“Αυτοκτονία” στη Μόσχα!

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, καθώς υπέκυψε απέναντι στη Νταρουσάφακα με σκορ 78-75 στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup στη Μόσχα.

-

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, καθώς υπέκυψε απέναντι στη Νταρουσάφακα με σκορ 78-75 στον μικρό τελικό του Gomelsky Cup στη Μόσχα. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος ο Καλάθης, που πέτυχε double double, αλλά αστόχησε στις δύο πιο κρίσιμες βολές του ματς.

? Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Καλάθης, Παππάς, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον, Βουγιούκας
Νταρουσάφακα: Ουίλμπεκιν, Ουλουμπάι, Ολάνο, Τζόνσον, Έρικ

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 31-31, 48-51, 64-64, 75-78 (παράταση)

? Το παιχνίδι

Όντας παραταγμένος με διαφορετική πεντάδα σε σχέση με τον ημιτελικό του Gomelsky Cup κόντρα στη Χίμκι, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε αρνητικά την αναμέτρηση. Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 χάρη στον Καλάθη, με τη Νταρουσάφακα όμως να τρέχει ένα επιμέρους 5-0, κάνοντας το 5-4 στο 4′ με πρωταγωνιστή τον Τζόνσον. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν, καθώς στο 5′ οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο +3 έπειτα από ωραία προσπάθεια του Παππά, οι Τούρκοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να επιστρέψουν με τον Οζντεμιρίογλου (8-8, 6′), όμως το “Τριφύλλι” άνοιξε και για πρώτη φορά την ψαλίδα του σκορ στους 5 πόντους χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Σίνγκλετον (14-9, 9′). Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 15-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πασκουάλ αποφάσισαν να μπουν φουριόζοι, εκτινάσσοντας σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα τη διαφορά στο σκορ στο +9 (21-12, 12′), χάρη σε δύο ωραίες ενέργειες του Γκάμπριελ και ένα τρίποντο του Ντένμον. Παρόλα αυτά, η αστάθεια που επέδειξε ο Παναθηναϊκός και στα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια τη στιγμή που έδειχνε να αποκτά σαφές προβάδισμα, έκανε και πάλι την εμφάνισή της. Με ένα επιμέρους σερί 7-0, η Νταρουσάφακα επέστρεψε δυναμικά στο ματς (22-19, 15′), έχοντας ξανά ως βαρύ… “πυροβολικό” τον Τζόνσον, ενώ μάλιστα στο 16′ κατάφερε να μειώσει στον πόντο έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Κάμινγκς (25-24, 18′), ο οποίος απάντησε στο εύστοχο σουτ του Λοτζέσκι από την περιφέρεια. Τελικά, η ομάδα του Μπλατ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου χάρη σε 4 διαδοχικούς πόντους του Μπαϊγκούλ (31-31, 19′), με τους “πράσινους” να παρουσιάζουν προβλήματα συγκέντρωσης.

? Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, αφού η Νταρουσάφακα “έτρεξε” ακόμη ένα επιμέρους σερί, αυτή τη φορά της τάξεως του 5-0 (36-31, 22′), με τους “πράσινους” να αντιδρούν άμεσα και να ισοφαρίζουν έπειτα από δίποντο του Παππά σε 38-38 στο 24′, αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Το μόνο που κατάφερε το “Τριφύλλι” μετά τη προσωρινή διακοπή του ματς ήταν να προηγηθεί με νέα προσπάθεια του Έλληνα γκαρντ (38-40, 25′), μιας και τα κενά διαστήματα στο παιχνίδι της ομάδας δεν έπαψαν να υφίστανται. Έτσι, οι Τούρκοι πήραν ξανά “κεφάλι” στο σκορ (42-46, 27′), με τα συνεχόμενα λάθη των “πράσινων” να δίνουν την ευκαιρία στον Κάμινγκς να βάλει την ομάδα του μπροστά με 7 πόντους (44-51, 28′). Πάντως, το δίποντο του Σίνγκλετον και οι 2/2 βολές του Καλάθη “μάζεψαν” τη διαφορά, η οποία επανήλθε στους 3 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, με τη Νταρουσάφακα να συνεχίζει να προηγείται με 48-51.

Ο Πασκουάλ δεν ήταν ευχαριστημένος με όλα όσα είδε στο 3ο δεκάλεπτο και γι’ αυτό το λόγο έκανε σαφές στους παίκτες του ότι θα πρέπει να βελτιωθούν στην τελευταία περίοδο. Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν ελαφρώς βελτιωμένοι και ισοφάρισαν σε 53-53 στο 32′ έπειτα από δίποντο του Σίνγκλετον και έμμεσο τρίποντο του Γκάμπριελ, ενώ ο Λοτζέσκι έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στον Παναθηναϊκό έπειτα από αρκετή ώρα (60-57, 35′). Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το καλάθι του Ρόος στο 35′ γα το 60-59 οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ για περίπου 2 λεπτά, με τη νευρικότητα να έχει κάνει την εμφάνισή της και στα δύο “στρατόπεδα”. Τελικά, στην επιθετική “ανομβρία” έβαλε τέλος ο ο Κάμινγκς, με τον Λοτζέσκι να απαντά με 2/2 βολές (62-61, 38′), αλλά το τρίποντο του Μπελ έμελλε να βάλει τη Νταρουσάφακα σε θέση οδηγού για πολλοστή φορά (62-64, 39′). Το παιχνίδι έγινε… “ροντέο” στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς ο Παππάς ισοφάρισε (64-64, 39′), ενώ απέμεναν περίπου 55″ για το τέλος του ματς. Κατά τη διάρκεια του εναπομείναντα χρόνου, τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και η Νταρουσάφακα δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

? Η παράταση

Τουρκικό ήταν το πρώτο εύστοχο καλάθι δύο πόντων στην παράταση δια χειρός Κάμινγκς (64-66, 41′), με τον Ντένμον να ισοφαρίζει προσωρινά σε 66-66 έπειτα από πολύ δύσκολη προσπάθεια και τον Ρόος να απαντά εκ νέου για το 66-68 στο 42′. Παρόλα αυτά, ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού φάνηκε να δείχνει θέληση να βγει μπροστά την κρίσιμη στιγμή, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια (68-68, 43′). Το μομέντουμ ξεκίνησε να ωφελεί το “Τριφύλλι”, το οποίο έπειτα από δίποντο του Γκιστ και τρίποντο του Σίνγκλετον έφτασε στο +5 (68-73, 43′), με τον Μπλατ να καλεί τάιμ άουτ σε μια προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη στα τελευταία 2 λεπτά. Τελικά, αυτή η χρονική διάρκεια ήταν αρκετή για να προλάβει να… “αυτοκτονήσει” ο Παναθηναϊκός, καθώς οι Τούρκοι πέτυχαν τρίποντο με τον Οζντεμίρογλου, ο Καλάθης αστόχησε σε 2 βολές, ο Μπελ πέτυχε το δίποντο για το 75-75 και ο Κάμινγκς με buzzer beater τρίποντο “εκτέλεσε” τους “πράσινους” για το 75-78.