«Εξάστερος»… επιβήτορας στη Λομβαρδία!

Ο τεράστιος Παναθηναϊκός του Ρικ Πιτίνο έβγαλε… γούστα στην Ιταλία κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία και υπέταξε με σκορ 83-95 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Regular Season της Euroleague!

-

Ο τεράστιος Παναθηναϊκός του Ρικ Πιτίνο έβγαλε… γούστα στην Ιταλία κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία και υπέταξε με σκορ 83-95 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Regular Season της Euroleague! Αδιανόητη η απόδοση του Νικ Καλάθη, που έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ και βοήθησε τα μέγιστα τους “πράσινους” να καλύψουν τη διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου.

Αρμάνι Μιλάνο: Τζέιμς, Μίτσοφ, Νάναλι, Μπρουκς, Ταρζέφσκι
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95

Δύο πρόσωπα, ένα για την κάθε ομάδα, πρωταγωνίστησαν στην Ιταλία στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Από τη μία, ο Νάναλι ήταν “καυτός” για την Αρμάνι Μιλάνο, μετρώντας 5 πόντους, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού ο Καλάθης ήταν ηγετικός, μετρώντας 7 από τους 9 συνολικά πόντους της ομάδας (9-9, 5′)! Λίγο αργότερα, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (9-11, 6′), ενώ στη συνέχεια παρά τις πιέσεις των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμη και με +4 (13-17, 8′), αναγκάζοντας τον Πιανιτζάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, η κατάσταση δε βελτιώθηκε για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα το “Τριφύλλι” να ολοκληρώσει θετικότατα το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με σκορ 20-23.

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Πιανιτζάνι προσπάθησε να περιορίσει τον φορμαρισμένο Καλάθη, ρίχνοντας πάνω του δυναμικούς ψηλούς, ωστόσο η τακτική του δεν απέδωσε καρπούς, με αποτέλεσμα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού να συνεχίσει να ενορχηστρώνει τις επιθέσεις της ομάδας του. Άλλωστε, με δικό του φλόουτερ οι “πράσινοι” από το +3 έφτασαν στο +5 λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισού της 2ης περιόδου (29-34, 15′), ενώ με εύστοχο τρίποντο του Κιλπάτρικ άγγιξαν ακόμη και το +6 (33-39, 17′) στο μεγαλύτερο προβάδισμά τους μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του ματς. Στο τελευταίο μέρος του 1ου ημιχρόνου κάποιες ολιγωρίες στο επιθετικό κομμάτι από τον “Εξάστερο” έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν και να ισοφαρίσουν σε 44-44 κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα κατέληγαν στα αποδυτήρια χωρίς να υπάρχει προβάδισμα, ένα buzzer beater τρίποντο του Τζέρελς χάρισε τα σκήπτρα στην Αρμάνι Μιλάνο (47-44).

Εξαιρετική ήταν η επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Πιτίνο ξεκίνησαν το 2ο ημίχρονο με ένα γρήγορο σερί 6-0 (47-51, 21′), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 4-0 (52-51, 22′), αναγκάζοντας τον Αμερικανό προπονητή του “Τριφυλλιού” να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του φάνηκε πως δεν έπιασαν τόπο στα αμέσως επόμενα λεπτά, αφού οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν πίσω με 60-56 έπειτα από ένα κρεσέντο τριών συνεχόμενων ιταλικών τριπόντων στο 25′. Μετά τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου ο “Εξάστερος” ανασυγκροτήθηκε με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να ανατρέψει της εις βάρος του κατάσταση, ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ (64-65, 28′), αποδεικνύοντας πως θα τα δώσει όλα μέχρι τέλους για τη νίκη. Το νέο εύστοχο τρίποντο του Λάνγκφορντ αποτέλεσε “μαχαιριά” για την Αρμάνι Μιλάνο (64-68, 28′), που βρέθηκε ξαφνικά από το +4 στο -4, ενώ μετά το τάιμ άουτ του Πιανιτζάνι ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές και εκπληκτική άμυνα πάνω στον Τζέρελς χάρισε προβάδισμα… 8 πόντων στο “Τριφύλλι” (64-72).

Θετικότατο ήταν και το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Καλάθη να κάνει το παιχνίδι της… ζωής του, χαρίζοντας το +8 στην ομάδα του (66-74, 32′), ενώ αμέσως μετά ο μαχητής Τόμας έστειλε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση τον “Εξάστερο” σε διψήφια διαφορά (66-76, 32′). Κυριαρχώντας τόσο στην άμυνα, όσο και στα ριμπάουντ, η ομάδα του Πιτίνο αποφάσισε να προκαλέσει τρικυμία και επιθετικά στους Ιταλούς, καθώς με συνεχόμενα τρίποντα και εύστοχα καλάθια έφτασε ακόμη και στο +16 μόλις 3 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα (75-91, 37′). Με αυτά τα δεδομένα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πρακτικά αδύνατον να χάσουν το ματς, αφού οι παίκτες του Πιανιτζάνι φαίνονταν σοκαρισμένοι από την κυριαρχία του “Τριφυλλιού” και στις δύο μεριές του παρκέ. Έτσι, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος “άλωσαν” το Ντέζιο (83-95), εκεί όπου φιλοξενήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο επειδή το «Mediolanum Forum» δεν ήταν διαθέσιμο, καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου (είχαν ηττηθεί για 3 πόντους στην Αθήνα).

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης