Ανέστησαν τους… «πεθαμένους»!

-

Αποδίδοντας κακό μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με σκορ 65-75 στο πλαίσιο του Game 1 των τελικών της Basket League και απώλεσε το πλεονέκτημα της έδρας στη “μάχη” για τον τίτλο με το… “καλημέρα”. Εκπληκτικοί οι Σίνγκλετον και Τζέιμς, που δεν ήταν αρκετοί για τους “πράσινους”.

Παναθηναϊκός: Αντετοκούνμπο, Γκιστ, Καλαθης, Σίνγκλετον, Τζέιμς
Ολυμπιακός: Παπανικολάου, Σπανούλης, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Ρόμπερτς

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

Με το… “αριστερό” ξεκίνησε ο πρώτος τελικός της σειράς για τον Παναθηναϊκό, μιας και ο Ολυμπιακός με τρίποντο και δίποντο του Ρόμπερτς έτρεξε γρήγορα ένα σερί 5-0, με τον Τζέιμς να μειώνει προσωρινά από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (2-5, 1′). Η διαφορά στο -3 διατηρήθηκε μέχρι το 3ο λεπτό του αγώνα, με τον Καλάθη να ευστοχεί σε ένα όμορφο coast to coast lay up (6-9, 3′) και τον Αντετοκούνμπο να μειώνει ακόμη περισσότερο αρχικά με 1/2 βολές (7-9, 4′), αλλά και σε δεύτερη φάση με εύστοχο τρίποντο (12-13, 6′). Ένα λεπτό μετά από την τρίποντη “βόμβα” του Έλληνα διεθνή small forward, ήταν η σειρά του Τζέιμς να “χτυπήσει” το “ερυθρόλευκο” καλάθι με τον ίδιο τρόπο, δίνοντας έτσι στο “Τριφύλλι” το πρώτο του προβάδισμα στο ματς (15-13, 7′). Περίπου 2′ πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι” βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 5 πόντους (21-16, 8′), διαφορά η οποία διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο μέχρι το χρονόμετρο να μηδενίσει (26-19).

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πάτησε παρκέ στη 2η περίοδο με όρεξη. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (29-19, 12′), ωστόσο με ένα επιμέρους σερί 5-0 ο Ολυμπιακός απάντησε και μείωσε στο -5 (29-24, 13′). Το παραγωγικό σερί των “ερυθρόλευκων” ακολούθησε ένα παρατεταμένο διάστημα δυστοκίας στο σκοράρισμα και για τις δύο ομάδες, με τη μία εύστοχη βολή του Βουγιούκα στο 5′ να δίνει τέλος στην… ανομβρία (30-24, 15′). Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι πολλές άστοχες επιθετικές προσπάθειες των παικτών του “Εξάστερου” έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους, όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (30-29, 18′), αλλά και να πάρουν βραχεία κεφαλή (30-31, 19′). Μάλιστα, με μια ατομική προσπάθεια του Ρόμπερτς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το 1ο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 32-35, ενώ παράλληλα ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στα αποδυτήρια προβληματίζοντας με τη απόδοσή του το 2ο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του ου ημιχρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν άμεσα στο +5 (32-37, 21′) χάρη σε 2/2 βολές του Σπανούλη, ενώ ο Παπανικολάου νίκησε στον αέρα τον Γκιστ αμέσως μετά για το 32-38. Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός σημείωσε τους πρώτους πόντους του από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, με τον Σίνγκλετον να κάνει το 4/4 για ο 36-39 στο 22′, ωστόσο ο Παπανικολάου απάντησε εκ νέου στο “πράσινο” σερί με έμμεσο τρίποντο (36-42, 23′). Χρειάστηκε να περάσει αρκετή ώρα μέχρι οι “πράσινοι” να βρουν ξανά στόχο, πάλι δια χειρός Σίνγκλετον (38-42, 25′), με το τρίποντο, ωστόσο το τρίποντο του Ρόμπερτς αμέσως μετά έκανε τα πράγματα ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Πασκουάλ (38-45, 25′). Απ’ ότι φάνηκε, το εν λόγω τρίποντο αποτέλεσε την αφορμή για την αφύπνιση του Παναθηναϊκού, αφού οι γηπεδούχοι με δίποντο του Καλάθη και τρίποντο του Τζέιμς μείωσαν στο καλάθι (45-47, 27′), με το “πράσινο” δίδυμο στα γκαρντ να βάζει ξανά “φωτιά” στο ΟΑΚΑ. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Σφαιρόπουλος “έσπασε” τον ρυθμό του “Τριφυλλιού”, με αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί, βρίσκοντας τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού με 49-52.

Αποσυγκεντρωμένος και στο τελευταίο και κρισιμότερο δεκάλεπτο μπήκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επέτρεψε στους Πειραιώτες να φτάσουν ξανά μέσα σε διάστημα μόλις 2′ στο +8 (49-57, 32′), με τον Στρέλνιεκς να “τρέχει” ένα προσωπικό σερί 5-0, γεγονός που εξόργισε τον τεχνικό της ομάδας, που κάλεσε τάιμ άουτ. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτιώνοντας την απόδοσή τους στην επίθεση και φτάνοντας ακόμη και στο -4 στο 35′ (59-63), ωστόσο η ομάδα του Σφαιρόπουλου έβρισκε τις λύσεις που επιθυμούσε, όπως για παράδειγμα στη φάση του 36′, όταν ο Παπανικολάου ευστόχησε εκ νέου σε τρίποντο για το 59-66. Το συγκεκριμένο σουτ φάνηκε πως… “σκότωσε” την ψυχολογία των “πράσινων”, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο. Χαρακτηριστικό είναι πως πολύ σύντομα η διαφορά πήρε διψήφιες διαστάσεις μόλις 3′ πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης έπειτα από τρίποντο του Μάντζαρη (60-71, 37′), καθιστώντας ουσιαστικά πολύ δύσκολο το σενάριο επιστροφής του “Τριφυλλιού” στο ματς, με βάση φυσικά τα όσα είχαν συμβεί καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι κι έγινε. Οι “πράσινοι” παρότι προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και ως εκ τούτου γνώρισαν μια απογοητευτική ήττα στον πρώτο τελικό της σειράς της Basket League με σκορ 65-75.

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον