Ανάστησε τους… “πεθαμένους”!

Με τους Καλάθη, Γκιστ και Παππά να βρίσκονται σε τεράστιο βράδυ, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σημειώσει το πρώτο του φετινό “διπλό” στην Euroleague, καθώς ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με σκορ 85-84, παρότι βρισκόταν σε θέση ισχύος περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Φωνάζουν για φάουλ στον Παππά οι “πράσινοι”, στο τελευταίο τους drive.

-

? Οι αρχικές πεντάδες

Μπασκόνια: Γκρέιντζερ, Μπομπουά, Μάλμανις, Τίμα και Πουαριέ
Παναθηναϊκός: Καλάθης, Ντένμον, Λοτζέσκι, Σίνγκλετον και Γκιστ

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84

? Το παιχνίδι

Με χαλαρές τις άμυνες των δύο ομάδων ξεκίνησε η αναμέτρηση, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε σύντομα κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Καλάθη (4-9, 2′), όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα δεν του επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο την “ψαλίδα”, δίνοντας το δικαίωμα στη Μπασκόνια να ισοφαρίσει με 2/2 βολές του Μαλμάνις (11-11, 4′). Λίγο αργότερα, οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (13-11, 4′), οι οποίοι έμελλε να “τρέξουν” ένα επιμέρους σερί… 15-0 (22-11, 6′), που σταμάτησε δια χειρός Καλάθη (22-13, 7′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν η σειρά του “Τριφυλλιού” να δείξει σημεία ζωής επιθετικά, μειώνοντας με Σίνγκλετον και Παππά σε 24-19, με την εν λόγω διαφορά να μειώνεται ακόμη περισσότερο έπειτα από buzzer beater lay up του Έλληνα γκαρντ για το 27-24.

Ο Σίνγκλετον φρόντισε να ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό με το “καλημέρα” στο 2ο δεκάλεπτο με σουτ τριών πόντων (27-27, 11′), ωστόσο ο Γκρέιντζερ με δικό του προσωπικό σερί 5-0, αλλά και κάρφωμα του Σενγκέλια, η Μπασκόνα έφυγε ξανά μπροστά στο σκορ στο +7 (34-27, 13′). Με θεαματικό alley oop, απόρροια της συνεργασίας των Καλάθη και Γκιστ, ο “Εξάστερος” επανήλθε στο -4, αλλά τα δύο φαρμακερά τρίποντα του Μπομπουά, οδήγησαν ξανά τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά (42-32, 16′), κάνοντας έξαλλο τον Πασκουάλ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Σίνγκλετον απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ευστοχώντας σε δύο σερί τρίποντα (42-38, 18′), ενώ το το “όπλο” του πήρε και ο Ρίβερς, ο οποίος από την περιφέρεια μείωσε στο -3 για το “Τριφύλλι” (46-43, 19′), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Μαρτίνεθ να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά, το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό πίσω με δύο πόντους (47-45), όμως αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η απόφαση των διαιτητών να μην καταλογίσουν καλάθι και φάουλ στο εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ στα τελευταία δευτερόλεπτα του 2ου δεκαλέπτου.

? Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Η γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους να συνεχίζουν να είναι τρομερά εύστοχοι από τα 6.75 μ., καταφέρνοντας να φτάσουν στο 54-50 στο 22′ χάρη σε 2/2 βολές του Παππά, οι οποίες αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν οι πρώτες κερδισμένες για τον Παναθηναϊκό στο ματς. Στο 24′ οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά το 7-11 της 1ης περιόδου χάρη σε τρίποντο του Ρίβερς (54-55, 24′), ο οποίος “χτύπησε” και δεύτερη σερί φορά για το 54-58, “παγώνοντας” τη Fernando Buesa Arena. Το “Τριφύλλι” φάνηκε να σταθεροποιείται σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, καθώς μέχρι και το 28′ είχε καταφέρει να να φτάσει στο +6 (61-67, 28′), ενώ μάλιστα αν οι Σίνγκλετον και Ρίβερς ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, το προβάδισμα θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο. Η αστοχία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας συνεχίστηκε και στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλείσει την εν λόγω περίοδο στο +4 με 63-67, τη στιγμή που κάλλιστα η διαφορά θα μπορούσε να είναι διψήφια.

Με τρίποντο του Λεκαβίτσιους ξεκίνησε το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο (65-70, 31′), ωστόσο ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” μέχρι και το 35′ επιθετικά, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στη Μπασκόνια να μειώσει στο -3 (68-72, 35′), ενώ ο Πασκουάλ έριξε ξανά στο παρκέ τον εκπληκτικό Καλάθη για να συμμαζέψει την κατάσταση, αφού ο διεθνής Έλληνας γκαρντ είχε περάσει εκτός με ενοχλήσεις στο γόνατο έπειτα από κόντρα με τον Τίμα. Τελικά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 74-74, όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν η σειρά του Παππά να “μιλήσει” στα τελευταία λεπτά. Ο παίκτης του “Τριφυλλιού” με 5 προσωπικούς πόντους έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (78-83, 38′), με τον “Εξάστερο” να βρίσκεται στο +4 (80-84, 39′) μόλις 50″ πριν τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά ο Γκρέιντζερ με τρίποντο στα 27″ μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, προσδίδοντας ξανά μεγάλο ενδιαφέρον όσον αφορά την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Το φινάλε ήταν εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς το drive του Παππά ανακόπηκε ενδεχομένως αντικανονικά, με τον Μπομπουά να σκοράρει στο transition και να κάνει το 85-84, αφήνοντας στον Παναθηναϊκό μόλις 1.5″ για να αντιδράσει. Ο Ρίβερς δεν κατάφερε να σουτάρει εγκαίρως κι έτσι η ομάδα του Πασκουάλ ηττήθηκε σε ένα παιχνίδι στο οποίο βρισκόταν σε θέση ισχύος μέχρι το 39′.

? Τα στατιστικά του αγώνα

? “Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Νικ Καλάθης

“Εμμονή” με τα double double φαίνεται πως έχει ο Νικ Καλάθης το τελευταίο διάστημα, καθώς ο διεθνής Έλληνας γκαρντ πραγματοποίησε μια ακόμη κορυφαία εμφάνιση στη Fernando Buesa Arena. Ήταν η μοναδική αξιόπιστη σταθερά της ομάδας στην άμυνα, ενώ η στατιστική μιλά από μόνη της τόσο σε επίπεδο σκοραρίσματος, όσο και σε επίπεδο δημιουργίας.