Αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός!

-

Αντίθετα με αυτό που όλοι θα περίμεναν, ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ πνευματικά στο παρκέ της “Wizink Arena” και νικήθηκε κατά κράτος από τη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 78-63, μένοντας πίσω με 2-0 στη σειρά των Play-Offs της Euroleague. Κάκιστη εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη, που σημείωσε μόλις… 1 πόντο.

Οι αρχικές πεντάδες

Ρεάλ Μαδρίτης: Καμπάτσο, Ρούντι, Τέιλορ, Ράντολφ, Ταβάρες
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63

Το παιχνίδι

Με πολλά λάθη σε άμυνα κι επίθεση ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης με 4/6 σουτ, εκ των οποίων τα δύο ήταν τρίποντα από Τέιλορ και Ρούντι, βρέθηκε νωρίς στο 12-14, ενώ λίγο αργότερα έφτασε ακόμη και στο… +12 (16-4, 6′). Η εν λόγω διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε μέχρι και το 8′, καθώς τότε ο Πρέπελιτς με ελεύθερο τρίποντο διαμόρφωσε το 21-6 και έστειλε τους γηπεδούχους στο +15, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανύπαρκτοι σε επιθετικό επίπεδο. Το μόνο που κατάφεραν οι “πράσινοι” μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν σε στο -13, με τον φωτεινό πίνακα του σκορ να δείχνει 21-8 και τον Καλάθη να έχει… σιγήσει στο παρκέ.

Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με αφυπνισμένο τον Καλάθη και με έναν φανταστικό Αντετοκούνμπο σε αμυντικό παραλίγο να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως η ευστοχία των Μαδριλένων στα τρίποντα ήταν… εξωγήινη (68 τρίποντα, 75%), με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” στα μέσα της περιόδου να βρίσκονται απλώς στο -10 (27-17, 15′), παρότι θεωρητικά άξιζαν κάτι καλύτερο. Τελικά, αυτό που κυνηγούσε το “Τριφύλλι” ήρθε στο 27′, όταν ο Τόμας μετά από transition παιχνίδι ευστόχησε σε τρίποντο για το 33-24, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο -9 από τους Μαδριλένους μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Μάλιστα, οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να μειώσουν ακόμη περισσότερο, όμως στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου δεν τα κατάφεραν και έτσι ολοκλήρωσαν με το σκορ στο 35-26.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει πιο αποφασισμένος στο 2ο ημίχρονο, καθώς σε πρώτο χρόνο μπόρεσε να μειώσει στο -6 με τρίποντο του Κιλπάτρικ, όμως ο Καμπάτσο απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με αποτέλεσμα 4 λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς να βρεθεί και πάλι στο -9 (42-33, 24′). Ωστόσο, σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Παπαγιάννης δέχθηκε μπλοκ από τον Ταβάρες και στο transition ο Τέιλορ εκτέλεσε εύστοχο τρίποντο κάνοντας το 45-33 στο 25′, αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ για να τα “ψάλλει” στους παίκτες του. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε νέα… κατηφόρα για τους φιλοξενούμενους, που με νέα λάθη έμοιαζαν να καταδικάζουν τους εαυτούς τους, καθώς επέτρεψαν στη Ρεάλ Μαδρίτης να ξεφύγει ξανά στο +15 (50-35, 26′) χωρίς μεγάλη δυσκολία, ενώ και τα επόμενα 4 λεπτά αποτέλεσαν εφιάλτη για το “Τριφύλλι”. Συγκεκριμένα, οι Ισπανοί κάνοντας απλά τα βασικά ξέφυγαν στο +20 και ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο με 61-41, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, μιας και ο Παναθηναϊκός με την τραγική εικόνα που είχε στο παρκέ δεν μπορούσε να διεκδικήσει απολύτως τίποτα.

Όπως αναμενόταν, τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις, μιας και το μόνο που κατάφερε το “Τριφύλλι” ήταν να μειώσει προσωρινά στους… 17 πόντους, προτού ο Τόμπκινς με ένα ακόμη τρίποντο στείλει και πάλι τη διαφορά στο -20 (66-46, 34′). Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε απολύτως τίποτα όσον αφορά κι έτσι ο Παναθηναϊκός έπειτα από μια τρομερά απογοητευτική εμφάνιση στη Μαδρίτη γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ με σκορ 78-63 και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έγινε το 2-0 στη σειρά εις βάρος του, ενώ υπενθυμίζεται πως καμία ομάδα στην ιστορία της Euroleague δεν κατάφερε ποτέ να ανατρέψει την κατάσταση και να προκριθεί όντας σε αυτή τη θέση.

“Όλα Πράσινα”MVP of the Game: Σον Κιλπάτρικ