“Εξάστερο” μεγαλείο στο ΟΑΚΑ!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εμφατικά στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του, καθώς διέσυρε τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΟΑΚΑ με σκορ 93-65 για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Μάρκους Ντένμον, που ολοκλήρωσε με 24 πόντους.

-

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον, Γκιστ, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Καλάθης
Χίμκι: Σβεντ, Ζάιτσεφ, Μόνια, Άντερσον, Τόμας

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-27, 72-49, 93-65

Μέσα σε μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού ξεκίνησε το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με τον Αντέρσον, ωστόσο οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο (6-3). Το «Τριφύλλι» συνέχισε σε έντονο τέμπο με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 16-8 με ένα ρεσιτάλ από τρίποντα, το οποίο συνέχισε ο Σίνγκλετον κάνοντας το σκορ 19-8, αναγκάζοντας έτσι τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 4:30 πριν το τέλος. Παρόλο το τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκό δεν έχασε καθόλου τον ρυθμό του με τον Ντένμον που πέρασε ως αλλαγή’ να κάνει το σκορ 22-8 στο 7’. Ένα μικρό σερί 0-4 της Χίμκι έφερε τη διαφορά στο +10 για το «Τριφύλλι» 22-10, ωστόσο ο σεληνιασμένος Μάρκους Ντένμον (11 πόντους στην περίοδο) με κλέψιμο και λέι απ έγραψε το 24-12, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό στο +10 (26-16).

Ιδανικά ξεκίνησε και το 2ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο… “φλεγόμενος” Ντένμον πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, μετρώντας μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο 4/5 τρίποντα (29-16, 11′), ενώ ο Ρίβερς διατήρησε το +13 (31-18, 12′) για το “Τριφύλλι”. Το κρεσέντο του Αμερικανού γκαρντ από την περιφέρεια δεν σταμάτησε, κάνοντας το 5/6 στο 13′ (34-20), ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στη συνέχεια. Η είσοδος των Αντετοκούνμπο και Παππά στο παρκέ έδωσαν εκ νέου πνοή στους “πράσινους” (39-26, 17′), κυρίως στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διευρύνουν το προβάδισμά τους στους 14 πόντους (40-26, 18′), κλείνοντας εν τέλει το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά με 46-27.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Οι “πράσινοι” δεν έδειξαν σημάδια χαλάρωσης στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, παρόλο που η διαφορά στο σκορ είχε εκτιναχθεί σχεδόν στους 20 πόντους, το φράγμα των οποίων έμελλε να σπάσει έπειτα από δύο τρίποντα των Σίνγκλετον και Ντένμον (57-43, 23′), με τον Μπαρτζώκα να καλεί γρήγορα νέο τάιμ άουτ. Ουσιαστικά, το μόνο που κατόρθωσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν ελαφρώς το προβάδισμα της ομάδας του Πασκουάλ στους 20 πόντους (67-47, 28′), καθώς τόσο η μεγάλη αστοχία τους στις βολές, όσο και η αμυντική τους αστάθεια δεν τους επέτρεψε να κάνουν το κάτι παραπάνω. Μάλιστα, τόσο το τρίποντο του Παππά, όσο και το coast to coast lay up του Καλάθη έδωσαν την ευκαιρία στον “Εξάστερο” να κλείσει την εν λόγω περίοδο με το εντυπωσιακό 72-49.

Με δίποντο του Λοτζέσκι έπειτα από ομαδική προσπάθεια μπήκε στο παρκέ για το 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Σβεντ απάντησε με ελεύθερο τρίποντο (76-52, 32′), ωστόσο λίγο αργότερα ένα επιμέρους σερί 0-9 της Χίμκι συμπεριλαμβανομένου του προαναφερθέντος τριπόντου εξόργισε τον Πασκουάλ, που κάλεσε τάιμ άουτ βλέποντας τη διαφορά στο +18 (76-58, 35′). Στην επανέναρξη του ματς, ο Ρίβερς ξεκόλλησε επιθετικά το “Τριφύλλι” με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια (79-58, 36′), με τους “πράσινους” να δείχνουν πως να δείχνουν πως η υπόθεση “νίκη” κλείνει οριστικά χαρμόσυνα έπειτα και από νέο τρίποντο δια χειρός Λοτζέσκι (82-60, 37′). Έτσι, μέχρι το τέλος η διαφορά έλαβε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει μια θριαμβευτική νίκη κόντρα στη Χίμκι με σκορ 93-65.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Μάρκους Ντέμον