Η κριτική των “πράσινων” με Άρη! (poll)

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη στο “Αλεξάνδρειο” και ο Μαρίνος Πρίντεζης σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

Ο Νικ που έσυρε τον… χορό και η 2η περίοδος!

Ηταν άστοχος και γενικότερα κινήθηκε στο… ρελαντί. Πάντως υπήρξαν φάσεις που έβαλε την «σφραγίδα» του στην άμυνα. Σημείωσε 9 πόντους με 3/7 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 1 λάθος σε 22 λεπτά.

Βαθμολογία: 5,5/10

Κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα για να βοηθήσει. Πάντως στο αμυντικό κομμάτι κατέθεσε τον οβολό του. Εβαλε 1-2 καλάθια, αλλά ως εκεί. Σημείωσε 9 πόντους με 3/7 σουτ εντός παιδιάς, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα σε 19 λεπτά.

Εβαλε 1-2 καλάθια στην δεύτερη περίοδο, αλλά γενικότερα ήταν πολύ άστοχος. Πάντως δημιουργικά βοήθησε, αλλά και με την πίεση πάνω στην μπάλα. Σημείωσε 6 πόντους με 2/9 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 19 λεπτά.

Δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο. Για άλλη μια φορά ολοκλήρωσε την εμφάνιση με αρνητικό πρόσημο. Σημείωσε 3 πόντους με ¼ σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 1 ασίστ σε 17 λεπτά.

Βαθμολογία: 2/10

Είχε ενέργεια στο παιχνίδι του και κέρδισε αρκετές «μάχες» μέσα και έξω από το καλάθι. Σαφώς ήταν καλύτερος σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ζαλγκίρις. Σημείωσε 8 πόντους με 4/5 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 24 λεπτά.

Βαθμολογία: 7/10

Εβαλε το χεράκι του στην δεύτερη και καθοριστική περίοδο του αγώνα με λύσεις στο ποστ. Ηταν «μαχητικός», αλλά δεν απέφυγε και τα λάθη. Σημείωσε 7 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη σε 9 λεπτά.

Βαθμολογία: 6,5/10

Αμυντικά έδωσε λύσεις, αλλά η γενικότερη παρουσία του ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Σημείωσε 6 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 1 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη σε 15 λεπτά.

Βαθμολογία: 4/10

Πήρε χρόνο συμμετοχής στην αρχή, αλλά και στην τελευταία περίοδο. Ηταν κινητικός και βοήθησε και στα ριμπάουντ. Σημείωσε 5 πόντους με 2/4 σουτ εντός παιδιάς και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 13 λεπτά.

Βαθμολογία: 5/10

Αγωνίστηκε στο φινάλε και έβγαλε ενέργεια και διάθεση στο παιχνίδι του. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει κάτι, αλλά είναι ένα βήμα ώστε να αποκτήσει σταθερότητα. Σημείωσε 8 πόντους με 4/4 δίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 7 λεπτά.

Βαθμολογία: 8/10

Στην δεύτερη περίοδο ανέβασε στροφές και έδωσε λύσεις με τα σουτ από μέση απόσταση. Σημείωσε 7 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ σε 21 λεπτά.

Βαθμολογία: 6/10

Ηταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού. Μπήκε δυναμικά στην επίθεση ενώ έδινε λύσεις με τις εμπνεύσεις του στην οργάνωση. Σημείωσε 18 πόντους με 6/12 σουτ εντός παιδιάς και μοίρασε 8 ασίστ σε 26 λεπτά.

Βαθμολογία: 10/10

Είχε την γνωστή ενέργεια και διάθεση, αλλά δεν του βγήκε ιδιαίτερα. Πάντως δεν ήταν κακός. Σημείωσε 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός παιδιάς σε 8 λεπτά.