Η κριτική των «πράσινων» με Άρη (Poll)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με σκορ 84-70 και ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος σχολιάζει την απόδοση των “πράσινων”, ενώ εσείς μπορείτε να ψηφίζετε τον πολυτιμότερο παίκτη του “Τριφυλλιού”.

-

ΤΟΜΑΣ: Ο Ντεσόν Τόμας χρησιμοποιήθηκε κάτι παραπάνω από 23 λεπτά και πρόλαβε να ευστοχήσει σε κάποια στατικά σουτ από τα 6.75, ενώ έδωσε και ένα όμορφο highlight με το buzzer beater τρίποντο από τη γωνία στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα, ενώ ήταν και άστοχος στα σουτ 2 πόντων που δοκίμασε. Σημείωσε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 23:09. Βαθμολογία: 8/10

ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ: Άλλη μία φορά ο Κιθ έδειξε το λόγο για τον οποίο αποκτήθηκε. Ανάλαβε ευθύνες όταν η ομάδα τον χρειαζόταν και δεν πήρε περιττές προσπάθειες, δείχνοντας πλήρη αποδοχή στον αγωνιστικό ρόλο που του έχει δώσει ο Τσάβι Πασκουάλ. Ξεκίνησε βασικός και σκόραρε 2/3 τρίποντα, βοηθώντας παράλληλα και αμυντικά. Σημείωσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 19:40. Βαθμολογία: 7.5/10

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ: Ο Έλληνας σέντερ δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, καθώς χρεώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ στη πρώτη περίοδο. Επανήρθε στον αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και πάλι υπέπεσε σε 4ο φάουλ και δεν έπαιξε ξανά. Σε 3:13 είχε καθαρή στατιστική. Βαθμολογία: 3/10

ΛΑΣΜΕ: Ο Γκαμπονέζος σέντερ θύμισε σε ορισμένες φάσεις τον παλιό καλό Λάσμε από τη πρώτη του θητεία με τα πράσινα. Αμυντικός ογκόλιθος, τόσο σε άμυνα με αλλαγές όπου δυσκόλευε τη ζωή των αντιπάλων του, όσο και μέσα στο καλάθι. Επιθετικά πήρε μπάλες και κατάφερε να βοηθήσει και σε αυτό το τομέα. Σημείωσε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 κόψιμο σε 18:55. Βαθμολογία: 7.5/10

ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ: Ο Ιωάννης ήταν άστοχος στο ματς (1/5 τρίποντα, 0/2 δίποντα), αλλά η αμυντική του βοήθεια καθώς και το διάβασμα των φάσεων στην επίθεση βοήθησαν πολύπλευρα τον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη. Σημείωσε 4 πόντους , 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κόψιμο σε 19:37. Βαθμολογία 6/10

ΠΑΠΠΑΣ: Ο Έλληνας shooting guard ήταν ένας από τους παίκτες που άλλαξαν τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έδωσε το έναυσμα για να ξεφύγει ο Παναθηναϊκός στο σκορ. Δεν αγωνίστηκε πολύ και ήταν αρκετά άστοχος, αλλά ήταν ο παίκτης που έβαλε τη σπίθα για να γείρει η πλάστιγγα υπέρ του “Τριφυλλιού”. Σημείωσε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος σε 15:33. Βαθμολογία: 6.5/10

ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ: Ο σέντερ είχε μία συνολικά πολύ καλή παρουσία στο παρκέ. Αντικατέστησε τον Παπαγιάννη και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε όλες τις μονομαχίες από το ΜακΓκί. Στο δεύτερο ημίχρονο υπέπεσε σε φάουλ και έχανε στα ματσαρίσματα τον σέντερ του Άρη. Σημείωσε 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη και 1 κόψιμο σε 16:38. Βαθμολογία: 7/10

ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ: Ευχάριστη έκπληξη σήμερα ο Λιθουανός, που ήταν ίσως ο MVP του Παναθηναϊκού, καθώς αντικατέστησε το κενό του εκνευρισμένου Καλάθη και τα πήγε πολύ καλά, οργανωτικά κυρίως, αλλά και εκτελεστικά. Το πιο σημαντικό κομμάτι της παρουσίας του ήταν το γεγονός ότι η ομάδα συνέχισε να παίζει ήρεμα με τον ίδιο στο παρκέ, πράγμα που δεν μας έχει συνηθίσει . Σημείωσε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 λάθος σε 19:57. Βαθμολογία: 8.5/10

ΛΟΤΖΕΣΚΙ: Ο Βέλγος σκόρερ είχε και πάλι θετική παρουσία. Έπαιξε έξυπνα στην επίθεση αν και άστοχος από τη περίμετρο, δεν εκβίασε προσπάθειες από τα 6.75 μ. και δοκίμασε να επιτεθεί κοντά στο καλάθι. Σημείωσε 11 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23:56. Βαθμολογία: 7/10

ΚΑΛΑΘΗΣ: Ο ηγέτης και αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν έπαιξε στα στάνταρ που τον έχουμε συνηθίσει, καθώς βγήκε εκτός αγώνα νωρίς λόγω εκνευρισμού απέναντι στα σφυρίγματα των διαιτητών. Στη συνέχεια, λόγω του γεγονότος ότι ο “Λέκα” έπαιζε πολύ καλά άργησε να επιστρέψει στο παρκέ. Παρ’ όλα αυτά, στα τελευταία κρίσιμα λεπτά μπήκε ξανά στο παρκέ και πήρε τη μπάλα όταν αυτή έκαιγε. Σημείωσε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο σε 19:54. Βαθμολογία: 7/10

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ: Ο Θανάσης έπαιξε πολύ λίγο για αυτό δε μπορούμε να έχουμε συμπεράσματα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 3:53. Βαθμολογία: -/10

ΜΗΤΟΓΛΟΥ: Ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση για τον Έλληνα παίκτη. Ξεκίνησε και αυτή τη φορά στη πεντάδα και έδωσε λύσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Η μαχητικότητα του, καθώς και η θέληση να κυνηγήσει κάθε φάση, βοήθησε τον Παναθηναϊκό στον έλεγχο του ρυθμού μέσω των ριμπάουντ που πήρε. Σημείωσε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κόψιμο σε 15:33. Βαθμολογία: 7/10