“Εξοχικό”… Made in Serbia!

Με σκορ 63-69 επικράτησε ο Παναθηναϊκός επί του Ερυθρού Αστέρα στη Σερβία, έχοντας ως κορυφαίο τον Γκιστ, καθώς και σε εξαιρετική μέρα τους Ντένμον και Αντετοκούνμπο.

-

Παναθηναϊκός: Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον, Γκιστ
Ερυθρός Αστέρας: Ρότσεστι, Φελντέιν, Ντάνγκουμπιτς, Μπιέλιτσα, Λεσόρτ

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά δυνατά το παιχνίδι και με τον Τζέιμς Γκιστ να πετυχαίνει 7 πόντους στο ξεκίνημα, οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς με σκορ 7-13. Με ένα σερί 8-0 ωστόσο, οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα (15-13) λίγο μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, δείχνοντας να αντιδρούν στο δυνατό ξεκίνημα του “Τριφυλλιού”. H ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ όμως απάντησε με ένα δικό της σερί 9-0, κάνοντας το 22-15 με κάρφωμα του Σίνγκλετον στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Σ’ εκείνο το σημείο όμως, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νέα αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον πρώην “πράσινο”, Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας 8 μαζεμένους προσωπικούς πόντους (23-22). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι δύο ομάδες πορεύθηκαν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντένμον με buzzer-beater στην εκπνοή να στέλνει την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια (38-41).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το “μαχαίρι στα δόντια” την τρίτη περίοδο της αναμέτρησης και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να τα πηγαίνει εξαιρετικά σε άμυνα κι επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 42-51 στα μέσα του δεκαλέπτου. Η διαφορά πήρε για πρώτη φορά διψήφια τιμή περίπου 2 λεπτά πριν της τρίτης περιόδου (42-52), ενώ οι “πράσινοι” πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους λίγο αργότερα, όταν και ο Ίαν Βουγιούκας ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές (42-55). Σ’ εκείνο το σημείο όμως, ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να “ροκανίζει” τη διαφορά, καθώς με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και καλάθι του Λεζόρ, μείωσε σε 49-57.

Η τέταρτη και καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την αντεπίθεση τους, καθώς με δύο συνεχόμενα δίποντα μείωσαν σε 53-58. Με 1/2 βολές του Παππά όμως και ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Γκάμπριελ, οι παίκτες του Πασκουάλ ξέφυγαν και πάλι με σκορ 62-53. Ο Τζέιμς Φελντέιν ευστόχησε σε τρεις εύστοχες βολές έπειτα από επιπόλαιο φάουλ του Γκάμπριελ στην εκπνοή της επίθεσης, ενώ στις 2/2 βολές του Ντένμον απάντησε με τρίποντο ο Λάζιτς για το 61-66 στα 2′:04″ πριν το τέλος.

Το παιχνίδι έγινε τελικά ντέρμπι στο 1′:46″, όταν και ο Φελντέιν φτάνοντας στους 21 πόντους, έστειλε τη διαφορά στο τρίποντο (63-66). Στις επόμενες φάσεις, οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν από ένα τρίποντο με Σίνγκλετον και Λάζιτς, ενώ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν. Ο Ρίβερς τελικά ευστόχησε σε 1/2 καθοριστικές βολές στα 23″ πριν το τέλος του αγώνα, δίνοντας “μαξιλαράκι ασφαλείας” στην ομάδα του (63-67).

Στην επόμενη φάση του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Λοτζέσκι απλώς να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές, κάνοντας το τελικό 63-69 για το “Τριφύλλι”. Έτσι, οι “πράσινοι” πήραν μια σπουδαία νίκη, φτάνοντας το σερί τους στη Euroleague στο 10-4 και παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Τζέιμς Γκιστ