Αφεντικό στη Θεσσαλονίκη ο «Εξάστερος»!

Σε ένα επεισοδιακό ματς με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε επί του Άρη στο “Αλεξάνδρειο” με 84-70 για τη 2η αγωνιστική της Basket League, κάνοντας το 2×2 στο πρωτάθλημα και στρέφοντας πλέον την προσοχή του στη Euroleague.

-

Άρης: Μποχωρίδης, ΜακΓκί, Μπελ, Χάρις, Νταλό
Παναθηναϊκός: Μήτογλου, Παπαγιάννης, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Καλάθης

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84

Δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να “σπάσει” το συνεχές pressing του Άρη και τα κατάφερε περίφημα, καθώς με Λάνγκφορντ και Καλάθη οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο 2-6 στο 2′. Ωστόσο, λίγο αργότερα η κατάσταση άλλαξε με ένα επιμέρους σερί 5-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι έστειλαν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (7-8, 4′), ενώ μετά από ένα λεπτό με τρίποντο του Μπελ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια για πρώτη φορά μετά το τζάμπολ του ματς (10-10, 5′). Το δεύτερο μισό της περιόδου σημαδεύτηκε από τη σύρραξη που προκλήθηκε μεταξύ Πασκουάλ και Αγγέλου, η οποία κατέληξε με τους διαιτητές να αποβάλλουν αμφότερους τους προπονητές των δύο ομάδων, δίνοντας τη σκυτάλη του κοουτσαρίσματος στους συνεργάτες τους. Μετά τη διακοπή, οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ “μουδιασμένοι”, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το 1ο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 17-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι συνεργάτες του Πασκουάλ έριξαν στη “μάχη” τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Τόμας και Λάσμε και το αποτέλεσμα ήταν… σαρωτικό. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και “τρέχοντας” ένα σερί 12-0 ξέφυγαν στο 17-34 (14′), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας (πέτυχε δύο σερί τρίποντα). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντεπιτεθούν και να επανέλθουν στο ματς και αρχής γενομένης από ένα τρίποντο του Αγγέλου… junior “έτρεξαν” αυτοί ένα σερί 7-0, για να ρίξουν τη διαφορά στο -11 (30-41, 19′). Μάλιστα, λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, ο Μπελ μείωσε στο -9 για τον Άρη (34-43, 19′), δίνοντας μεγάλη αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, όμως το τρίποντο που πέτυχε ο Τόμας νικώντας το χρονόμετρο στην εκπνοή “πάγωσε” το “Αλεξάνδρειο” που είχε ξεσηκωθεί (34-46).

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Άρης δεν μπήκε με την όρεξη και τη διάθεση του δεύτερου μισού της 2ης περιόδου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να επιβάλλει το παιχνίδι του και τον ρυθμό του, ανοίγοντας ξανά τη ψαλίδα στο σκορ. Συγκεκριμένα, με τον ΜακΓκι να αστοχεί ανενόχλητος κάτω από το καλάθι, επιβεβαιώνοντας πως οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι “πράσινοι” στο μεταξύ απέκτησαν κεφάλι 16 πόντων (44-60, 25′). Η νέα είσοδος του Λεκαβίτσιους στο ματς ηρέμησε ακόμη περισσότερο τον τρόπο παιχνιδιού των φιλοξενούμενων και με την πολύτιμη συνδρομή του στο επιθετικό και στο δημιουργικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμη και στο +19 (48-67, 29′), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι “κιτρινόμαυροι” ήταν να μειώσουν σε 53-67 πριν λήξει το 3ο δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο όντας αμφότερες εκτός ρυθμού, καθώς χρειάστηκε να περάσουν περίπου 2 λεπτά μέχρι να σημειωθεί καλάθι. Σταδιακά, ο Άρης ανέβαζε στροφές, τη στιγμή που οι παίκτες του Πασκουάλ δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα οι “κιτρινόμαυροι” με ένα επιμέρους σερί 9-2 (62-69, 34′) να προκαλέσουν ιδιαίτερη ανησυχία στο τεχνικό επιτελείο των φιλοξενούμενων, που κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν φάνηκε να βελτιώνεται ούτε στη συνέχεια, αφού οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και transition μείωσαν κι άλλο στο σκορ (64-69, 36′), ενώ σε εκείνο το χρονικό σημείο το ματς απέκτησε φρενήρη ρυθμό. Τελικά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποφάσισαν να σοβαρευτούν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική τους λειτουργία και κάνοντας τα… βασικά στο επιθετικό κομμάτι, μπόρεσαν να φτάσουν στο +14 και στο 70-84, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game

Αν και ήταν σχετικά άστοχος εντός περιφέρειας, ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν ο λόγος που ο Παναθηναϊκός έχτισε τις μεγαλύτερες διαφορές του στο σκορ κατά τη διάρκεια του 2ου δεκαλέπτου, όντας δεινότατος έξω από τα 6.75 μ. (3/5 τρίποντα), ενώ παράλληλα βοήθησε και στην άμυνα. Point Leader του “Τριφυλλιού” ο Αμερικανός power forward.