Ηχηρή… “Μπά(ρ)τσα”!

-

Ανορθόδοξα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Eurolegue της νέας αγωνιστικής περιόδου ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε κατά κράτος από τη Μπαρτσελόνα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” με σκορ 98-71. Εκπληκτικός ο Παππάς, που κράτησε όρθιο το “Τριφύλλι” στο 3ο δεκάλεπτο, πολλά τα προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση για τους “πράσινους”.

? Οι αρχικές πεντάδες

Μπαρτσελόνα: Ερτέλ, Ρίμπας, Χάνγκα, Μόερμαν και Σεραφέν
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-35, 65-54, 98-71

? Το παιχνίδι

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό, καθώς μόλις στο 2′ βρέθηκε να προηγείται με 0-6 χάρη σε καλάθια των Λοτζέσκι, Σίνγκλετον και Καλάθη, ωστόσο η Μπαρτσελόνα πολύ γρήγορα επέστρεψε σε απόσταση αναπνοής έπειτα από λέι απ του Σεραφέν και τρίποντο του Μόερμαν (5-6, 3′). Ο Αλόνσο στη συνέχεια έδωσε σαφή εντολή στους παίκτες του να χτυπούν το “Τριφύλλι” κάτω από το καλάθι, καθώς οι “πράσινοι” ήταν πολύ ευάλωτοι στο κέντρο της ρακέτας, με αποτέλεσμα οι “μπλαουγκράνα” να βρεθούν στο +5 (17-12, 7′) με τον Σεραφέν να κυριαρχεί. Παρά το γεγονός πως στο παιχνίδι πέρασε ο Όγκαστ, με στόχο να διορθωθεί η εμφανής αδυναμία των “πράσινων”, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να τελειώσει προπορευόμενη το 1ο δεκάλεπτο με 24-20, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξαν και ορισμένες… περίεργες αποφάσεις από πλευράς διαιτητών.

Με τρίποντο που διεύρυνε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα στους 7 πόντους ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο, με τον νεοεισελθόντα Κόπονεν να κάνει τη ζημία στο “Τριφύλλι” (27-20, 11′), το οποίο παρέμεινε δίχως πόντο στην εν λόγω περίοδο για περίπου 4 λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν ακόμη και στο +9 (29-20, 14′). Δια χειρός Γκάμπριελ και Καλάθη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 29-24 στο 15′, αναγκάζοντας τον Αλόνσο να καλέσει τάιμ άουτ. Τα διαιτητικά λάθη, αλλά και τα πολλά σφάλματα από πλευράς φιλοξενούμενων, δεν σταμάτησαν, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να μείνει συνεχίσει να μένει πίσω με -5 (-32-27, 16′), το οποίο έπειτα από λέι απ του Ερτέλ έγινε -7 (36-29, 18′). Ο Πασκουάλ θέλησε να συνεχίσει να θυσιάζει τη ρακέτα, στο βωμό του περιορισμού του περιφερειακού σουτ της Μπαρτσελόνα, κι έτσι παρά τα προβλήματα που εμφανίστηκαν κατά τη διάρκεια του ματς, το τέλος του 1ου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό πίσω με 40-35. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεδομένης της αστοχίας στο τρίποντο (0/8), η διαφορά στο σκορ για το “Τριφύλλι” κρίθηκε ικανοποιητική.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Παρότι κανείς θα πίστευε ότι στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός θα εμφανιζόταν βελτιωμένος, κάτι τέτοιο δεν φάνηκε στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε στο παρκέ πολύ πιο αποτελεσματική από τα 6.75 μ., τη στιγμή που οι “πράσινοι” έπαθαν ένα ακόμη επιθετικό black out, μένοντας δίχως πόντο για περίπου 3 λεπτά. Έπειτα από συνεχόμενα τρίποντα – “μαχαιριές” των Καταλανών, ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο 51-35, με τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ βλέποντας τους “πράσινους” να καταρρέουν στο 23′. Το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού ήρθε στο 25′ δια χειρός Παππάς, όμως ο Ρίμπας απάντησε με τον ίδιο τρόπο πάνω σε άμυνα του Έλληνα γκαρντ για το 56-40 στο 26′. Ο Παππάς συνέχιζε να αποτελεί τον μοναδικό παίκτη που έδειχνε να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων, έχοντας σημειώσει τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του στην περίοδο μέχρι το 27′ (60-48, 27′), ενώ λίγο αργότερα ο Σίνγκλετον με εύστοχο ζευγάρι βολών (είχε να σημειώσει πόντο από το 1ο δεκάλεπτο) έριξε τη διαφορά ξανά στους 10 (60-50, 28′). Μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό κι έτσι οι “μπλαουγκράνα” διατήρησαν το προβάδισμά τους με 65-54.

Πολύ σύντομα και με μεγάλη ευκολία οδηγήθηκε στο +16 μέχρι το 33′ η Μπαρτσελόνα, η οποία εκμεταλλεύτηκε για μια ακόμη φορά άριστα τα λάθη και την ολιγωρία του Παναθηναϊκού σε επίθεση και άμυνα αντίστοιχα, ενώ ο “φονιάς” από τα 6.75 μ., Κόπονεν, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους 17 πόντους με εύστοχο σουτ τριών πόντων (72-56, 34′). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πασκουάλ δεν έδειξε να αφυπνίζει τους παίκτες του και ως εκ τούτου με τρίποντο του Ρίμπας οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +21 (77-56, 35′). Ήταν ηλίου φαεινότερο πως το παιχνίδι με βάση την εικόνα των δύο ομάδων δεν μπορούσε να παρουσιάσει ουσιαστική ανατροπή υπέρ των φιλοξενούμενων, με το “Τριφύλλι” να αποχωρεί με σκυμμένο το κεφάλι από το “Παλαού Μπλαουγκράνα”, ενώ η ήττα στην πρεμιέρα της Euroleague με σκορ 98-71 μόνο ως… βαριά μπορεί να χαρακτηριστεί.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? “Όλα Πράσινα” MVP οf the Game: Νίκος Παππάς

Εξαιρετική η εμφάνιση του Έλληνα γκαρντ, ο οποίος ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό και δεν επέτρεψε στους “μπλαουγκράνα” να ξεφύγουν στο σκορ σε καταδικαστικά για το “Τριφύλλι” επίπεδα. Συνολικά, σημείωσε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20:14 λεπτά συμμετοχής.