«Διπλό» με το… ζόρι!

-

Αν και παρουσιάστηκε ιδιαιτέρως… “δυσκοίλιος”, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη για φέτος, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο με σκορ 67-72 για την 5η αγωνιστική της Euroleague. Αρκετά άστοχοι οι “πράσινοι”, που κινδύνεψαν κατά τη διάρκεια του ματς.

Μπούντουστνοστ: Ερλ Κλαρκ, Κότι Κλαρκ, Γκόρντιτς, Όμιτς, Πόποβιτς
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Λοτζέσκι, Λάσμε, Γκιστ, Αντετοκούνμπο

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72

Με πολλά λάθη εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το σκορ στα τρία πρώτα λεπτά να αντικατοπτρίζει πλήρως το κακό μπάσκετ που παίχτηκε στο παρκέ (2-2, 3′), κάτι που δεν έμελλε να αλλάξει σε κανένα χρονικό σημείο του 1ου δεκαλέπτου, πέραν των τελευταίων στιγμών της περιόδου, όταν και σημειώθηκαν κάποιες όμορφες συνεργασίες μεταξύ Καλάθη και Παπαγιάννη. Η απόφαση του Πασκουάλ να αποσύρει στον πάγκο τον Αντετοκούνμπο, που είχε μπει φουριόζος στον αγώνα ξεκινώντας με 5 πόντους και 2 κλεψίματα δεν φάνηκε να βοηθά το “Τριφύλλι”, το οποίο παρόλα αυτα κατάφερε να κλείσει προπορευόμενο τα πρώτα 10 λεπτά του ματς (15-18) δίχως να εντυπωσιάσει με την εικόνα του.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε τόσο στο παρκέ, όσο και στον πίνακα του σκορ, με τον προπονητή του Παναθηναϊκού να βάζει στο ματς τους Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου και Τόμας. Ο τελευταίος σημείωσε γρήγορα 6 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης έδειχνε ασταμάτητος σε άμυνα κι επίθεση (2 μπλοκ), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρεθούν στο +9 (17-26, 13′), ανεβάζοντας ταχύτητα. Ωστόσο, η βελτιωμένη αγωνιστική εικόνα των “πράσινων” δεν διήρκεσε για πολύ. Παρουσιάζοντας μεγάλη αστοχία και υποπίπτοντας σε λάθη στην άμυνα, οι παίκτες του Πασκουάλ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 6-0 και να μειώσουν στο τρίποντο (23-26, 16′), με τον Ισπανό τεχνικό να καλεί τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του να χάνει την συγκέντρωσή της. Έχοντας ως μοναδικό εκφραστή του στην επίθεση τον Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε να ανταποκρίνεται σωστά στις οδηγίες του Πασκουάλ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 31-31, καθώς οι “πράσινοι” δεν κατόρθωσαν όχι μόνο να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά και να το διατηρήσουν.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης στην επανάληψη, ο Καλάθης μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ να διαδραματίσει κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, μοιράζοντας 2 ασίστ μέσα σε διάστημα ενός λεπτού, με τους “πράσινους” να φτάνουν στο +4 (31-35, 22′). Όμως, τα όσα συνέβησαν στη συνέχεια απέδειξαν πως όλα όσα είδαμε στα πρώτα 2 λεπτά του 2ου ημιχρόνου αποτέλεσαν απλόως ένα… “πυροτέχνημα” για το “Τριφύλλι”, το οποίο συνέχιζε να αντιμετωπίζει σοβαρά αμυντικά και επιθετικά προβλήματα (μεγάλη αστοχία). Η Μπούντουτσνοστ από την πλευρά της έκανε τα… βασικά και όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάστασης, αλλά μπόρεσε να ανακτήσει τα σκήπτρα στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (41-38, 25′), “πληγώνοντας τους φιλοξενούμενους κυρίως από το τρίποντο. Μάλιστα, οι Μαυροβούνιοι βρέθηκαν δις στο +3, ωστόσο ο Λοτζέσκι απάντησε και τις δύο φορές από τα 6.75 μ., όντας ο μοναδικός παίκτης μαζί με τον Τόμας με 2 εύστοχα τρίποντα στους πρωταθλητές Ελλάδος. Έτσι, το παιχνίδι πήγε στον πόντο, μέχρι που ο Παναθηναϊκός να… “χαϊδέψει” το γκάζι στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου, πηγαίνοντας στο +4 (46-50, 29′), με τον Γκιστ να εκτελεί από το τρίποντο και τον Καλάθη να φτάνει τις 9 ασίστ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος της περιόδου ήταν να μειώσουν σε 47-50, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου της αναμέτρησης.

Τραγική ήταν η είσοδος του Παναθηναϊκού στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Καλάθη και Τόμας να αστοχούν αμφότεροι με airball έξω από την περιφέρεια, αλλά εντελώς διαφορετική κατάληξη είχαν οι δύο αμέσως επόμενες προσπάθειες των “πράσινων”. Συγκεκριμένα,  Τόμας που είχα αστοχήσει προ ολίγου και ο Λεκαβίτσιους ευστόχησαν και έκαναν το 49-56 (32′), τιμωρώντας επιτέλους τη Μπούντουτσνοστ, η οποία άφηνε με επιδεικτικό τρόπο το ελεύθερο τρίποντο στους φιλοξενούμενους. Ο Ντζίγκιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ, όντας έξαλλος με τους παίκτες του, οι οποίοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στον Παναθηναϊκό, αλλά το… “ξεμπούκωμα” των “πράσινων” στο τρίποντο (4 εύστοχα τρίποντα σε διάστημα 6 λεπτών) δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους στα μέσα της 4ης περιόδου (55-68, 36′). Παρόλα αυτά, η αντίδραση της Μπούντουτσνοστ ήρθε στα τελευταία λεπτά του ματς, όταν με ένα σερί 7-0 πλησίασε τους πρωταθλητές Ελλάδος στο -6 (62-68, 8′), με τον Πασκουάλ να παίρνει τη σκυτάλη της… οργής από τον Ντζίγκιτς, καλώντας γρήγορα τάιμ άουτ για να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Ο εκνευρισμός στο παρκέ από τους “πράσινους” δεν εξαφανίστηκε ούτε μετά τη διακοπή του παιχνιδιού, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο στο -4 (67-71 39′) με μακρινό τρίποντο και εάν μισό λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα δεν είχαν αστοχήσει σε εύκολο lay up, ίσως η κατάληξη να ήταν διαφορετική. Τελικά, έστω και με το… ζόρι, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Ποντγκόριτσα και σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας ευρωπαϊκή νίκη στη φετινή Euroleague με σκορ 67-72, προβληματίζοντας ωστόσο με την αγωνιστική εικόνα του.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

Σε μια αρκετά μέτρια βραδιά του Παναθηναϊκού, ο Νικ Καλάθης επικεντρώθηκε στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού και σε αυτόν τον τομέα τα κατάφερε περίφημα, μοιράζοντας 10 ασίστ, οι οποίες δεν συνδυάστηκαν με double-double, καθώς ο αρχηγός του “Τριφυλλιού” σημείωσε 9 πόντους.