«Εξάστερος», βγαλμένος από το ΝΒΑ!

Στους… «πέντε ανέμους» σκόρπισε το Λαύριο ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ! Οι “πράσινοι”, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μήτογλου και όχι μόνο, με πλουραλισμό προσώπων στο σκοράρισμα, εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και καλή άμυνα, διέσυραν τους αντιπάλους τους με σκορ 108-63.

-

Στους… «πέντε ανέμους» σκόρπισε το Λαύριο ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Basket League! Οι “πράσινοι”, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντίνο Μήτογλου και όχι μόνο, με πλουραλισμό προσώπων στο σκοράρισμα, εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και καλή άμυνα, διέσυραν τους αντιπάλους τους με σκορ 108-63 και συνέχισαν απτόητοι την επέλασή τους στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 3×3. Για δεύτερο σερί ματς στους 100 πόντους οι “πράσινοι”.

Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου, Λάσμε, Μήτογλου, Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ
Λαύριο: Λούντζης, Μιλόσεβιτς, Λαμπ, Μέλσον, Οντιάσε

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63

Εξαιρετική ήταν η εκκίνηση που έκανε ο Παναθηναϊκός στο ματς, κάτι που αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ, αφού οι “πράσινοι” ξέφυγαν γρήγορα με ένα σερί 9-0, με το Λαύριο να βάζει το πρώτο του καλάθι μετά από περίπου 4 λεπτά αγώνα (9-2, 4′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν με δυσκολία να κρατούν τη διαφορά υπό των 10 πόντων, ωστόσο αυτό άλλαξε από τη στιγμή που στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε ο Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ μαζί με τους Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους, όπως και με τον Μήτογλου, εκτίναξαν το προβάδισμα του “Τριφυλλιού”, που δεν δυσκολεύτηκε να ολοκληρώσει εμφατικά το 1ο δεκάλεπτο με… 29-10! Από πλευράς Λαυρίου, μόνο ο Μιλόσεβιτς προσπαθούσε να προβληματίσει, ωστόσο ήταν πολύ μόνος.

Στο 2ο δεκάλεπτο πάτησαν παρκέ οι Παππάς, Αντετοκούνμπο και Βουγιούκας, ωστόσο η εικόνα του Παναθηναϊκού στον αγώνα δεν αλλοιώθηκε ούτε στο ελάχιστο. Ίσα-ίσα, οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν ακόμη πιο “καυτοί” επιθετικά, σφυροκοπώντας διαρκώς το σύνολο του Σερελή, που έμοιαζε ανήμπορο να καταλαγιάσει την “καταιγίδα”. Μάλιστα, χαρακτηριστικό του τι συνέβη στο ΟΑΚΑ στη 2η περίοδο αποτελεί το γεγονός πως οι γηπεδούχοι “έσπασαν” το “φράγμα” των 30 πόντων στο 16′, έπειτα από προσπάθεια του Γκιστ (50-19), ενώ ο ίδιος παίκτης διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ με τρίποντο για το 53-19. Στο μεταξύ στο παιχνίδι μπήκε και ο Παπαγιάννης, ο οποίος είχε κι αυτός συνεισφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα το “κεφάλι” του “Εξάστερου” να φτάσει μόλις μια ανάσα από τους… 40 πόντους με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου (62-23).

Με την έναρξη της επανάληψης, το Λαύριο έτρεξε ένα σερί 4-0 για να μειώσει σε 62-27, όμως πλέον τα πάντα είχαν κριθεί όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα, αφού ήταν εμφανές πως όποιον παίκτη κι αν έριχνε στη μάχη ο Πασκουάλ, εκείνος προσαρμοζόταν άμεσα στο παιχνίδι και γινόταν μέρος του σκοραρίσματος, αλλά και της άμυνας. Ο Ισπανός τεχνικός αποφάσισα να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον Καλαϊτζάκη, που σκόραρε κι αυτός (71-29, 25′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα το +40 ήρθε για τους πρωταθλητές Ελλάδος δια χειρός Λάνγκφορντ (78-38, 29′), με τα καλάθια στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου από Μήτογλου και Λεκαβίτσιους να διαμορφώνουν το 82-41 υπέρ των “πράσινων”.

Τυπικού και διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η διεξαγωγή του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου στο παιχνίδι, καθώς το μόνο ενδιαφέρον που απέμενε ήταν να διαπιστωθεί αφενός εάν ο Παναθηναϊκός θα ξεπεράσει τους 100 πόντους στην επίθεση και αφετέρου ποια θα είναι η τελική διαφορά στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων. Πάντως, οι παίκτες του “Τριφυλλιού” δεν αντιμετώπισαν την τελευταία περίοδο σαν τυπική διαδικασία, κάτι που φαίνεται άλλωστε από τα τρία συνεχόμενα τρίποντα που σημείωσαν (δύο ο Παππάς, ένα ο Καλάθης) για το 94-48 (33′). Τελικά, οι τριψήφιος αριθμός πόντων στην επίθεση ήρθε για την ομάδα του Πασκουάλ από νωρίς στο παιχνίδι, με τον Καλαϊτζάκη να κάνει το 100-54 στο 36′ με εύστοχο ζευγάρι βολών, ενώ πλέον ακόμη και το προβάδισμα των 50 πόντων δεν φάνταζε αδύνατο για τον Παναθηναϊκό, καθώς υπήρχε άπλετος χρόνος στο χρονόμετρο για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Παρόλα αυτά, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με την κόρνα της λήξης του ματς να βρίσκει νικητή το “Τριφύλλι” με σκορ 108-63.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Ντίνος Μήτογλου

Συνεχίζει τις… “υψηλές πτήσεις” ο Ντίνος Μήτογλου στο ξεκίνημα της εφετινής σεζόν. Σήμερα ήταν ξανά διψήφιος στο σκοράρισμα, ενώ έφτασε μόλις μια ανάσα από το double-double, καθώς μάζεψε 9 ριμπάουντ. Παράλληλα, ήταν σχεδόν αλάνθαστος (1 λάθος), αλλά και αρκετά εύστοχος.