«Εξάστερη» εκκίνηση στο ΟΑΚΑ!

Έχοντας σε φόρμα τους ΝτεΣόν Τόμας και Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νικηφόρα τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της νέας σεζόν, καθώς υπέταξε τον νεοφώτιστο Ήφαιστο Λήμνου στο ΟΑΚΑ με σκορ 93-65. Double-double από τον αρχηγό του “Τριφυλλιού”.

-

Παναθηναϊκός: Παπαπέτρου, Γκιστ, Καλάθης, Μήτογλου, Λάνγκφορντ
Ήφαιστος Λήμνου: Μανωλόπουλος, Γκότσερ, Έβανς, Ουίγκινς, Μπράζελτον

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 49-32, 70-46, 93-65

Περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά χρειάστηκε να περάσουν από το ξεκίνημα του ματς, προκειμένου ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει  ουσιαστικό “κεφάλι” στο σκορ (14-7, 5′), με τους Καλάθη και Λάνγκφορντ να δίνουν αέρα 7 πόντων στην ομάδα τους με δύο διαδοχικά τρίποντα. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ήφαιστος ακολουθούσε κατά πόδας τους “πράσινους”, ωστόσο μετά από αυτόν τον σύντομο καταιγισμό τριπόντων δεν κατάφερε να επανέλθει στο 1ο δεκάλεπτο. Από τη δική τους πλευρά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-14 στο φινάλε της περιόδου, με τους Λάσμε και Γκιστ να παίρνουν τη σκυτάλη από τους Καλάθη και Λάνγκφορντ στο σκοράρισμα και να “τρυπούν” την αντίπαλη άμυνα μέσα από τη ρακέτα, εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη στο πρώτο πεντάλεπτο.

Με το “καλημέρα” στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μανωλόπουλου επιχείρησε να αιφνιδιάσει το “Τριφύλλι” και εν μέρει τα κατάφερε, αφού έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 3-6 και μείωσε στο -6 (26-20, 12′), ωστόσο αυτή ήταν ενδεχομένως η αφορμή ώστε οι “πράσινοι” να ανεβάσουν στροφές. Έχοντας ως μπροστάρηδες τους Λοτζέσκι, Τόμας και Παπαγιάννη, η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε στο +13 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (33-20, 14′), ενώ αμέσως μετά το +13 έγινε +16 όταν ο Παππάς πάτησε παρκέ και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (36-20, 15′). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μανωλόπουλος επί του πρακτέου δεν είχε κανένα αποτέλεσμα στο παρκέ, καθώς οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν σε κανένα χρονικό σημείο να ελέγξουν τον Τόμας, ο οποίος μέσα σε 4 λεπτά πέτυχε 11 πόντους (συνολικά 14 στο 1ο ημίχρονο), “πληγώνοντας” κυρίως από το τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να οδεύσει προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας μπροστά με το 49-32 να μιλά από μόνο του.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ σαν το σκορ να ήταν ισόπαλο και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψε στον Ήφαιστο να σκοράρει για κάτι παραπάνω από 3 λεπτά (55-34, 23′), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ακόμη περισσότερο. Όπως συνέβη στο τελευταίο μισό της 1ης περιόδου, έτσι και κατά τη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου το δίδυμο Καλάθη και Λάνγκφορντ ανέλαβε ξανά δράση και με όλους τους πιθανούς τρόπους οδήγησαν τον ασταμάτητο “Εξάστερο” στο εντυπωσιακό +24 (70-46), εκμεταλλευόμενοι πλήρως την απειρία των φιλοξενούμενων, αλλά και τη νευρικότητά τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όντας νεοφώτιστοι.

Με το 4ο δεκάλεπτο να αποτελεί τυπική διαδικασία, ο Πασκουάλ έριξε στο παρκέ τον Λεκαβίτσιους για να δώσει ανάσες στον Καλάθη, με τον Λιθουανό να συνεχίζει τη δουλειά που άφησε στη μέση ο αρχηγός των “πράσινων”. Έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τόμας, Γκιστ και Παππά, κατάφερε να ενορχηστρώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το σκοράρισμα της ομάδας, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να εκτοξεύονται στο εμφατικό +29 (90-61, 38′), για να ολοκληρώσουν εν τέλει την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της νέας σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Τελικό σκορ 93-65 και ξεκίνημα με το “δεξί” για τον “Εξάστερο”!