει στο… πνεύμα του παιχνιδιού και αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι αγωνίστηκε για 3 λεπτά. Μέρα με την μέρα θα μπορέσει να δώσει παραπάνω λύσεις στο ζωγραφιστό.

Βαθμολογία: 5/10

Θανάσης Αντετοκούμπο

Αγωνίστηκε στην βασική πεντάδα. Στην θέση «3». Εψαχνε τα πατήματά του, έβγαλε μερικές σημαντικές άμυνες ενώ με την έναρξη της τρίτης περιόδου έβαλε την υπογραφή του. Σημείωσε 5 πόντους με 2/3 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Οταν στην βασική πεντάδα και αγωνίστηκε ως σούτινγκ γκαρντ. Εβαλε 1-2 καλάθια μετά από σκριν και προσπάθησε να δώσει λύσεις στο τρανζίσιον. Σταδιακά θα ανεβάσει στροφές. Σημείωσε 7 πόντους με 3/7 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Απολαυστικός. Ηγετικός την στιγμή που ο Παναθηναϊκός έψαχνε τρόπο για να μπορέσει να επιστρέψει στο παχνίδι. Εδωσε λύσεις με τα μπουκαρίσματά του και φυσικά με την δημιουργία του. Εβγαλε 2 τρομερές φάσεις με τον Γκιστ στο πικ εν ρολ και έβαλε την υπογραφή του στην απόδραση από το ΣΕΦ. Σημείωσε 14 πόντους με 6/14 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ σε 34 λεπτά.

Ο 27χρονος γκαρντ των «πρασίνων» επιχείρησε να «χτυπήσει» στο τρανζίσιον. Προσπάθησε να δώσει λύσεις στο ένας εναντίον ενός, αλλά και να πιέσει πάνω στην μπάλα. Μπορεί και καλύτερα. Σημείωσε 7 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 3 λάθη σε 16 λεπτά.

Ο Αμερικανός γκαρντ δεν κατάφερε να βοηθήσει στον ρυθμό της ομάδας. Γενικότερα δεν του… πήγε το παιχνίδι και ως εκ τούτου δεν μπόρεσε να αποδώσει τα αναμενόμενα. Ηταν άποντος με 0/2 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 1 ασίστ σε 9 λεπτά.

Ηταν ο τρίτος της παρέας που ξεχώρισε. Εδωσε και κέρδισε αρκετές μάχες. Στην αρχή είχε δυσκολίες, αλλά στην πορεία ανέβασε στροφές όντας σε πολλά σημεία ο γνωστός Τζέιμς Γκιστ. Συνεργάστηκα άψογα σε κρίσιμα σημεία με τον Καλάθη, ενώ ήταν ψύχραιμος στις βολές στο φινάλε. Σημείωσε 13 πόντους με 4/6 σουτ εντός παιδιάς ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ σε 32 λεπτά.

Ο 32χρονος σέντερ δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στο λόου ποστ. Ο Τσάβι Πασκουάλ προτίμησε να έχει περισσότερη ώρα στο παρκέ μια πιο αθλητική πεντάδα και κυρίως στους ψηλούς. Ετσι, ο Ιαν αγωνίστηκε 6 λεπτά στα οποία είχε προβλήματα στο μαρκάρισμα. Σημείωσε 1 πόντο με 0/3 σουτ εντός παιδιάς ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.