Η κριτική των «πράσινων» με ΓΣΛ Φάρο! (poll)

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με σκορ 89-52 του ΓΣΛ Φάρου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των «πράσινων», ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον MVP του «Τριφυλλιού».

-

Η δημιουργία και οι τρεις μπροστάρηδες (Παππάς, Λεκαβίτσιους, Ντένμον).

Ηταν από τους μπροστάρηδες του «ξεσπάσματος». Στην δεύτερη περίοδο ήταν «ζεστός» και έδωσε μπόλικες λύσεις με τα μακρινά και κοντινά του σουτ. Πίεσε πάνω στην μπάλα και προσέφερε χαμόγελα. Είναι θέμα χρόνου να αποκτήσει σταθερότητα και στην Ευρωλίγκα. Σημείωσε 15 πόντους με 6/12 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 19 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Στην τρίτη περίοδο έδωσε μερικές λύσεις και γενικότερα ήταν κινητικός χωρίς την μπάλα, συμβάλλοντας και στον ρυθμό της ομάδας. Φυσικά μπορεί και πολύ καλύτερα. Σημείωσε 9 πόντους με 3/7 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 18 λεπτά.

Βαθμολογία:  7/10

Χαλαρός και άνετος. Ο διεθνής γκαρντ δεν χρειάστηκε να τραβήξει ιδιαίτερα το κουπί, καθώς είχε Λεκαβίτσιους. Πήρε την απαιτούμενη φρεσκάδα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Βέβαια, έδωσε πνοή στην επίθεση. Σημείωσε 3 πόντους με 1/3 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε 18 λεπτά.

Βαθμολογία:  8/10

Ο Αμερικανός φόργουορντ δεν έπιασε τα… στάνταρ του αγώνα με την Μπάμπεργκ, αλλά δεν έχει σημασία, καθώς έκανε άλλες δουλειές. Κυρίως αμυντικές. Σημείωσε 4 πόντους με 1/5 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές τη μπάλα σε 20 λεπτά.

Βαθμολογία:  6.5/10

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο ποστάρισμα. Στην συνέχεια, όταν είχε ανοίξει και ο ρυθμός, έδωσε 1-2 λύσεις, έβαλε τρίποντο και βοήθησε και στην δημιουργία. Ο αρχηγός της ομάδας είχε 6 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 14 λεπτά.

Στο πλαίσιο του ροτέισον, ο Τσάβι τον έριξε στο παρκέ (ήταν στην δωδεκάδα και ελέω της απουσίας του Ρίβερς) ώστε να ξεκουράσει τους γκαρντ της ομάδας. Ηταν ζωηρός, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 5 πόντους με 2/3 σουτ εντός παιδιάς και έκλεψε 2 φορές τη μπάλα σε 7 λεπτά.

Εξαιρετικός και καταλυτικός. Στην δεύτερη περίοδο, πήρε από το χεράκι την ομάδα, «χτύπησε» στο τρανζίσιον, βοήθησε στην άμυνα και γενικότερα στον ρυθμό που ήθελε να επιβάλλει η ομάδα. Σημείωσε 15 πόντους με 5/8 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 3 ασίστ σε 21 λεπτά.

Βαθμολογία:  8.5/10

Επαιξε και ως 4άρι (ξανά μετά το ματς με τη Μπάμπεργκ). Συνεργάστηκε σε 1-2 περιπτώσεις με τους γκαρντ, δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα στην άμυνα. Σημείωσε 6 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 6 ριμπάουντ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 6.5/10

Ο Λιθουανός πλέι μέικερ συνεχίζει να προσφέρει χαμόγελα. Εχει μάθει τα… κατατόπια (οργάνωση, τρόπο διαβάσματος) και στην δεύτερη περίοδο έδωσε το… κάτι παραπάνω στο δημιουργικό κομμάτι. Σημείωσε 4 πόντους με 1/4 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 6 ασίστ σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 8.5/10

Θέλει χρόνο για να παρουσιάσει σταθερότητα στην απόδοσή του. Πάντως φωνάζει… “παρών” και προβάλλει την ποιότητα που έχει στο ένας εναντίον ενός. Σημείωσε 6 πόντους με 3/4 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έβγαλε ενέργεια. Επαιξε άμυνα παντού, βοήθησε στα ριμπάουντ και έδωσε πνοή με τις κινήσεις του χωρίς τη μπάλα. Εβγαλε και θεαματικές φάσεις. Σημείωσε 10 πόντους με 5/9 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 22 λεπτά.

Μπήκε στην εξίσωση του ροτέισον και δίπλα στον Θανάση είχε ενέργεια, είχε ζωηράδα με τις κινήσεις του. Σταδιακά θα ανέβει περισσότερο και είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα «κερδίσει» μια θέση στην δωδεκάδα αγώνα Ευρωλίγκας. Σημείωσε 6 πόντους με 2/3 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 15 λεπτά.