Η κριτική των “πράσινων” με Ερυθρό! (Poll)

Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ο Γκισταρος και τα στηρίγματά του!

Εδωσε λύσεις, έδωσε ενέργεια και συνεργάστηκε καλά με τον Γκιστ σε πολλές φάσεις. Σημείωσε 8 πόντους με 3/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 26 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Φορτώθηκε νωρίς με 3 φάουλ (απαράδεκτα τα 2 που του δόθηκαν). Ηταν εκνευρισμένος και έκατσε στον πάγκο για να προφυλαχθεί. Δεν έπιασε τα στάνταρ που έχει, αλλά πήρε ένα σημαντικό ριμπάουντ στο τέλος και είχε 1/2 βολές. Σημείωσε 3 πόντους με 1/2 δίποντα και μάζεψε 2 ριμπάουντ σε 22 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Το γεγονός ότι πήγε Βελιγράδι για να αγωνιστεί ενώ λίγες ώρες πριν ήταν στο νοσοκομείο, δείχνει την αυτοθυσία για την ομάδα. Εδωσε λύσεις στην δημιουργία αν και ήταν άστοχος. Σημείωσε 1 πόντο με 1/2 βολές και μοίρασε 4 ασίστ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Πήρε τα πάνω του! Μακάρι να είναι η αρχή για να αποκτήσει σταθερότητα. Επαιξε και ως πλέι μέικερ. Εδωσε λύσεις στην επίθεση, ήταν φουριόζος, έκανε και τα λάθη του. Βοήθησε και στην τρίτη κομβική περίοδο. Σημείωσε 16 πόντους με 4/10 σουτ εντός παιδιάς και έκανε 1 κλέψιμο σε 26 λεπτά.

Βαθμολογία: 9/10

Ο κορυφαίος βάσει διάρκειας για τους «πράσινους». Μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, έβαλε παλικαρίσια καλάθια, πήρε ριμπάουντ, έκανε εξαιρετικές άμυνες και στο φινάλε έβαλε στοπ στον Ρότσεστι. Σημείωσε 16 πόντους με 7/12 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 36 λεπτά.

Βαθμολογία: 10/10

Προσπάθησε να δώσει λύσεις στο ποστ, δέχθηκε και ένα ανύπαρκτο φάουλ. Σημείωσε 3 πόντους με 3/4 βολές και έκανε 1 λάθος σε 8 λεπτά.

Βαθμολογία:  3/10

Αγωνίστηκε ελάχιστα και ως εκ τούτου δεν μπορεί να κριθεί.

Βαθμολογία:

Ηταν ο αντι-Σίνγκλετον. Προκειμένου να τον ξεκουράσει. Εβαλε ένα σημαντικό τρίποντο-ψυχολογίας και έβγαλε 1-2 άμυνες αν και φορτώθηκε με φάουλ. Σημείωσε 3 πόντους με 1/1 τρίποντο και πήρε 1 ριμπάουντ σε 8 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Ηταν σοβαρός στο ξεκίνημα ενώ στο φινάλε ήταν «μαχητικός». Σημείωσε 7 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, πήρε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 15 λεπτά.

Εξαιρετικός στην άμυνα! Εβαλε την «σφραγίδα» του στην τρίτη περίοδο όταν και ο Παναθηναϊκός πήρε μπρος και έβγαλε ενέργεια. Σημείωσε 6 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 8,5/10

Αμυντικά υπήρχαν φάσεις που δεν ήταν καλός. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε. Ηταν ουσιαστικός στην οργάνωση του αγώνα. Εβαλε τις πινελιές του. Σημείωσε 6 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 4 λάθη σε 25 λεπτά.

Βαθμολογία: 7,5/10