“Εξάστερη”… μπαλωθιά!

-

Παρότι δυσκολεύθηκε αρκετά για περίπου 30 λεπτά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πατήσει “γκάζι” στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και να “καθαρίσει” το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ με σκορ 91-69 για την 9η αγωνιστική της Basket League, δίχως τον Καλάθη στη σύνθεσή του. Ομαδική δουλειά η υπόθεση της νίκης, με κορυφαίους τους Λοτζέσκι, Ντένμον, Παππά, Λεκαβίτσιους και Βουγιούκα.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Ντένμον, Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο, Γκιστ, Σίνγκλετον
Ρέθυμνο: Γκούντγουιν, Μούντι, Λι, Γιαννόπουλος, Άρμστεντ

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 62-45, 91-69

Προγνωστικά στοιχήματος από το Νο.1 site προβλέψεων στην Ελλάδα!

Το παιχνίδι

Με επιθετικά προβλήματα ξεκίνησαν το παιχνίδι αμφότερες οι ομάδες, αφού χρειάστηκε να περάσουν περίπου 2 αγωνιστικά λεπτά ώστε ο Ντένμον με εύστοχο ζευγάρι βολών να ανοίξει το σκορ (2-0, 2′), το οποίο έμεινε χαμηλά μέχρι το 4′ (6-3, 4′). Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” επιχείρησαν να ξεφύγουν (8-3, 4′) με δίποντο του Λεκαβίτσιους, όμως οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα άφησαν τους γηπεδούχους δίχως πόντο για 2 λεπτά και εν τέλει ισοφάρισαν (8-8, 6′) με πρωταγωνιστή τον Μούντι. Παρά το γεγονός πως η εικόνα των Κρητικών ήταν θετική μέχρι το 9′, έκτοτε τα… “θαλάσσωσαν”, με αποτέλεσμα ο “Εξάστερος” να πατήσει γκάζι και να φτάσει στο 17-11, προτού Ντάνιελς και Άρμστεντ διορθώσουν τις ανορθογραφίες λίγα δεύτερα πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου για το 19-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο, Παναθηναϊκός και Ρέθυμνο πορεύτηκαν μαζί στο σκορ μέχρι και το 14′, όταν ο Μούντι με ένα εκπληκτικό καλάθι έκανε το 25-24 και χειροκροτήθηκε από τους περίπου 9.000 φίλους του “Τριφυλλιού” που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, όμως από το 15′ οι “πράσινοι” ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να ξεφύγουν. Μάλιστα, έφτασαν μέχρι και το +10 (39-29, 18′) χάρη (και) στον Όγκαστ, ωστόσο η εν λόγω διαφορά δεν διαφυλάχθηκε ορθώς από τους “πράσινους”, οι οποίοι επέτρεψαν στην ομάδα της Κρήτης να μειώνει στο -4 (39-35, 19′). Με αυτόν τον τρόπο, αλλά και ένα δίποντο του Λεκαβίτσιους, ο “Εξάστερος” οδηγήθηκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 41-35.

“Σκούρα” κόντρα στο Ρέθυμνο τα βρήκε ο Παναθηναϊκός και στο 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς οι “πράσινοι” παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν συνεχώς, δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Οι παίκτες του Πασκουάλ σημείωσαν μόλις 1 πόντο μέχρι το 23′ και έτσι οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν στο -3 (42-39, 23′) δια χειρός Άρμστεντ, που βρισκόταν σε μεγάλη ημέρα. Από το 27′ κι έπειτα όμως, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ και αρχικά με τρία σερί τρίποντα από τους Λεκαβίτσιους και Λοτζέσκι (2) οδηγήθηκαν στο +8 (53-45, 28′), ενώ ο Λιθουανός γκαρντ μαζί με τον Παππά συνέχιζαν να σφυροκοπούν το αντίπαλο καλάθι, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό πάρα πολύ γρήγορα στο +17 και στο 62-45 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με το επιμέρους “πράσινο” σερί 15-0 να εντυπωσιάζει.

Μετά τα όσα συνέβησαν στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκάλεπτου, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και η διαφορά των 17 πόντων που είχε αποκτήσει ο Παναθηναϊκός έμοιαζε αδύνατο να ανατραπεί με οποιονδήποτε τρόπο από το Ρέθυμνο, το οποίο άλλωστε είχε καταβάλλει υπερπροσπάθεια για να παραμείνει κοντά στο σκορ για περίπου 30 αγωνιστικά λεπτά. Ο Πασκουάλ έριξε στο παρκέ τον Μήτογλου, όπως και τους ΝτένμονΒουγιούκαΘανάση, θέλοντας να κρατήσει στον πάγκο ενόψει Μακάμπι Τελ Αβίβ όσους μετρούσαν ήδη αρκετά λεπτά συμμετοχής στο ματς. Η εν λόγω σύνθεση δεν τα πήγε καθόλου άσχημα, με τον Ντένμον να κάνει ένα πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη με άνεση (91-69).

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Ματ Λοτζέσκι