Δια πυρός και σιδήρου ο «Εξάστερος»!

Παρότι δυσκολεύθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Προμηθέα Πατρών (87-76) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League, ολοκληρώνοντας ιδανικά τις εγχώριες υποχρεώσεις του πριν τα Play-Offs της Euroleague.

-

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης
Προμηθέας Πατρών: Κατσίβελης, Γερομιχαλός, Μπράουν, Λίποβι, Έλις

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-54, 87-76

Το χρέος του έκανε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου, μόλις 5 ημέρες πριν το πρώτο παιχνίδι της σειράς με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία.

Οι “πράσινοι”, αν και τα βρήκαν “σκούρα” σε αρκετές στιγμές κόντρα στον μαχητικό Προμηθέα Πατρών, στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και πήραν τη νίκη, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Νικ Καλάθη, Ιωάννη Παπαπέτρου και ΝτεΣόν Τόμας.

Στον αντίποδα, εκπληκτικό παιχνίδι έκαναν οι Μπράουν και Έλις, με τον δεύτερο μάλιστα να… “σπάει τα κοντέρ” σημειώνοντας ένα εξαιρετικά υψηλό double double.

Το παιχνίδι

Αξιόμαχος αντίπαλος αποδείχθηκε ο Προμηθέας για τον Παναθηναϊκό στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ. Οι Πατρινοί κοίταξαν στα μάτια τους “πράσινους” και με τους Έλις και Μπράουν να σημειώνουν 10 πόντους μαζί κατάφεραν να κρατήσουν σε ισορροπία το ματς μέχρι τ 7′ (12-12), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Χολ πέρασαν μπροστά με +3 (12-15, 9′). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν σε αυτό το ισχνό προβάδισμα και με δύο ακόμη σερί τρίποντα από τον Κασελάκη έκλεισαν ιδανικά την 1η περίοδο με σκορ 14-21, με τους παίκτες του Πιτίνο να μένουν υπό των 20 πόντων σε 1ο δεκάλεπτο για πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του +7 μέχρι και το 13′, παρά το γεγονός πως πλέον οι “πράσινοι” έβρισκαν στόχο σε κάθε τους επίθεση, ωστόσο στη συνέχεια τα δεδομένα ανατράπηκαν από τους γηπεδούχους. Με τον Λοτζέσκι να πραγματοποιεί εξαιρετική περίοδο, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη του τον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 (28-28, 15′), ενώ αμέσως μετά έτρεξαν ένα σερί 10-0, φτάνοντας αισίως στο +8 (38-30, 19′) δίχως να καταβληθεί μεγάλη προσπάθεια. Παρόλα αυτά, ο Προμηθέας δεν το έβαλε κάτω και με 4 γρήγορους πόντους πρόλαβε να μειώσει σε 38-34 πριν εκπνεύσει το 1ο ημίχρονο.

Το θετικό κλείσιμο που έκαναν στο 2ο δεκάλεπτο βοήθησε τους παίκτες του Γιατρά να μπουν εκ νέου με αυτοπεποίθηση στο παρκέ μετά την ανάπαυλα, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να επιστρέψουν με αξιώσεις στο ματς, καθώς κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (44-43, 24′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήρθε το τάιμ άουτ από πλευράς Πιτίνο, το οποίο όπως φάνηκε στη συνέχεια άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα σερί 11-0 σε βάρος των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα από το +1 να φτάσουν στο +12 μέσα σε μόλις 2 λεπτά (55-43, 26′), όμως και πάλι ο Προμηθέας βρήκε τον τρόπο να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο ψαλιδίζοντας τη διαφορά παραπάνω από το μισό (60-55)!

Όπως γίνεται κατανοητό, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν ήταν δυνατό να μπουν στο 4ο δεκάλεπτο χωρίς το αίσθημα της πίεσης, όπως συμβαίνει συνήθως στα παιχνίδια του πρωταθλήματος, καθώς η απόδοση της ομάδας του Γιατρά επέβαλλε στους “πράσινους” να είναι πολύ προσεκτικοί. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4-0 δια χειρός Μήτογλου, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 64-60 στο 31′. Λίγο αργότερα, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έφτασαν ακόμη και στο +7 (72-65, 34′) με τρίποντο του Λάνγκφορντ, αλλά οι Πατρινοί για πολλοστή φορά στο ματς βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν, κάνοντας το 72-71 στο 36′ με δύο σερί τρίποντα από Λίποβι και Μπράουν. Mε δίποντο του Καλάθη και δύο σερί τρίποντα του Τόμας, οι “πράσινοι” άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα ανάμεσα στις δύο ομάδες (80-71, 38′) και εν τέλει πήραν τη νίκη απέναντι στο μαχητικό σύνολο του Γιατρά με σκορ 87-76.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης