«Εξάστερος» σε… ελεύθερη πτώση!

-

Δεν λέει να… βάλει μυαλό ο Παναθηναϊκός, που γνώρισε νέα απογοητευτική ήττα στην Euroleague, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 69-81 για την 11η αγωνιστική της Euroleague. “Ξύπνησε” ο Καλάθης στο 2ο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Παναθηναϊκός: Τόμας, Λάνγκφορντ, Γκιστ, Καλάθης, Αντετόκουνμπο
Φενέρμπαχτσε: Γκριν, Μέλι, Κάλινιτς, Βέσελι, Ντίξον

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

Τα παιχνίδια

Με δύο σερί και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση. Αρχικά, η Φενέρμπαχτσε έκανε γρήγορα το 5-0, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του 6-0 με πρωταγωνιστή τον Αντετοκούνμπο, που σημείωσε 4 πόντους για το 5-6 στο 8′. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια τόσο αμυντικά, όσο κι επιθετικά, οι “πράσινοι” δεν συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, αποσυντονίστηκαν και ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 6-13 αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Η αγωνιστική εικόνα της ομάδας μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου δεν άλλαξε ιδιαίτερα παρά τις φωνές του Ισπανού προπονητή, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να οδηγηθούν στο 2ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 12-18.

Καλύτερος παρουσιάστηκε στη 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σταδιακά κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά στο σκορ, με τον Παππά να αλλάζει τη ροή του αγώνα με την είσοδό του στο παρκέ. Συγκεκριμένα, το “Τριφύλλι” από το 12-18 και το -6 έφτασε στο 18-20 και στο -2 με τον Μήτογλου να πετυχαίνει 1/2 βολές, ενώ λίγο αργότερα με δύο εύστοχα ζεύγη βολών από Βουγιούκα και Λοτζέσκι, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε μετά από αρκετή ώρα σε 24-24 στο 18′. Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να κρατήσουν το ματς στα ίσια, τα δύο σερί εύστοχα τρίποντα από Λοβέρν και Κάλινιτς έδωσαν ξανά αέρα 4 πόντων στους φιλοξενούμενους (31-35). Πάντως, στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, ο Λεκαβίτσιους με ένα απίστευτο buzzer beater lay up νίκησε τον Κάλινιτς και διαμόρφωσε το 33-35.

Καταστροφικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο, το οποίο συνδυάστηκε με την επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ, καθώς ο Πασκουάλ είχε αποφασίσει να τον αφήσει στον πάγκο από το 1ο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό της κατάστασης του αρχηγού του “Τριφυλλιού” αποτελεί το άστοχο lay up του όντας ανενόχλητος, αλλά και το airball που πραγματοποίησε σε σουτ 3 πόντων, με τη Φενέρμπαχτσε να εκμεταλλεύεται απόλυτα τον αποσυντονισμό των “πράσινων” και να ξεφεύγει στο +7 (39-46, 25′). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Πασκουάλ φάνηκε να ηρεμεί τον Καλάθη, ο οποίος στην επανέναρξη του ματς πέτυχε το τρίποντο που τόσο ζητούσε και τόσο του έλειπε, κάνοντας το 42-46 σε πρώτη φάση και το 44-48 σε δεύτερη με ωραίο drive. Μάλιστα, ο ηγέτης του “Εξάστερου” γύρισε εντελώς το διακόπτη, πετυχαίνοντας ακόμη ένα τρίποντο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (47-48, 27′) και το ΟΑΚΑ να αποθεώνει τον Καλάθη. Ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, όμως ούτε αυτό μπόρεσε να ανακόψει την κεκτημένη ταχύτητα του Έλληνα ομογενή γκαρντ, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει, δίνοντας μάλιστα τη σκυτάλη από τα 6.75 στον Τόμας για το 52-53 στο 29′. Κι αν δεν βρισκόταν ο Ντίξον ανενόχλητος στην περιφέρεια λίγο πριν ηχήσει η κόρνα, ο Παναθηναϊκός θα είχε οδηγηθεί στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 52-53. Αντ’ αυτού όμως, η ομάδα του Πασκουάλ ολοκλήρωσε την 3η περίοδο όντας στο -4 και στο 52-56.

Με τον Λεκαβίτσιους να περνά στο ματς και να αποδίδει κάτω του μετρίου, ο Παναθηναϊκός κατέληξε στο -7 γρήγορα (54-61, 32′) μετά από δύο δικά του λάθη και γι’ αυτό αποσύρθηκε γρήγορα στον πάγκο από τον Πασκουάλ. Ο Παππάς από την πλευρά του θέλησε να ξαναβάλει στο παιχνίδι το “Τριφύλλι” και με εύστοχο τρίποντο τα κατάφερε εν μέρει (57-62, 33′), με τον Βουγιούκα να μειώνει ακόμη περισσότερο με ωραία κίνηση σε 59-61 στο 34′. Όμως, στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε απέδειξε γιατί είναι ομάδα του Ομπράντοβιτς. Μόλις οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να ιδρώτα να κάνουν τους Τούρκους να νιώσουν την ανάσα τους, τότε με καλάθι και δύο τρίποντες “βόμβες” από Σλούκα και Κάλινιτς ξέφυγαν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα στο +8 (61-69, 36′) και απέκτησαν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της νίκης. Μάλιστα, ένα ακόμη τρίποντο του Κάλινιτς αργότερα έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (63-73, 37′) και καταδίκασαν οριστικά τους “πράσινους”, οι οποίοι με βάση την εικόνα τους στο παρκέ δεν έδειχναν ικανοί για μια νέα επιστροφή. Μέχρι το φινάλε η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο μεταξύ των δύο ομάδων κι έτσι ο Παναθηναϊκός υπέστη μια απογοητευτική εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 69-81.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Αν και βρισκόταν σε βαθύ… λίθαργο σε ολόκληρο το 1ο ημίχρονο, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αποφάσισε πατήσει γκάζι στο 2ο ημίχρονο και από εκεί που ήταν άποντος, κατάφερε να γίνει διψήφιος σε λιγότερο από 10 λεπτά. Οι “πράσινοι” έδειξαν για μια ακόμη φορά πόσο πολύ βασίζονται στον ομογενή γκαρντ, ο οποίος κράτησε σχεδόν μόνος του την ομάδα στην επανάληψη.